Apel organizacji prawniczych do prezydenta ws. kryzysu wymiaru sprawiedliwości

Apel organizacji prawniczych do prezydenta ws. kryzysu wymiaru sprawiedliwości

18 organizacji prawniczych, w tym stowarzyszenia sędziów i prokuratorów, adwokaci i radcy prawni, apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o pomoc w zażegnaniu kryzysu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W ich ocenie, „zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce”.

„Arbitralne decyzje oraz wypowiedzi polityków wskazują, że – z takim trudem odbudowane po 1989 roku – fundamenty demokratycznego, niezależnego oraz niezawisłego wymiaru sprawiedliwości są zagrożone” – napisali sygnatariusze Porozumienia Samorządów Zawodowych i Organizacji Prawniczych, podpisanego przez 18 organizacji.

Podpisane w poniedziałek stanowisko, we wtorek zostało przekazane do Kancelarii Prezydenta i udostępnione PAP.

Zdaniem autorów stanowiska, kryzys został wywołany „przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa”. „Wyrażamy ufność, że Prezydent RP, będąc najwyższym strażnikiem Konstytucji Rzeczypospolitej, podejmie rozmowy z organizacjami prawniczymi reprezentującymi ponad sto tysięcy profesjonalnych prawników” – napisano.

Przewodniczący porozumieniu prezes Krajowej Izby Radców Prawnych Maciej Bobrowicz podkreślił, że wierzy, iż prezydent „jako prawnik rozumie, jak ważny jest skuteczny i działający sąd, prokurator, radca prawny i adwokat. W naszej ocenie zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce i działania Prezydenta mogą ten niebezpieczny proces powstrzymać. Dlatego opowiadamy się za przywróceniem dialogu oraz debaty jako uznanych w cywilizowanych demokracjach form debaty o przyszłości sądownictwa oraz zawodów prawniczych” – dodał Bobrowicz.(PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*