Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Gala wręczenia Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego fot.Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Gala wręczenia Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego fot.Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Gwiazda został w piątek uhonorowany nagrodą im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyznawaną przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystej gali w Warszawie na stadionie PGE Narodowym biorą udział prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska, córka zmarłego prezydenta.

Andrzej Gwiazda to jeden z działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ „Solidarność”, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski”. Jest członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu. Wśród laureatów z poprzednich lat są: prezydent Andrzej Duda, Krzysztof Wyszkowski, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Władysław Stasiak.

Prezesem Ruchu Społecznego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest Marta Kaczyńska. Ruch został zainaugurowany w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, a także wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (96 osób). Polska delegacja 10 kwietnia 2010 r. udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.(PAP)

Categories: Polska

Comments

  1. diwron
    diwron 10 marca, 2017, 22:11

    Andrzej Gwiazda jest znanym działaczem Solidarności. Natomiast nagrodę otrzymał głównie za to, że jest zdecydowanym krytykiem L.Wałęsy. Zresztą każdy krytyk Wałęsy może liczyć na tego typu nagrody (K.Wyszkowski) w kraju rządzonym przez nadpremiera i nadprezydenta J.Kaczyńskiego.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*