Wizyta prezydenta RP w Chicago

Wizyta prezydenta RP w Chicago

W dniach 16-20 maja 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką przebywa z wizytą w USA. W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w maju br., Prezydent RP poprowadził 17 maja w siedzibie ONZ w Nowym Jorku debatę otwartą wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Głównym celem wizyty Pary Prezydenckiej w Chicago jest spotkanie z Polonią.

Najważniejsze punkty planu prezydenckiej wizyty w Chicago
Piątek, 18 maja 2018 r.
Godz. 10.15 am – spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem
Konsulat Generalny RP, 1530 N. Lake Shore Dr, Chicago

Godz. 11.15 am – wizyta Pary Prezydenckiej w Muzeum Polskim w Ameryce
Siedziba Muzeum Polskiego w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago

Godz. 12.30 pm – ceremonia złożenia kwiatów przez Parę Prezydencką przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską
Cmentarz Św. Wojciecha w Niles

Godz. 1.25 pm – Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem
The Art Institute of Chicago

Ok. godz. 6.30 pm – wizyta Prezydenta RP w bazie Gwardii Narodowej
Stanu Illinois
Spotkanie Prezydenta RP z amerykańskimi żołnierzami polskiego
pochodzenia
Baza Gwardii Narodowej Stanu Illinois, Kankakee

Sobota, 19 maja 2018
Godz. 2.00-5.00 pm – spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki
Millennium Park

(Inf. prezydent.pl)

Kwiatkowski: spotkanie z Polonią – najważniejszym celem wizyty pary prezydenckiej w Chicago

Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki w Chicago jest spotkanie z Polonią – powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Wizyta w Chicago jest jednym z punktów rozpoczynającej się w środę wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych.
Wizyta pary prezydenckiej w Chicago rozpocznie się w piątek, 18 maja, a wcześniej – w środę, 16 i czwartek, 17 maja – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzą Nowy Jork.
W piątek, 18 maja w Chicago para prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, miejsce – jak powiedział Kwiatkowski – symboliczne, “w którym mamy chyba największą kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim”. Tego samego dnia para prezydencka złoży kwiaty pod Pomnikiem Smoleńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, a wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois – poinofrmował szef BBN Paweł Soloch. Poza szefem BBN prezydentowi będą towarzyszyć dowódca generalny i dowódca WOT.

W sobotę, 19 maja w Millenium Park w Chicago odbędzie się spotkanie pary prezydenckiej z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Podczas tego spotkania prezydent wręczy odznaczenia państwowe; wręczone zostaną też pamiątkowe dyplomy dla polskich szkół.
“Ale to przede wszystkim miejsce, gdzie pan prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie, to spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę” – powiedział Kwiatkowski. (PAP)

Spotkanie prezydenta Dudy i prezydenta Trumpa nie jest planowane

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych nie jest planowane spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa – poinformował 15 maja szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zaznaczył jednocześnie, że spotkanie prezydentów jest planowane na ten rok. (PAP)

fot.Wikipedia

Patriotyczny piknik w Millennium Park

W sobotę, 19 maja prezydent Polski Andrzej Duda i jego małżonka Aga Kornhauser-Duda spotkają się z Polonią w Millennium Park w centrum Chicago. Organizatorem chicagowskiej wizyty prezydenckiej pary jest lokalna placówka konsularna. Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki serdecznie zaprasza społeczność polonijną na majówkowe spotkanie z prezydentem RP i pierwszą damą, na wspólne świętowanie doniosłej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak poinformował konsul generalny RP Piotr Janicki, sobotnie popołudnie 19 maja zapowiada się bardzo pięknie: na scenie od godz. 12 będą występować artyści, a wśród nich zespoły góralskie, Karolina Baran (KAEYRA ) z zespołem. Wystąpi też z koncertem Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wraz z Gwardią Reprezentacyjną Stanu Illinois, czyli z miejscowymi muzykami.

– Kulminacją wszystkich wydarzeń w Millennium Park, będzie przemówienie Pana Prezydenta, które wygłosi do zgromadzonej Polonii. Na scenie będzie również obecna Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, która wręczy okolicznościowe dyplomy uczniom polonijnych szkół, którzy również przyjadą na to spotkanie. Prezydent będzie podchodził do widowni i witał się z ludźmi. Więc jest szansa, że Państwo spotkacie się twarzą w twarz z Panem Prezydentem – powiedział nam konsul Janicki.

Zaapelował, aby polska społecznośc licznie stawiła się w Millennium Park na patriotycznym pikniku z prezydentem RP. – Gorąco apeluję do wszystkich, abyśmy się zgromadzili w Millennium Park. Zabierzmy ze sobą chorągiewki. My też je będziemy rozdawać. Mile widziane będą biało-czerwone stroje jako przejaw patriotyzmu, ale ludowe stroje również. Spotkajmy się pod biało-czerwoną flagą. Pokażmy, że jesteśmy zjednoczeni. Wydaje mi się, że lepszej okazji niż stulecie odzyskania niepodległości nie będzie.

Na teren Parku Milenijnego można wchodzić od godziny 10 rano, program artystyczny zaczyna się od godz. 12 w południe, a wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy zostało zaplanowane na godz. 2 po południu. Jak informuje witryna prezydent.pl patriotyczny piknik z polskim prezydentem ma potrwać do godz. 5 po południu.

(Inf. wł.)

 

Na zdjęciu głównym: prezydent Andrzej Duda fot.Jakub Szymczuk/KPRP

Categories: Polonia

Comments

 1. Stefan
  Stefan 18 maja, 2018, 07:16

  Spotkanie Dudy z Trumpem nie jest planowane to zdanie jest najwazniejsze bez komentarza

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 20 maja, 2018, 18:37

   No tak ale spotkal sie ze soltysem Jersey City i to powinno nas zadowolic a nie jakis tam Trump

   Reply this comment
 2. Anonim
  Anonim 19 maja, 2018, 11:27

  mój wnuk bedzie niósł naszą flagę narodową na spotkaniu z prezydentem

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 19 maja, 2018, 17:23

   To cie zaszczyt kopnal. Ja majac 14 lat kiedy bedac harcerzem dyrektorka szkoly probowala mnie zmusic do warty z flaga przy urnach wyborczych w 1985 roku odmowilem, bo juz wtedy rozumialem ze z pewna wladza i ludzmi nie wchodzi sie w uklady jesli czlowiek ma honor. Wspolczuje wnukowi kaca moralnego w przyszłości kiedy zrozumie co zrobil, mam nadzieje ze odpowiednio podziekuje tym ktorzy go wrobili…..

   Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 20 maja, 2018, 01:52

  Anonim -gratuluję wnuka i nie podpisuj się anonim, chyba, że się wstydzisz. A Normals…no cóż…leczy tu swoje kompleksy (jako osobnik z nizin społeczny z tzw. lumpenproletariatu) pani dyrektorka ulitowała się nad tym zaniedbanym dzieckiem i zaszczyciła go wartą przy urnie wyborczej. Niestety Normals przyszedł brudny i obszarpany, gdyż po awanturze wiecznie pijanego ojca spał w komórce, więc się pani wycofała z propozycji warty dla syna menela. Porównanie: w szkole w pipidówie przy urnie wyborczej – do stania przed prezydentem. Normal-lumpie, opamiętaj się. Kudy między pany – ty chamie, buraku, lumpie, kmiocie. Ty i twoja zawszona rodzinka.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*