„Za bochen chleba Bogu dziękować trzeba…” Polonijne dożynki ZKP 2013

„Za bochen chleba Bogu dziękować trzeba…” Polonijne dożynki ZKP 2013

Kobiety w strojach ludowych, mężczyźni w chłopskich sukmanach, piękne wieńce uwite z tegorocznych zbóż. Jedne w kształcie koron, inne serc; ten główny, z wizerunkiem Matki Bożej, otwierał pochód dożynkowy zdążający w minioną niedzielę do kaplicy Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville, gdzie rozpoczęło się polonijne Święto Plonów, organizowane od 13 lat przez Związek Klubów Polskich.

Pochód dożynkowy otwierali członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha”

Pochód dożynkowy otwierali członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha”

Mszę świętą i celebrację obrzędu dożynkowego przygotowanego przez Teatr Ludowy „Rzepicha” poprzedził program patriotyczny poświęcony upamiętnieniu ofiar ukraińskich mordów na ludności polskiej Wołynia, których 70. rocznicę obchodzimy w tym roku. W programie wykorzystano teksty historyków mówiące o rzezi dokonanej przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii i hordy nacjonalistów ukraińskich.

Mszę dożynkową sprawował kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek. W wygłoszonym kazaniu duszpasterz mówił o trudzie pracy rolnika i przywiązaniu do ojczystej ziemi. Liturgię uświetnił Chór im. F. Chopina pod dyrekcja Eugeniusza Ballarina.

Dziękując wszystkim za udział w dożynkach i ich przygotowanie prezes ZKP Tadeusz Czajkowski przypomniał, że obrzęd dożynkowy jest manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z faktu przynależności do tego stanu. – To wspaniała okazja, aby się razem pomodlić dziękując Panu Bogu i Matce Boskiej Częstochowskiej w dniu jej święta za plony i opiekę nad polskim narodem, jak również wyrazić nasz szacunek dla ludzi pracujących na roli, dla których treścią życia jest rodzina i praca – powiedział prezes.

Po nabożeństwie kilkaset osób obejrzało program artystyczny pt.: „Za bochen chleba Bogu dziękować trzeba” przygotowany przez Alinę Szymczyk i członków „Rzepichy”. W programie nie zabrakło żartobliwych przyśpiewek.

Na koniec spektaklu urozmaiconego występami tanecznymi zespołu „Wawele” Krystyny Sanakiewicz oraz występem Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Katarzyny Zalewskiej osoby zaangażowane w pracę dla Związku i polonijnego środowiska uhonorowane zostały wieńcami. Główny trafił na ręce księdza Michała Osucha, który przez 25 lat pracował w parafii na Jackowie. Otrzymali je również: Genowefa Kalembasa, prezeska Klubu Stalowa Wola, przedstawicielka PSFUK Katarzyna Kwaterkiewicz, prezes ZKP Tadeusz Czajkowski, członek Rady Dyrektorów ZKP Jan Bator. Ten ostatni w imieniu Związku podziękował autorce programu dożynkowego i twórczyni wieńców Alinie Szymczyk wręczając jej własnoręcznie wykonany wieniec w kształcie konturów Polski z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

W widowisku dożynkowym wystąpili: Celina Stankiewicz, Maria Lipska, Łucja Grochowski, Martyna Lipska, Wiktoria Stankiewicz, Jan Zbroja, Antoni Bosak, Ludwik Kapłon, Andrzej Bardo i Alina Szymczyk. Akompaniowała Jadwiga Preger i Roman Pańko.

Imprezę w Yorkville zakończyła zabawa taneczna. Do tańca grał zespół Góra Band z solistką Aleksandrą Podowski.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Categories: Polonia
Tags: dożynki, ZKP

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*