Arłukowicz apeluje do pacjentów o zmienianie lekarzy POZ

Arłukowicz apeluje do pacjentów o zmienianie lekarzy POZ

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ponownie zaapelował do pacjentów, by zmieniali swoich lekarzy rodzinnych i przepisywali się do tych przychodni POZ, które są otwarte. W niedzielę po południu szef resortu zdrowia spotkał się z premier Ewą Kopacz; rozmowa dotyczyła sytuacji z POZ.

„To nie jest tak, że lekarze PZ są nie do zastąpienia” – powiedział Arłukowicz po spotkaniu z Kopacz. Podkreślił, że podjęte przez jego resort działania zmierzają do tego, by taka sytuacja się nie powtórzyła, czyli by już nigdy więcej na przełomie roku „lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie szantażowali pacjentów”.

„Wolałbym żeby samorząd lekarski był po stronie pacjentów” – powiedział minister, odnosząc się do wydanego w niedzielę przed południem stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, która poparła protestujących lekarzy i skrytykowała pakiet onkologiczny. Przypomniał, że sam też jest członkiem NRL i nie zgadza się z tym stanowiskiem, które – w jego ocenie – wspiera oczekiwania finansowe PZ.

Zaapelował do pacjentów o zmienianie lekarzy POZ. „Przepiszcie się do otwartych przychodni POZ” – zachęcał.

„Jesteśmy otwarci na spotkania, ale warunkiem jest otwarcie przychodni. Nie będzie negocjacji, gdy lekarze szantażują pacjentów” – zaznaczył.

Problemy z dostępem do świadczeń POZ są wynikiem braku porozumienia resortu zdrowia z Porozumieniem Zielonogórskim (skupiającym lekarzy rodzinnych) ws. kontraktów na 2015 r. Punktami spornymi są m.in. nowe obowiązki lekarzy rodzinnych związane z wejściem w życie pakietu onkologicznego oraz sposób finasowania POZ. W związku część lekarzy, głównie należących do PZ – nie otworzyła swoich przychodni w nowym roku.
(PAP)

Zdjęcie: Bartosz Arłykowicz fot. Radek Pietruszka/EPA

Categories: Polska

Comments

 1. Telewizja Radom
  Telewizja Radom 4 stycznia, 2015, 18:34

  Szanowni internauci.

  Z reguły nie wypowiadam się na takie tematy, gdyż jestem dziennikarzem i powinienem być z boku tematu i tylko go relacjonować.

  Postanowiłem jednak tym razem złamać tę regułę. Jestem bowiem także płatnikiem NFZ i byłem kiedyś także pacjentem.

  Ogląd sytuacji na dziś:

  Minister i NFZ nie chcą płacić jednym bo uważają, że za dużo, a Tamci nie będą pracować, gdyż uważają, że za mało im płacą. Minister Arłukowicz Wielki Szejk rządzi i dzieli i Zielonogórscy dżihadyści, którzy robią co mogą aby sparaliżować działania (nieudolne dodajmy szczerze )prowadzone przez szejka.

  Szejk Arłukowicz każe zakładać dzihadystom firmy, to może coś im skapnie. Ale powiedzmy szczerze biznesmeni z nich tacy jak z koziej d…py akordeon. Na ich miejscu otworzyłbym przychodnie te które są i trzepał kasę jak złoto.

  Mam propozycję dla pana ministra.

  Po co ta ściema z brakiem kasy. Zrób pan od razu to co trzeba. Zlikwiduj Pan NFZ i pozwól Pan ubezpieczać się narodowi gdzie chce. Plusy będą następujące:

  1. Odpadnie z wynagrodzenia jeden podatek, a więc wypłata wzrośnie o 300zł
  2. Ponieważ to obywatel będzie wybierał więc ceny ubezpieczenia zdrowotnego spadną z 300 zł dziś do 60 zł „jutro”
  3. Spadnie bezrobocie
  4.Zielonogórski Dzihad straci rację bytu i zacznie się prawdziwa walka o pacjenta. Wzrośnie jakość, a spadną ceny.
  5. Nie będzie kolejek( a przynajmniej nie takie jak obecnie)

  No i najważniejsze nie będziemy sponsorami patologii alkoholowej,narkotycznej itp. Będziemy za to szczęśliwsi. Czego sobie i Państwu życzę:-)
  Piotr Kołodziejczyk

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*