0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBudowa Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz rozpocznie się w 2016 r.

Budowa Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz rozpocznie się w 2016 r.

-

Dopiero w 2016 roku rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Odwiedzających b. niemiecki obóz Auschwitz – poinformował we wtorek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Według wcześniejszych planów budowa miała ruszyć jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Jak powiedział Bartyzel zmianie uległa jednak formuła finansowania inwestycji, a co za tym idzie także jej realizacji. Dotychczas projekt był podzielony na dwa etapy. Każdy z nich miał być finansowany z innego źródła. Obecnie zrezygnowano z tego podziału. Całość zostanie zrealizowana w jednym etapie dzięki pieniądzom UE oraz ministerstwa kultury.

REKLAMA

Rzecznik przypomniał zarazem, że nadal nie ma wytycznych dotyczących finansowania projektów w perspektywie 2014-2020. „Muzeum złoży wniosek o dofinansowanie budowy Centrum dopiero w 2015 r. To oznacza, że prace będą się mogły rozpocząć najprawdopodobniej w następnym roku” – powiedział.

Nowe Centrum powstanie na terenie dawnej bazy autobusowej w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu macierzystego Auschwitz I, która specjalnie w tym celu została kupiona kilka lat temu.

W ramach projektu zaadaptowana zostanie stojąca tam dawna rzeźnia obozowa i zbudowany parking. Powstanie m.in. także hostel, całość powinna być gotowa w 2020 r. Koszt szacowany jest na ok. 45 mln zł.

Nowe Centrum powstanie na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie.

W latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS oraz warsztat samochodowy. Część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Budynek, w którym obecnie obsługiwani są turyści, w przyszłości wykorzystany zostanie na potrzeby nowej wystawy głównej. Przekazywana w nim będzie niezbędna wiedza z historii lat 30. XX wieku, rozwoju nazizmu w Niemczech, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

 

fot.Jacek Bednarczyk/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2091216216 views

REKLAMA

2091216515 views

REKLAMA

2093012974 views

REKLAMA

2091216796 views

REKLAMA

2091216942 views

REKLAMA

2091217086 views