A.Duda i J.Bush o bezpieczeństwie w Europie Środkowej i kampanii wyborczej

Andrzej Duda i Jeb Bush    fot.Jacek Turczyk/EPA

Andrzej Duda i Jeb Bush
fot.Jacek Turczyk/EPA

O bezpieczeństwie w Europie Środkowej i o tym, jak prowadzi się kampanię wyborczą rozmawiali w czwartek w Warszawie prezydent elekt Andrzej Duda i były gubernator Florydy, polityk Partii Republikańskiej Jeb Bush. Duda otrzymał także w czwartek list od prezydenta USA Baracka Obamy.

Tematem rozmowy Dudy i Busha – jak powiedział dziennikarzom Krzysztof Szczerski (PiS) – była „realistyczna ocena sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo na wschodzie”. „Jest pełna zbieżność między panami, jeśli chodzi o spojrzenie na to, jakie są warunki i gwarancje bezpieczeństwa Polski i całego regionu, a także roli USA w zapewnieniu bezpieczeństwa dla całego regionu Europy Środkowej” – zaznaczył Szczerski.

„Realistyczne myślenie nie opiera się na życzeniowym myśleniu, że pokój nadejdzie sam z siebie, ale jest gwarantowany przez wzajemne, twarde gwarancje bezpieczeństwa, co oznacza dzisiaj potrzebę większego zaangażowania w bezpieczeństwo tego regionu” – mówił Szczerski.

Jak podkreślił, prezydent elekt podkreślał „swoją koncepcję +Newport Plus+, czyli perspektywę przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie”. „Przy partnerstwie polsko-amerykańskim konieczne jest, by ten szczyt poszedł znacznie dalej niż obecna sytuacja, kiedy bezpieczeństwo tej części Europy jest niedostatecznie gwarantowane przez obecność wojsk i infrastruktury NATO, twarde gwarancje bezpieczeństwa” – mówił Szczerski.

Według Szczerskiego, Duda i Bush „myślą bardzo podobnie o świecie i bezpieczeństwie międzynarodowym”.

Dyskusja dotyczyła również sposobu prowadzenia kampanii wyborczej i tematyki międzynarodowej w kampanii amerykańskiej. „Wspólne jest dla nich przekonanie, że wygrywa tylko ten, który jest blisko ludzi” – dodał Szczerski.

„To było dobre, ciekawe spotkanie” – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Bush gratulował także Dudzie wyboru na prezydenta Polski.

Bush, który w czerwcu ma ogłosić start w wyścigu o nominację Republikanów w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 r., rozmawiał ponadto z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Polska jest ostatnim przystankiem w europejskiej podróży Jeba Busha – syna i brata dwóch byłych prezydentów USA; wcześniej amerykański polityk odwiedził Niemcy i Estonię.

Duda spotkał się ponadto w czwartek z ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem, który – poinformował Szczerski – przekazał osobisty list od amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy. „Dialog amerykański, jeśli chodzi o plany (prezydenta elekta) będzie bardzo intensywny w najbliższych miesiącach” – zapewnił poseł PiS.

Poinformował, że we wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i będzie to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych. „To oznacza także możliwość kontaktów wielostronnych. Będziemy pracować nad tym, by ta wizyta obfitowała także w dwustronne spotkania na marginesie” – dodał Szczerski.

Także w czwartek – poinformował Szczerski – prezydent elekt rozmawiał telefonicznie z prezydentem Słowacji Andriejem Kiską.

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Comments

  1. ADALBERT
    ADALBERT 12 czerwca, 2015, 10:11

    Ten list Prezydenta Obamy do Prezydenta-elekta A.DUDY to bardzo pozytywny akcent dla poglebienia stosunkow miedzy obu krajami celem zabezpieczenia pelnego dwustronnego dialogu oraz dla podjecia takich dzialan ,ktore zabezpiecza bezpieczenstwo wszystkich w tej czesci Europy, a nie tylko Niemcy czy Francje . Zdjecie pokazuje niuanse w kulturze bycia , bo Polak patrzy prosto w twarz uczciwie , a partner daleko w przyszlosc . Miejmy nadzieje,ze chociaz przez moment ma swiadomosc obecnosci bylo nie bylo, ale jednak odpowiedzialnego partnera.ktory bez konsekwencji w dzialaniu na rzecz swego kraju i jego zywotnych narodowych interesow moze byc w koncu jednak pomijany praktycznie wszedzie. Dowodow na taki stan rzeczy mamy juz zbyt wiele i nadzieja w tym, ze wyksztalcenie prawnicze ale przede wszystkim poczucie godnosci i tozsamosci narodowej oraz tresc przrzeczen skladanych na rece calego Narodu Polskiego pozwoli Andrzejowi Dudzie na nieustanne godne i korzystne pilnowanie interesu moralnego,prawnego i ekonomicznego kazdego Polaka.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*