Zhańbione dwa narody. Wpólne oświadczenie American Hungarian Federation i Kongresu Polonii Amerykańskiej.

 Bill Clinton fot.Justin Lane/EPA

Bill Clinton fot.Justin Lane/EPA

W reakcji na wypowiedź byłego amerykańskiego prezydenta wspólne oświadczenie wydały American Hungarian Federation i Kongres Polonii Amerykańskiej.

 

Zhańbione dwa narody

Jako przedstawiciele społeczności amerykańskiej polskiego i węgierskiego pochodzenia jesteśmy zaniepokojeni obraźliwymi komentarzami wypowiedzianymi w ubiegłym tygodniu przez byłego prezydenta Billa Clintona, które kwestionują demokratyczny charakter społeczeństwa w Polsce i na Węgrzech. Podczas kampanii w New Jersey Clinton stwierdził, że Polaków i Węgrów znużyła demokracja i zapragnęli „autorytarnej dyktatury”.

Musimy tutaj jednoznacznie oświadczyć, że zupełnie minął się z prawdą. Obecne rządy Polski i Węgier wybrała znacząca większość w wolnych i sprawiedliwych wyborach, uznanych za takie przez wspólnotę międzynarodową, i cieszą się one szerokim poparciem społecznym. Fakt, że są one politycznie konserwatywne może Clintonowi lub innym nie odpowiadać, ale to w żaden sposób nie umniejsza ich demokratycznego charakteru i reputacji na arenie międzynarodowej jako wolnych i suwerennych, podobnie jak powszechnie wybranych rządów socjalistycznych, które je poprzedzały.

Na wolność, którą Węgrzy i Polacy cieszą się obecnie, otwarcie w pełnych życia i zróżnicowanych mediach, ciężko zapracowali, ponosząc koszty społeczne, co z pewnością Clinton musi wiedzieć. Od dziesięcioleci walczyli z tyranią sowiecką, co z w niemałym stopniu przyczyniło się do stworzenia klimatu, który doprowadził do rozpadu Związku Radzieckiego. Stanowczość prezentowana przez republikańską administrację prezydenta Ronalda Reagana, a wcześniej demokratyczną administrację prezydenta Johna F. Kennedy’ego była kluczowa w położeniu kresu tej tyranii. Ale jeszcze istotniejszy, czego Clinton nie zauważa, był odważny opór samych Polaków i Węgrów.

To ironiczne, że na 60-lecie dwóch decydujących wydarzeń, które zwiastowały koniec komunizmu, Stany Zjednoczone sugerują, że Polacy i Węgrzy zapragnęli odwrócić się od wolności na rzecz odnowionej dyktatury.

Jest to poważne oskarżenie, które okrywa hańbą dziedzictwo blisko dwunastu milionów Amerykanów polskiego i węgierskiego pochodzenia mieszkających obecnie w Stanach Zjednoczonych.   A jeszcze większą hańba tych, którzy z nim występują, bez względu na to, kim są.

Frank Koszorus, prezes American Hungarian Federation

Frank J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej

Microsoft Word - 2016AHFPACClinton.doc

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*