Sejm. PSL złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy o SN

 

fot.Leszek Szymański/EPA

Klub PSL zgłosił wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS – powiedział w nocy z wtorku na środę w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W jego ocenie, ustawa „nie zwiększy poczucia sprawiedliwości”.

„Mamy jeden kraj i jesteśmy za niego odpowiedzialni” – powiedział Kosiniak-Kamysz podczas debaty sejmowej.

Lider ludowców pytał polityków PiS do czego prowadzi „obłudna polityka i forsowanie ustawy bez merytorycznej dyskusji”. „Prowadzi do protestów na ulicach, do zamieszek w Sejmie, do wprowadzania Straży Marszałkowskiej na salę posiedzeń, do anarchii. Tak się kończy nieodpowiedzialne rządzenie” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości oraz poprawki. „Ta ustawa jest nieprzepracowana. Nie jest ustawą, która zwiększa poczucie sprawiedliwości” – powiedział.

We wtorek posłowie debatowali nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przed Sejmem trwał protest m.in. KOD i Obywateli RP.

Od rana, z ustawionych przed Sejmem głośników, organizatorzy transmitowali też debatę nad projektem PiS o SN. Przed gmachem Sejmu ustawiono barierki, a wzdłuż nich stoją policjanci.
Do protestujących wychodzili przedstawiciele opozycji. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie zgłaszać bardzo dużo poprawek, żeby wydłużyć procedowanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wieczorem przed Pałacem Prezydenckim odbyła się demonstracja przeciwników zmian w sądownictwie. Lider PO Grzegorz Schetyna, apelował do Polaków, by wzięli w niej udział. „Proces legislacyjny kończy się w Pałacu Prezydenckim, to od prezydenta, jego uczciwości, zależy czy polska demokracja nie podda się temu gwałtowi, którego dokonuje teraz PiS” – mówił szef PO

„Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą w tej chwili pracują w Sejmie, dopóki moja, ta maleńka ustawa, której projekt dzisiaj złożyłem w Sejmie nie zostanie uchwalona i nie znajdzie się na moim biurku” – oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda. (PAP)

Projekt PiS dot. Sądu Najwyższego przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku „z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*