Zmarła Alicja Szymankiewicz, animatorka polonijnego życia kulturalnego w Chicago

Zmarła Alicja Szymankiewicz, animatorka polonijnego życia kulturalnego w Chicago

We wtorek 4 września zmarła po długiej chorobie onkologicznej Alicja Szymankiewicz, aktorka, wokalistka i animatorka polonijnego życia kulturalnego.

Aktorka z Olsztyna, Alicja Szymankiewicz przybyła do Chicago w listopadzie 1998 roku. Od razu włączyła się życie organizacyjne, kulturalne i artystyczne Polonii. Przyłączyła się do istniejących już inicjatyw teatralnych Agaty Paleczny, kabaretu Bocian oraz promocji polonijnych poetów tworzących w Chicago. Z Markiem Raczyńskim prowadziła program radiowy, założyła Fundację Inicjatyw Kulturalnych, w ramach której prezentowała m.in. piosenkarzy oraz syberyjskiego barda Evgena Malinovskiego. Przede wszystkim jednak stworzyła nową na gruncie polonijnym scenę – Teatr przy Stoliku. Sprowadzane z Polski tłumaczenia sztuk autorów z całego świata prezentowane w formie pół-czytanej, pół-odgrywanej wzbogacały życie intelektualne mieszkających w Chicago Polaków, a także ożywiały miejsca ich prezentacji. Od „Polonia Book Store”, poprzez restaurację DiDi, kawiarnię „Cafe Prague” aż do Art Gallery Kafe.

25 sierpnia odbył się artystyczny wieczór charytatywny na rzecz pomocy toczącej batalię z chorobą Alicji Szymankiewicz. Na spotkanie pt. „Fani dla Ali” w kameralnej Art Gallery Kafe przybył tłum złożony tak z wykonawców, jak i widzów. Spektakl pomocowy okazał się pożegnalnym.

Alicja Szymankiewicz odeszła 4 września nad ranem po długiej walce z rakiem. Informacje na temat uroczystości pogrzebowych przekażemy, gdy tylko będą dostępne.

(ao, bj)

Na zdjęciu: Alicja Szymankiewicz fot.arch. Janusza Kopcia

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*