Amerykańska delegacja w Centrum Weterana

Amerykańska delegacja w Centrum Weterana

Wymiana doświadczeń dotyczących opieki nad poszkodowanymi żołnierzami w Polsce i USA była we wtorek tematem spotkania amerykańskiej delegacji w warszawskim Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa – poinformował Piotr Jaszczuk z Centrum.

Amerykanie przedstawili stronie polskiej swoje doświadczenia, w tym założenia i rezultaty programów „Wounded Warrior” i „Soldier for Life”. Eksperci z Departamentu Spraw Socjalnych MON oraz Centrum Weterana zaprezentowali polskie rozwiązania dotyczące opieki medycznej dla poszkodowanych weteranów, mówili też o wspierających weteranów organizacjach pozarządowych.

Delegacja Gwardii Narodowej stanu Illinois przyjechała na trzydniowe seminarium, którego celem jest wymiana doświadczeń i doskonalenie rozwiązań w zakresie wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa.

Wizytę w Centrum Weterana rozpoczęła ceremonia upamiętnienia poległych w misjach poza granicami państwa. Delegacja amerykańska i attaché obrony płk Matthew Willis oraz delegacja polska, z dyrektorem Centrum Weterana ppłk. Leszkiem Stępniem oddały hołd żołnierzom poległym w misjach za granicą.

W kolejnych dniach delegacja z płk. Paulem Fanningiem na czele odwiedzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RSZ oraz Dowództwo Generalne RSZ.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zainaugurowało działalność w grudniu ub.r. Ma ono służyć pomocą i wsparciem byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach, pielęgnować pamięć o 120 poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 roku.

Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, głównie żołnierzy.(PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*