Wybory prezydenckie: w USA wygrał Duda, silne trzecie miejsce Kukiza

Andrzej Duda fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Andrzej Duda fot.Jacek Bednarczyk/EPA

W USA w polskich wyborach prezydenckich najwięcej głosów uzyskał kandydat PiS Andrzej Duda. Według zsumowanych przez PAP danych nadesłanych przez konsulaty uzyskał 12 636 głosów, drugi był Bronisław Komorowski (2703), a trzeci Paweł Kukiz (2168).

Kolejni pod względem liczby głosów uzyskanych w USA byli: Grzegorz Braun (672), Janusz Korwin-Mikke (425), Janusz Palikot (120), Magdalena Ogórek (107), Marian Kowalski (79), Adam Jarubas (40), Jacek Wilk (31) i Paweł Tanajno (17).

W Stanach Zjednoczonych polskie wybory odbywały się już w sobotę w czterech okręgach konsularnych: Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i Los Angeles, na których terenie utworzono 22 komisje wyborcze. W sumie w USA oddano ok. 19 tys. ważnych głosów. Wybory cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż 5 lat temu, kiedy głosowano tuż po katastrofie smoleńskiej. Wówczas w wyborach prezydenckich wzięło udział ponad 37 tys. Polaków w USA, a najwięcej głosów uzyskał kandydat PiS Jarosław Kaczyński.

Z nadesłanych PAP przez wszystkie okręgi konsularne w USA informacji wynika, że prezydent Bronisław Komorowski wyprzedził kandydata PiS Andrzeja Dudę pod względem uzyskanych głosów tylko w dwóch komisjami: w San Francisco oraz w stołecznym Waszyngtonie; trzecie miejsce zajął tam Kukiz. We wszystkich pozostałych 20 komisjach wygrał kandydat PiS.

Tradycyjnie najwięcej Polaków głosowało w komisjach w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Chicago, obejmującym 13 stanów środkowej części USA. Zdecydowanie wygrał tam Duda (8 180 głosów), a drugie miejsce zajął Kukiz (838), wyprzedzając Komorowskiego (730); czwarte miejsce zajął Braun (321).

Jak przekazał PAP wicekonsul z Chicago Konrad Zieliński, w sumie głosowało w tym okręgu 10 600 osób spośród 11 462, które się wcześniej zarejestrowały. To znacznie mniej niż pięć lat temu, gdy uprawnionych do głosowania było ponad 22 tys., a głosowało ok. 18 tys.

W siedmiu komisjach podlegających Konsulatowi Generalnemu w Nowym Jorku głosowało w tym roku około dwa razy mniej osób niż pięć lat temu, bo wśród niespełna 7 tys. wyborców Duda uzyskał w sumie 3 634 głosy, co – jak poinformował PAP wicekonsul Mateusz Stąsiek – stanowiło 54,04 proc. wszystkich oddanych tu głosów, a Komorowski – 1 305 (19,41 proc.), Paweł Kukiz 1 051 (15,63 proc.), a Grzegorz Braun 273 (4,06 proc.).

W okręgu konsularnym Los Angeles, obejmującym 15 stanów na zachodzie USA, też wygrał Duda (536), drugi był Komorowski (407), trzeci Kukiz (189), a kolejni Korwin-Mikke (74) i Braun (52). Ani jednego głosu w całym tym okręgu nie zdobył kandydat PSL Andrzej Jarubas.

W rozmowie z PAP konsul generalny w Los Angeles Mariusz Brymora zwrócił uwagę na sporą, przekraczającą 300 osób, różnicę między liczbą tych, którzy się zarejestrowali (1 682) i tych, którzy ostatecznie wzięli udział w głosowaniu (1 342) w jego okręgu. Jego zdaniem wynika to m.in. z głosowania korespondencyjnego. „Spośród 358 kopert, które wysłaliśmy, kilkadziesiąt nie wróciło. Albo część osób zrezygnowała z głosowania, a może część odesłała je za późno i przyjdą do nas już po wyborach” – powiedział.

Także konsul generalny w Waszyngtonie Piotr Konowrocki powiedział PAP jeszcze w sobotę wieczorem, że z 303 wysłanych pakietów do głosowania korespondencyjnego, wróciło 212. Zapewnił, że wszystkie zostały wysłane do wyborców na czas, czyli 10 dni przed wyborami. „Ale nie mamy wpływu na to, jak działa poczta amerykańska” – dodał.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*