0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaAMW: kontrakt na zniszczenie ostatnich min przeciwpiechotnych podpisany

AMW: kontrakt na zniszczenie ostatnich min przeciwpiechotnych podpisany

-

fot.STR/EPA
fot.STR/EPA

Kontrakt na zniszczenia ostatnich min przeciwpiechotnych z magazynów polskiego wojska został podpisany – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Agencji mienia Wojskowego Małgorzata Golińska.

Wywóz min z jednostek wojskowych rozpocznie się w ciągu trzech miesięcy.

REKLAMA

Od dwóch lat Polskę formalnie obowiązuje zakaz stosowania i składowania min przeciwpiechotnych. AMW pozbyła się już wcześniej ponad 70 proc. min. Metoda wprowadzona wtedy zamiast zwykle stosowanej detonacji pozwoliła na odzyskanie surowców wtórnych, dzięki czemu Agencja nie tylko nie dołożyła do likwidacji min, ale zarobiła ok. 50. tys. zł.

W ten sposób niszczono ponad 700 tys. min w obudowach drewnianych i ponad 310 tys. min z korpusami żeliwnymi, uzyskując 430 ton żeliwa i 165 ton drewna. Znaleźli się także chętni na 29 ton stalowych mechanizmów zapalników. Warunkiem sprzedaży min przedsiębiorcom zainteresowanym surowcami wtórnymi było zniszczenie min na miejscu w jednostce, tak, aby miny nie dało się odtworzyć.

Do likwidacji pozostało około 300 tys. min, których nie dało się poddać recyklingowi, trzeba je będzie w całości zniszczyć.

O pomoc w znalezieniu wykonawcy AMW zwróciła się do NSPA – cywilno-wojskowej NATO Support Agency, która wspiera sojusz w sprawach logistycznych. W przetargu wystartowało siedem firm – trzy niemieckie, dwie polskie, po jednej z Rumunii i Hiszpanii. Zainteresowani spotkali się w Warszawie pod koniec ub. r., wizytowali też jeden z pięciu składów, w których przechowuje się miny.

Ponieważ kontrakt, podpisany w marcu, jest niejawny, AMW nie podaje na razie nazwy firmy ani wartości umowy; pod koniec kwietnia jest planowane spotkanie wybranego wykonawcy, przedstawicieli AMW i NSPA.

Do konwencji ottawskiej o zakazie stosowania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich niszczeniu, zwanej traktatem ottawskim, przystąpiły dotychczas 162 państwa. Polska podpisała konwencję w 1997 r., ratyfikował ją w grudniu 2012 prezydent Bronisław Komorowski.

Zwłokę uzasadniano poszukiwaniem alternatywnej broni, jednak już od 1998 r. wykonywała postanowienia konwencji. Od 2003 r. składała też obowiązkowe dla sygnatariuszy raporty. Zgodnie z prawem na zniszczenie do końca zasobów min Polska ma czas do roku 2017.

Konwencja rozpoczyna się od deklaracji sygnatariuszy, iż są zdecydowani „położyć kres cierpieniu i ofiarom powodowanym przez miny przeciwpiechotne, które każdego dnia zabijają lub kaleczą setki osób, w większości niewinne i bezbronne osoby cywilne, zwłaszcza dzieci”.(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091257790 views

REKLAMA

2091258089 views

REKLAMA

2093054539 views

REKLAMA

2091258361 views

REKLAMA

2091258507 views

REKLAMA

2091258651 views