Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

Po posiedzeniu Prezydium Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka – poinformowała w piątek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO). Obrady Sejmu, na których wybrany zostanie nowy marszałek rozpoczną się o godz. 15.30.

Jak wynika z uaktualnionego harmonogramu obrad, Sejm w piątek o godz. 15.30 ma zająć się wyborem nowego marszałka Izby. Według nieoficjalnych informacji PAP kandydatką klubu PiS na to stanowisko ma być obecna szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Natomiast klub PO-KO zgłosi kandydaturę obecnej wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a PSL kandydaturę swojej wiceszefowej Urszuli Pasławskiej.

Kidawa-Błońska po wyjściu z posiedzenia Prezydium Sejmu powiedziała dziennikarzom, że Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Wicemarszałek Barbara Dolniak (PO-KO) doprecyzowała, że Kuchciński zrezygnował po odbyciu Prezydium Sejmu i ustaleniu harmonogramu obrad. Dolniak dodała, że Kuchciński na piśmie przekazał rezygnację najstarszemu wicemarszałkowi, informując całe Prezydium o treści rezygnacji.

Dolniak zaznaczyła, że rezygnacja Kuchcińskiego nie zawierała żadnego uzasadnienia. „Samo tylko oświadczenie o rezygnacji” – wyjaśniła.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że Prezydium przebiegło bardzo spokojnie, a Kuchciński podziękował za współpracę. Dodała, że kandydatury na stanowiska marszałka Sejmu będą zgłaszane do godz. 15. „Także Sejm rozpoczniemy o godz. 15.30” – zaznaczyła.

Pytana, czy Kuchciński był w dobrym nastroju, Kidawa-Błońska odparła, że „na pewno nikt takiego dnia nie jest w dobrym nastroju”. Dodał, że Kuchciński poza słowem podziękowania nic nie mówił.

„Dziękuję Panu Marszałkowi @MarekKuchcinski za lata owocnej współpracy pomiędzy #Sejm.em i @PolskiSenat na rzecz Polski i Polaków” – napisał chwilę po rezygnacji Kuchcińskiego na twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kuchciński zapowiedział w czwartek, że w piątek złoży rezygnację z tej funkcji. Ma to związek z informacjami o jego lotach służbowych.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji”. Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Posłowie PO w związku z informacjami o lotach Kuchcińskiego złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm pierwotnie miał debatować w piątek. Ponadto politycy PO-KO powołując się na doniesienia medialne zarzucili Kuchcińskiemu, że w sposób nieuprawniony podróżowali z nim podczas służbowych lotów m.in. poseł PiS Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska „i wielu innych, w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego”. (PAP)

Na zdjęciu: Marek Kuchciński
fot.MARCN OBARA/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Polska

Comments

 1. Normals
  Normals 11 sierpnia, 2019, 16:44

  To że złożył rezygnację to pal licho ale w jakim stylu to zrobił i jak zareagowała jego partia to skandal. Kuchcinski który bezczelnie kłamał o tym że nie zamawiał specjalnych lotów swojej rodzinie co udowodniono czarno na białym że było wierutnym kłamstwem , zrobił sobie prywatną taksówkę z rządowego samolotu który jest zamawiany z instrukcją HEAD czyli najwyższym standardzie bezpieczeństwa z zabezpieczonym dodatkowym samolotem czekającym którą pan marszałek
  woził rodzinę i kolegów z partii za pieniądze podatników czyli grubo ponad 4 miliony . Kuchcinski nie widzi problemu w tym że zachował się jak pospolity złodziej i po prostu okradł podatników na 4 miliony i dopiero zmuszony przez szeregowego posła Kaczyńskiego , marszałek Kuchcinski – druga osoba w kraju po prezydencie podał się do dymisji . Jak zareagowała jego partia w Sejmie na jego złodziejskie praktyki ? Tak jak było można przewidzieć – dostał gromkie brawa co tylko świadczy o poziomie moralności w PIS . Tam nie liczy się ani prawo ani tym bardziej sprawiedliwość skoro oklaskuje się złodzieja . Dla poszukiwaczy sensacji których oburzały kiedyś ośmiorniczki dodam że za godzinę lotu rządowym samolotem można kupić około 150 kg ośmiorniczek …..

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 13 sierpnia, 2019, 09:55

  ….Stoperan , Bialy wegiel i duzo plynow…..wszystko przechodzi!!!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*