Bronisław Komorowski spotkał się z Micheilem Saakaszwilim

O relacjach gruzińsko-unijnych, a także o sytuacji politycznej w Gruzji rozmawiali w czwartek po południu w Belwederze prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Gruzji Micheil Saakaszwili. 

PAP/Paweł Supernak -

PAP/Paweł Supernak – prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Gruzji Micheil Saakaszwili

Jak powiedział w czwartek PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy prezydentów Komorowskiego i Saakaszwilego były relacje UE-Gruzja i perspektywa zakończenia negocjacji umowy stowarzyszeniowej tego kraju z Unią. Politycy dyskutowali także o sytuacji politycznej w Gruzji i w regionie.

Komorowski zapewnił gruzińskiego prezydenta o stałym poparciu Polski dla procesu zbliżania Gruzji z UE. „Zwrócił jednocześnie uwagę, że zagrożeniem dla tego procesu może być negatywny rozwój sytuacji wewnętrznej w Gruzji” – podkreślił Sokołowski.

Prezydent Polski wyraził też nadzieję – relacjonował prezydencki minister – że „deklarujące poparcie dla europejskiego kursu siły polityczne w Gruzji, w tym opozycja podejmą współpracę, by realizować reformy konieczne dla sfinalizowania negocjacji umowy stowarzyszeniowej”.

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się w 1 października ub.r., ugrupowanie Saakaszwilego – Zjednoczony Ruch Narodowy – nieoczekiwanie poniosło porażkę; zwyciężyła partia Bidziny Iwaniszwilego – Gruzińskie Marzenie. Iwaniszwili – miliarder i nowicjusz w świecie polityki – został zaprzysiężony na premiera Gruzji.

Wygrana koalicji Iwaniszwilego zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych, skonfliktowanych obozów politycznych.

Poprzednio prezydent Komorowski spotkał się z Saakaszwilim w Warszawie w grudniu ubiegłego roku. Polski prezydent wyraził wówczas nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Gruzji z UE będzie mogła zostać sfinalizowana przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r.

(PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*