A.Duda z Poroszenko o wzmocnieniu wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie

Petro Poroszenko fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Petro Poroszenko fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Konieczność wzmocnienia wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie z udziałem szerokiej koalicji partnerów, w tym Polski, podkreślili w piątkowej rozmowie telefonicznej prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy Petro Poroszenko. Duda zapewnił Poroszenkę o woli intensywnej i dobrej współpracy.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w piątek, że prezydent Ukrainy zadzwonił do Andrzeja Dudy gratulując mu zwycięstwa w wyborach i życząc sukcesów w pełnieniu urzędu prezydenta RP.

„W rozmowie prezydent Poroszenko potwierdził strategiczny wymiar relacji polsko-ukraińskich opartych na wspólnych europejskich wartościach i gotowość do ich pogłębienia” – podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. Jak dodano, „prezydent Ukrainy poinformował o pogarszającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy i naruszaniu postanowień rozejmu z Mińska”.

„Prezydenci podkreślili konieczność wzmocnienia wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie z udziałem szerokiej koalicji partnerów, w tym Polski” – zaznaczono w komunikacie. Polski prezydent – jak podano – zapewnił także o swojej woli dobrej i intensywnej współpracy z prezydentem Ukrainy oraz o kontynuowaniu polskiej aktywności w polityce wschodniej.

Jednym z tematów rozmowy prezydentów były przygotowania do szczytu polsko-ukraińskiego; w najbliższym czasie na Ukrainę przyjedzie specjalny wysłannik prezydenta Dudy minister Krzysztof Szczerski w celu szczegółowego uzgodnienia planu przyszłych kontaktów.

Biuro prasowe ukraińskiego prezydenta podało, że Poroszenko zapewnił, iż Polska pozostanie wiarygodnym partnerem Ukrainy w kwestiach bezpieczeństwa w Europie oraz zachowania jedności transatlantyckiej w kontekście rosyjskiej agresji. Ukraiński prezydent podziękował także za wysiłki Polski na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie i politycznego uregulowania konfliktu w Donbasie.

Poroszenko zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie prorosyjscy bojownicy w tym regionie nasilili ataki na ukraińskie siły rządowe. Ukraiński prezydent zaznaczył także, że Polska odgrywa przodującą rolę we wspieraniu Ukrainy na drodze integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

„Andrzej Duda potwierdził gotowość polskiej strony do kontynuacji konsekwentnej polityki aktywnego wsparcia dla realizacji proeuropejskich reform na Ukrainie” – poinformowała po rozmowie administracja Poroszenki.

W tym tygodniu władze Ukrainy oskarżyły prorosyjskich separatystów o przeprowadzenie w obwodzie donieckim najcięższych ataków artyleryjskich od czasu zawarcia rozejmu w lutym w Mińsku.

W piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie Ołeksandr Turczynow oświadczył, że dalsza aktywizacja rosyjskich wojsk w Donbasie zmusi Ukrainę do wprowadzenia stanu wojennego i mobilizacji całego potencjału wojennego.

Według szacunków ONZ od początku konfliktu, który wybuchł w kwietniu 2014 roku, śmierć poniosło ponad 6500 ludzi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*