Wspomnienia z ostatniej podróży Paderewskiego do Polski

Wspomnienia z ostatniej podróży Paderewskiego do Polski

Coleen Jan Paderewski, jedyna żyjąca krewna Ignacego Jana Paderewskiego, promowała w Chicago książkę swojego autorstwa o ostatniej podróży do Polski Wielkiego Polaka. Kopie wspomnień pt. ,,Paderewski. His Journey Home” autorka przekazała na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce oraz naszej gazecie.

Coleen Jan Paderewski jedyna żyjąca krewna Ignacego Jana Paderewskiego jest autorką książki o ostatniej drodze do Ojczyzny wielkiego muzyka i męża stanu. Autorka, która towarzyszyła Paderewskiemu w ostatniej drodze, uroczyście przekazała dwa egzemplarze książki na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce 6 listopada – w dniu urodzin Ignacego Jana.

Jeden egzemplarz ,,Paderewski. His Journey Home”, znalazł swoje miejsce w muzealnej bibliotece, a drugi w Sali Pamięci Paderewskiego w MPA. Autorka odwiedziła też niedawno redakcję naszej gazety i przekazała nam egzemplarz ze swoim autografem.

Coleen Jan Paderewski wraz z prezydentem George’m W. Bushem i gen. Edwardem Rownym eskortowała trumnę ze zwłokami Paderewskiego z USA do Polski, a wrażenia i wspomnienia z tej emocjonalnej podróży zostały przez nią opisane w książce. Autorka mieszka w Salt Lake City w stanie Utah, gdzie pielęgnuje pamięć o wielkim Ignacym Janie, jego dziedzictwie ideowym i muzycznym. Jest ona od dawna ambasadorem polskości. Dzięki niej rozwija się szybko doroczny festiwal muzyki i kultury polskiej imienia Paderewskiego – Paderewski Music Festival of Salt Lake City, który organizowany jest pod egidą Gifted Music School. Renomowana placówka, założona i prowadzona przez Eugene’a Watanabe, laureata Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej, kształci talenty muzyczne z całego kraju i na doroczny festiwal Paderewskiego przyciąga coraz liczniejszą rzeszę melomanów.

Coleen Jan Paderewski urodziła i wychowała się w Kalifornii w inteligenckiej rodzinie. Ojciec Clarence Joseph Paderewski (kuzyn Ignacego Jana) był wziętym architektem i prezesem American Institute of Architects. Matka, Cecilia Paderewski, zasłynęła w czasie II wojny światowej jako jedyna kobieta-inżynier aeronautyczny, pracująca w Consolidated Aircraft (dziś General Dynamics w San Diego w Kalifornii). W młodości Coleen Jan Paderewski była utalentowanym muzykiem i sportsmenką. Absolwentka Polytechnic State University w San Luis Obispo oraz San Diego State University.

(Inf. wł.)

Na zdjęciu: Pamiątkowe zdjęcie w MPA z uroczystości przekazania książki ,,Paderewski. His Journey Home”

fot. Lidia Kowalewicz

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*