Wraca polskie radio w Nowym Jorku

Wraca polskie radio w Nowym Jorku

Po dwuipółletniej przerwie w Nowym Jorku na falach eteru ponownie zabrzmi polski głos. Pierwsze audycje Polskiego Radia 910 AM WRKL w ramach tzw. sygnału testowego pojawią się we wtorek, a regularny program od lutego.

Nowy Jork fot.Justin Lane/PAP/EPA

Nowy Jork
fot.Justin Lane/PAP/EPA

Polskie Radio 910 AM WRKL dzięki większej mocy nadajników ma dotrzeć do szerszego niż dawniej grona słuchaczy w metropolii nowojorskiej, która obejmuje także część pobliskich stanów New Jersey i Connecticut. W planach jest też rozszerzenie zasięgu przez drugą rozgłośnię 1580 WLIM umożliwiającą słuchanie polskich programów na Long Island.

Nowojorskie radio z siedzibą w Pomonie należeć będzie wciąż do konsorcjum medialnego w Chicago Polnet Communications, które jest także właścicielem tamtejszego Polskiego Radia 1030 AM.

„Na razie rusza sygnał testowy, z muzyką i pierwszymi audycjami. Regularny program rozpocznie się od lutego, w ostatecznym kształcie pojawi się na antenie na początku marca” – wyjaśniła PAP dyrektor programowa chicagowskiego radia Kamila Dworska.

Jak dodała, nastąpiła zmiana koncepcji prowadzenia nowojorskiej redakcji. Wcześniej było to przedsięwzięcie, do którego trzeba było dopłacać. Konsorcjum Polnet Communications postanowiło jeszcze raz uruchomić program w Pomonie ze względu na to, że domagało się tego bardzo wielu Polaków.

„Startujemy i jesteśmy bardzo zadowoleni, że właściciel Polnet Communications Walter Kotaba zdecydował się na taki eksperyment i jesteśmy mu wdzięczni. Z bardzo dużą nadzieją patrzymy w przyszłość i ufamy, że radio nowojorskie będzie działało tak, jak nasze w Chicago” – dodała Dworska.

W Nowym Jorku wznowienie programu powierzono Marcinowi „Bubellowi” Filipowskiemu, który pracował już wcześniej w radiostacji w Pomonie. Zaznaczył on w rozmowie z PAP, że będzie to obecnie jedyne na całym Wschodnim Wybrzeżu radio polskojęzyczne nadające w eterze audycje siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Na razie Polskie Radio 910 AM WRKL zatrudni dziennikarzy chicagowskich do programu, który będzie adresowany do nowojorskiego słuchacza. W programie znajdą się audycje o rozmaitej tematyce – od politycznych po kulinarną.

Lokalne wiadomości i wywiady, a także to, co stanowiło wcześniej siłę radia, czyli audycje z poradami dla imigrantów i pomocą w znalezieniu pracy, powstawać będą w Nowym Jorku.

„W eter wraca polskie słowo. Przerwa dwuipółletnia wytworzyła ogromną lukę i dopiero teraz pojawiło się zielone światełko. (…) Z dumą wracamy na antenę” – mówił PAP Filipowski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Categories: Ameryka, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*