Wydział stanowy KPA na pokazie filmu „ A Night on Milwaukee Ave”

Wydział stanowy KPA na pokazie filmu „ A Night on Milwaukee Ave”

W piątek, 15 czerwca w Teatrze Chopina na Division odbyła się projekcja filmu „ A Night on Milwaukee Ave”. Sponsorami pokazu filmowego byli Kongres Polonii Amerykańskiej, wydział na stan Illinois i Teatr Chopina.

Dzięki staraniom członków KPA, P. Jacka Gracy i Pani Ewy Cholewinskiej, impreza była dużym sukcesem, sala była prawie wypełniona. Film zawiera archiwalne zdjęcia, filmy i wywiady z polskimi piosenkarzami, artystami i aktorami lat 70. i 80., którzy gościli w polskich nocnych klubach w rejonie parafi św. Jacka,czyli na słynnym „Jackowie”.

Niejednej osobie obecnej na sali film przywołał falę wspomnień z okresu własnej młodości i z występów artystów polskiej estrady na „Jackowie”. Wieczory w polonijnych klubach, jak Cardinal, Maryla Polonaise, czy też Milford pomagały poradzić sobie z tęsknotą za ojczyzną Polakom, którzy przybyli do USA, żeby zarobić trochę pieniędzy w czasach, gdy w Polsce panował komunizm. Występy artystów w klubach umożliwiały osobisty z nimi kontakt, co w Polsce byłoby niemożliwe.

Sławy polskiej estrady jak Krzysztof Krawczyk, Urszula czy Stan Borys, jak i inni w wywiadach przekazali swoje wspomnienia z pobytu w Chicago w tym, tak ciężkim dla Polaków okresie. Po projekcji odbyła się wolna dyskusja z producentami filmu, Rafałem Prawicą i Adrianem Muskałą.

Teatr Chopina przygotował przekąski, słodycze i bar z napojami. Sukces spotkania motywuje do dyskusji nad powtórzeniem podobnej imprezy.

Wojciech Niedzinski,
sekretarz korespondencyjny KPA wydział na stan Illinois

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*