Wybory zarządu podczas zjazdu Krajowej Rady Dyrektorów KPA w Chicago

Wybory zarządu podczas zjazdu Krajowej Rady Dyrektorów KPA w Chicago

Niewielkie zmiany zaszły w zarządzie krajowym Kongresu Polonii Amerykańskiej. Nowy zarząd ukonstytuował się podczas zjazdu Krajowej Rady Dyrektorów KPA, który odbył się w podchicagowskim Rosemont w dniach 18-20 października.

Prawie wszyscy dotychczasowi członkowie zarządu nie mieli kontrkandydatów i utrzymali się na stanowiskach przez aklamację. W dalszym ciągu prezesem krajowym KPA jest Frank Spula, wiceprezes ds. kulturalnych Debbie Majka, wiceprezes ds. polskich Bozena Kamiński, wieprezesem ds. amerykańskich Anthony Bajdek. Na czele Fundacji Charytatywnej KPA pozostał Chris Nowotarski.

Na stanowisko pierwszego wiceprezesa został ponownie wybrany Rick Pierchalski, który pokonał Andrzeja Burghardta zdecydowaną większością głosów. Mary Anselmo zastąpiła Huberta Cioromskiego na stanowisku wiceprezesa ds. rozwoju finansowego, a wiceprezesem ds. edukacji została Bożena Nowicka-McLees.

Obrady rozpoczęły się w czwartek 18 października. W pierwszym dniu spotkania, w części inauguracyjnej, prowadzonej przez Steve’a Tokarskiego i prezesa KPA Franka Spulę, wystąpił z przemówieniem kanclerz seminarium w Orchard Lake w Michigan ks. Mirosław Król, zaś gościem honorowym wieczornego przyjęcia i głównym mówcą był senator RP Jan Maria Jackowski.

W piątek 19 października odbyły się m.in. wybory zarządu KPA oraz wystąpił z przemówieniem kongresman Dan Lipinski (demokrata z 3. okręgu w Illinois), który oświadczył, że przygotował nowy projekt ustawy o zniesieniu wiz amerykańskich dla Polaków przyjeżdżających do USA z kraju nad Wisłą. Dyskutowano też poprawki do statutu KPA.

Tego samego dnia wystąpili z wykładami profesorowie James Pula i Donald Pienkos na temat popularyzacji wiedzy o Polsce w społeczeństwie amerykańskim i o polskiej kulturze w USA. Konsul honorowy RP w Missouri dr Wojciech Golik mówił o konieczności wprowadzenia przez rząd Polski przepisów traktujących sprawiedliwie emerytów mieszkających poza granicami RP.

W sobotę 20 października wystąpili kolejni mówcy, przedstawione zostały sprawozdania z działalności wydziałów stanowych, rezolucje, a na koniec podsumowano obrady.

W niedzielę dyrektorzy KPA świętowali stulecie niepodległości Polski podczas uroczystego koncertu „Przeboje Niepodległej” w chicagowskim Orchestra Hall w śródmieściu.

Alicja Otap
a.otap @zwiazkowy.com

Zdjęcia: Alicja Kuklińska

Categories: PNA, PNA ubezpieczenia, Polonia

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 27 października, 2018, 17:45

  Lepiej napisać w czasie zjazdu zamiast podczas zjazdu. 🙂 Skąd ja znam tego czwartego od lewej strony?

  Reply this comment
 2. ludwik
  ludwik 12 listopada, 2018, 07:15

  Kongres Polonii Amerykanskiej powinien zwrocic baczna uwage na ludzi tworzacych populacje Polakow w Chicago. Ciemnota sterowana latwo z ambon polskich kosciolow i sianie nienawisci przez wiesniakow polskich sa zenujace i bardzo dobrze sie sklada ze wiekszosc Amerykanow nie wie co znaczy polski wiesniak.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*