5-6 marca wizyta Ołeksandra Turczynowa z Rady Bezpieczeństwa Ukrainy

5-6 marca wizyta Ołeksandra Turczynowa z Rady Bezpieczeństwa Ukrainy

5 i 6 marca wizytę w Polsce złoży sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Tematem jego rozmów z polskimi władzami będą relacje dwustronne w sferze bezpieczeństwa.

Turczynow przyjedzie na zaproszenie swojego polskiego odpowiednika – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja. Wizyta ta miała pierwotnie odbyć się pod koniec stycznia, została jednak przełożona z powodu trudnej sytuacji w Donbasie.

W trakcie pobytu w Polsce Turczynow zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ma się także spotkać z premier Ewą Kopacz, marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem oraz wicepremierem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Planowane jest również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

„Wizyta odbędzie się w ramach wcześniej już planowanych kontaktów między BBN i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. (…) Będziemy rozmawiać o sprawach szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zwłaszcza w regionie w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także o współpracy dwustronnej” – powiedział PAP szef BBN gen. Stanisław Koziej.

„Będziemy chcieli zapoznać się z oceną sytuacji przedstawioną przez sekretarza Turczynowa. Jakie widzi perspektywy i sposoby działania Ukrainy na najbliższy czas” – dodał Koziej. Wśród poruszanych tematów mają się też znaleźć relacje między Ukrainą a NATO i UE.

Jak zaznaczył Koziej, wizyta Ołeksandra Turczynowa będzie też stanowić okazję do porozmawiania o realizacji ustaleń między prezydentami, które nastąpiły podczas ostatniej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie 22 lutego 2015 r.

BBN podało, że w czwartek, 5 marca o godz. 12.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

„Porozumieniem tym chcemy ustanowić stały system kontaktów, spotkań szefów instytucji, spotkań eksperckich, wymiany informacji” – poinformował szef BBN.

Od lutego do czerwca ub. r. Ołeksandr Turczynow pełnił obowiązki prezydenta Ukrainy, w grudniu został powołany na stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.(PAP)

Na zdjęciu: Petro Poroszenko (z lewej) i Ołeksandr Turczynow fot.Sergey Dolzhenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*