Wspólny projekt szkół polskich i polonijnych: ,,Nasze miasto – nasze gniazdo”

Wspólny projekt szkół polskich i polonijnych: ,,Nasze miasto – nasze gniazdo”

Dzisiejszy Czytelnik nie lubi ani długich tekstów, ani pełnych nic nie znaczących dla niego liczb, nazw i statystyk. Ale o wspólnym przedsięwzięciu szkół polskich i polonijnych, wielkim zaangażowaniu uczniów i pedagogów, nie da się krótko opowiedzieć.

Panią Małgorzatę Tomczak, założycielkę Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych, emerytowaną nauczycielkę z Gniezna poznałam w Chicago. Była przedstawicielem senatora Roberta Gawła oraz starosty gnieźnieńskiego podczas konkursu historycznego o Chrzcie Polski. Zaprosiłam ją na lekcję otwartą do mojej klasy dwujęzycznej i tak zaczęła się nasza współpraca.

Od początku naszym ,,oczkiem w głowie” byli uczniowie i ich potrzeby. Wszyscy wiemy, że szkoła sobotnia to dla naszych dzieci dodatkowy obowiązek. Tylko atrakcyjność sobotnich zajęć, ich dostosowanie do potrzeb i zainteresowań dzieci może sprawić, że dziecko pójdzie do szkoły bez grymasu niezadowolenia na twarzy.

Jak to mówi przysłowie, ,,potrzeba matką wynalazku”. Tak więc powstał projekt ,,Nasze miasto – nasze gniazdo”, który połączył szkoły polskie i polonijne z całego świata. Na czym polegał?

Otóż szkoły polskie i polonijne, a było ich 30, zostały połączone w pary według grupy wiekowej uczniów. Każda z nich przygotowała 15 pytań o swoim mieście i okolicy, które otrzymała szkoła partnerska. Projekt realizowany był w formie multimedialnej, dzięki czemu zyskał na atrakcyjności. Szkoły nagrywały odpowiedzi na pytania w języku polskim i angielskim, a także zamieszczały film o swojej placówce wykorzystujący piosenki, wiersze oraz inscenizacje.

Dzięki takim środkom przekazu i wyrazu uczniowie oraz nauczyciele mogli się wzajemnie poznać, zobaczyć, posłuchać języka polskiego, często z innym, ciekawym akcentem.
Wśród uczestników projektu znalazły sie cztery polskie szkoły z aglomeracji chicagowskiej: im. ks.Ignacego Posadzego w Burbank, im. Mikołaja Kopernika w Niles, im.Marii Curie Skłodowskiej w Park Ridge oraz im. Trójcy Świętej w Chicago.

Nasza ,,projektowa” mapa objęła cały świat, od Szkocji, poprzez słoneczne Włochy, aż do egzotycznego Szanghaju. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, o czym świadczą wypowiedzi nauczycieli, którzy wraz ze swoimi uczniami uczestniczyli w programie: „Serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że nasza znajomość nie skończy się wraz z zakończeniem projektu. Moi uczniowie dopiero teraz nabierają ochoty na większą współpracę i serdecznie dziękują za super filmik” oraz „Uczniom zajęło trochę czasu odszukanie odpowiednich wiadomości, a potem nagranie partiami odpowiedzi, gdyż zajęcia w polonijnej szkole odbywają się tylko w soboty. Było przy tym trochę śmiechu i zabawy, ale też zdobyta nowa, cenna wiedza”. Wiele ciepłych słów padło także od pozostałych uczestników projektu. Dały nam wiarę w to, że to, co robimy, ma sens.

Dziękujemy wszystkim wspaniałym dyrektorom szkół, nauczycielom oraz utalentowanej młodzieży. Życzymy powodzenia, zapału i kolejnych przygód na edukacyjnej drodze. Jesteście najpiękniejszą wizytówką Polski na świecie.

Wdzięczni też jesteśmy naszym patronom, bo to dzięki ich wsparciu projekt okazał się wielkim sukcesem. Poseł Krzysztof Ostrowski, senator Robert Gaweł, europoseł Krystyna Łybacka, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, starosta Beata Tarczyńska, kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman – to tylko niektóre osoby, które wsparły nas swoim autorytetem.
Zapraszamy do obejrzenia wspaniałych nagrań ze szkół:
www.facebook.com/Klub-Nauczycieli-Polskich-i-Polonijnych-w-Gnieźnie
Korzystając z okazji życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych pięknymi polskimi tradycjami, zapachem mazurków i dźwiękiem rezurekcyjnych dzwonów.

Elżbieta Berkowicz
Wiceprezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych

Zdjęcia arch. KNPiP

 • 1 kopernik dzieci
 • 2 kopernik
 • 3 trojcowo
 • 4 posadzego
 • 5 posadzego1
 • 6 posadzego2
 • sklodowska
 • sklodowska1
Categories: Polonia

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 24 marca, 2018, 21:02

  Ośmielam się podsunąć temat następnego projektu, łączącego uczniów z Polski i z USA.
  *
  „Jak fakt ochrzczenia lub nie danego kraju wpływa na jego poziom cywilizacyjny?”
  *
  *
  *
  Pytanie dodatkowe dla wiceprezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych:
  *
  „Czy najmądrzejsza w dziejach Polka ochrzciła swoje dwie córki i jak ten fakt wpłynął na ich sukces życiowy?”

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 24 marca, 2018, 23:19

  zza kaluzy…. Maria Sklodowska – Curie ,byla kobieta wierzaca ale rodzinna tragedia ( smierc siostry i matki – w dwa lata- spowodowaly ze odwrocila sie od Boga zostala ateistka i tak wychowala swoje corki)… Tobie radze jednak zajac sie wkurwianiem lub dymaniem swojej starej – jezeli jest niedysponowana- polecam kretowisko

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 25 marca, 2018, 16:33

   Dzięki za samoidentyfikację. Teraz wszyscy wiemy, żeś zwykły cham.
   *
   Pyskujesz, zamiast podziękować żeś się czegoś dowiedział o wybitnej osobie.
   Płatni funkcjonariusze kościoła katolickiego ani polonijni nauczyciele tego dzieciom nie powiedzą. Zamiast tego będą obłudnie udawać, że MC-S była przykładną katoliczką z kruchty.

   Reply this comment
 3. niklot
  niklot 25 marca, 2018, 02:34

  Zacznę od słów na pewno wybitnego myśliciela: „Jestem Polakiem – więc mam polskie obowiązki: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im (wyżej siebie cenię jako człowieka) im wyższy przedstawiam typ człowieka.” Trzeba wymagać od siebie, a nie w błogim lenistwie, obżarty leżeć na kanapie. „Obserwuj mrówki i nabierz mądrości! Idź do mrówki, leniwcze, przypatrz się jej drogom i nabierz mądrości! Chociaż nad nią nie czuwa ani urzędnik, ani stróż, ani przełożony, w lecie przygotowuje żywność dla siebie, w czasie żniwa gromadzi pożywienie”.

  Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 25 marca, 2018, 02:45

  Cyt:”Jak fakt ochrzczenia lub nie danego kraju wpływa na jego poziom cywilizacyjny”?-„zza kałuży.” Przecież to myślowy bełkot, filozoficzna biegunka. To system prawa wpływa na poziom rozwoju państwa, czego przykładem jest Korea. W końcu panie mądraliński „zza kałuży”, co to jest poziom cywilizacyjny i czym go mierzymy? Oj chciałoby się zabłysnąć? 🙂

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 25 marca, 2018, 16:47

   Bardzo się cieszę, że nawet takie chamy jak ty wiedzą, iż łączenie chrztu danego kraju z jego poziomem cywilizacyjnym jest „myślowym bełkotem i filozoficzną biegunką”.
   *
   Dziwi mnie zatem, dlaczego polonijni nauczyciele biorą udział w kościelnej hucpie fałszowania historii Polski i świętowania tzw. „chrztu Polski” jako czegoś dobrego.
   *
   Cytuję: „Panią Małgorzatę Tomczak, założycielkę Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych, emerytowaną nauczycielkę z Gniezna poznałam w Chicago. Była przedstawicielem senatora Roberta Gawła oraz starosty gnieźnieńskiego podczas konkursu historycznego o Chrzcie Polski. Zaprosiłam ją na lekcję otwartą do mojej klasy dwujęzycznej i tak zaczęła się nasza współpraca.”
   *
   Że w Wolsce różni polityczni, pisowscy aparatczycy idą ręka w rękę z płatnymi funkcjonariuszami Koscioła katolickiego to mnie nie dziwi, ale w USA? Wydawało by się, że sam fakt mieszkania w USA powinien dać pani Elżbiecie Berkowicz jakieś podstawy wiedzy o zasadach organizacji cywilizowanych społeczeństw, w ramach których to zasad „chrzczenie całego kraju” nie ma racji bytu.
   *
   Może by polonijna nauczycielka pani Berkowicz jakoś upamiętniła te tysiące nigdy nie policzonych ofiar morderczej działalności Kościoła katolickiego na terenach słowiańskiej Polski? Tych wszystkich (pogan a więc podludzi niewartych wspomnienia?) z zimną krwią i z wielką radością zamordowanych, rozsiekanych i spalonych przez katolickich siepaczy w ramach tzw. „chrztu Polski”?

   Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 26 marca, 2018, 03:47

    „Zza kałuży” -trollujesz, jesteś niepoważny, wobec tego kończymy z tobą dyskusję. ! Goń się łachudro ! Nie będziemy odpowiadać na twoje zaczepki i pytania. Szukasz pretekstu do kłótni i obrażania.

    Reply this comment
    • zza kałuży
     zza kałuży 26 marca, 2018, 13:23

     Twoje szczęście, że nie szukam twoich pieniędzy, tak jak złodzieje z Kościoła katolickiego, a już szczególnie skandalicznie w zapyziałej Wolsce. W przeciwieństwie do Wolski w USA istnieje państwo świeckie, które potrafi trzymać koscielnych funkcjonariuszy na smyczy.

     Reply this comment
     • Piotr-elder
      Piotr-elder 26 marca, 2018, 17:42

      „Zza kałuży” – Goń się przygłupie ! 🙂

 5. Normals
  Normals 25 marca, 2018, 15:30

  To skoro cytaty to mam cytaty, odnoszace sie do takich swiatlych umyslow jak Yankes czy Yaroon.

  „Nie staraj się uszczęśliwiać ludzi na siłę, bo narobisz sobie kłopotów.
  Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz czas, a i świnię zdenerwujesz.”

  „Nie każdy, które­go oczy są zam­knięte, śni i nie każdy z ot­warty­mi ocza­mi może widzieć.”

  „Kłopot z większością ludzi polega na tym, że są straszliwie zajęci organizowaniem rzeczywistości, której nawet nie rozumieją. Zawsze coś ustalamy, organizujemy…Nigdy nie przyjdzie nam do głowy, że rzeczy nie potrzebują być organizowane. Naprawdę. To wielkie odkrycie. Rzeczy potrzebują jedynie zrozumienia. Jeśli je zrozumiesz, one się zmienią.”

  Reply this comment
 6. Yaroon
  Yaroon 25 marca, 2018, 15:42

  Cytaty to nie argument. To podstawa logiki ! Prawdy należy dowodzić. Nie podobają ci się Przykazania Boskie ? A Jezus Chrystus mówił o cierpieniu, a nie o „szczęściu na siłę”. Doczytaj a potem dyskutuj -leniwy nieuku. Prz. 27:22 „Choćbyś wśród ziarna i głupca utłukł w moździerzu – to jednak jego głupota od niego się nie oddzieli.” Przysłowie łacińskie stultorum plena sunt omnia może być przetłumaczone, jako głupich nie sieją.[1] Jednak w dosłownym brzmieniu wyraża ono stwierdzenie, że głupich pełno jest wszędzie i że ich liczba jest niezmierzona. To powiedzenie jest bliskie sformułowaniu z Księgi Koheleta (Eklezjastesa): „Głupich jest liczba nieskończona – stultorum infinitus est numerus”[2], które Tomasz z Akwinu w różnych swoich dziełach przywołuje dziewiętnaście razy podkreślając stosunkowo niewielką liczbę osób mądrych w przeciwieństwie do niezliczonej rzeszy głupców. Dla zobrazowania można przywołać trzy teksty Akwinaty:

  a) „Jak powiada Salomon, „liczba głupców jest nieskończona” i tylko w nielicznych rozum panuje doskonale. Toteż u większości ludzi skłonności wynikające z ciał niebieskich osiągają swój skutek”.[3]

  b) „Glossa nie twierdzi, że wszyscy ludzie są obmówcami, ale że prawie wszyscy, a to dlatego, że “głupich jest poczet nieprzeliczony”, jak powiada Pismo św. mało zaś jest takich, którzy kroczą drogą zbawienia”.[4]

  c) „Ale tylko mądrzy ludzie, których w porównaniu z głupimi jest niewielu, bo „głupich jest liczba nieskończona”, według Eklezjastesa, sprzeciwiają się cielesnym skłonnościom”.[5]

  To zdanie Koheleta wskazuje nie tylko, że głupcy istnieją w niepoliczonej liczbie, ale także może oznaczać, że istnieją w różnych kategoriach jakościowych, istnieją pod różnymi postaciami i formami. Jedne z nich z pewnością mogą być nieszkodliwe, inne zaś złe albo grzeszne (włącznie z grzechem śmiertelnym), a są i takie, które mogą być nieświadome a więc i niezawinione. Tomasz z Akwinu w swoich dziełach, ilekroć wypowiada się na temat głupoty (jak również mądrości), odwołuje się do fragmentów Pisma Świętego. I nie chodzi tu tylko o poziom werbalny, gdyż przywołując i komentując autorytet Biblii tworzy obraz głupoty na wskroś teologiczny, wertykalny.

  W Słowniku podstawowych pojęć Teologicznych można znaleźć taką definicję głupoty:

  „Głupota jest przeciwieństwem mądrości. Posiada ona swoje stopnie: od nieroztropności aż po grzeszność. Biblia mówi o głupocie rzeczywistej i pozornej. Mądry syn radością ojca, strapieniem matki syn głupi (Prz 10, 1). Głupim jest mężczyzna, który daje się uwieść kobiecie (Prz 7, 1-23). Głupimi są ludzie, którzy polegają na swych bogactwach (Łk 12, 20), nie uznają wymagań Bożych (Mt 25, 10-13), nie rozpoznają z dóbr widzialnych tego, który jest (Mdr 13, 1) i podają się za mądrych, stali się głupimi (Rz1, 22). Głupota według Biblii mierzy się moralnym postępowaniem człowieka i jego relacją do celu ostatecznego, a nie upośledzeniem umysłu (mózgu). […] Mądrość świata, jeżeli nie uznaje Boga lub przeciwstawia się Jego zbawczemu dziełu, jest głupstwem. Konsekwentnie ten, kto zamyka się w świecie doczesnym i w nim jedynie pokłada nadzieję, jest głupim. Ten natomiast, kto wyrzeka się wszystkiego, aby mieć wszystko i traci życie, aby zyskać życie, nie jest głupim. Jest on mądry wobec Boga, chociaż może uchodzić za głupiego przed światem”[6]

  Takie określenia można znaleźć również u Tomasza z Akwinu w ostatnich trzech kwestiach Traktatu o miłości, gdzie omówiona i uporządkowana jest relacja między sapientia saeculi i stultitia mundi. Te fragmenty z II-II części Summy Teologicznej pozwalają na utworzenie jednolitego obrazu głupoty u Tomasza, mimo tego, że ona sama może przybierać różne oblicza (jedna in se, wiele per accidens). Omówienie jej istoty pozwala na uchwycenie jej odmian i przypadków. Oczywiście nie można poprzestać tylko na wyliczeniu form, należy również wskazać na środek, który zdaniem Tomasza byłby remedium – lekarstwem prowadzącym do mądrości wbrew przysłowiu „na głupotę nie ma lekarstwa”.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 26 marca, 2018, 15:22

   Leniwych nieuków to sobie w swojej rodzinie poszukaj ignorancie .Myślisz ,że jak wkleisz kilka cytatów ze zmanipulowanej przez kościól katolicki Biblii to ci wzrośnie poziom inteligencji ? Możesz tu nawet urządzić kółko rózańcowe a i tak do ciebie będzie odnosił się ten cytat „Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz czas, a i świnię zdenerwujesz.”

   Reply this comment
 7. Piotr-elder
  Piotr-elder 26 marca, 2018, 17:27

  Normals wiesz co to jest projekcja ? 🙂 🙂 …..właśnie to zrobiłeś cyt:” „Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz czas, a i świnię zdenerwujesz.”

  Reply this comment
 8. Yaroon
  Yaroon 26 marca, 2018, 17:33

  Nie używaj Normal słów których nie rozumiesz. Ignorant to kto, według ciebie ? Nie wkleiłem cytatów z Biblii, bo to nie jest Biblia, tylko rozważania filozoficzne Tomasza z Akwinu. Ale ty jesteś nieuk, tępy, że klękaj chicagowska Polonio.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*