WIOSNA w Chicago! Możesz pomóc Polonii

fot.Tomasz Dziedzic

fot.Tomasz Dziedzic

W Stowarzyszeniu WIOSNA biedę uważa się za poniżenie i wykluczenie. Nie polega tylko na tym, że ktoś ma mało, ale na tym, że wszyscy wokół mówią: „Jesteś nikim”. Ksiądz Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia, mówił w trakcie wrześniowej wizyty, że Polonia powinna pomagać Polonii, biedni powinni zostać połączeni z bogatymi. Na tym właśnie polega projekt Szlachetna Paczka.

fot.Tomasz Dziedzic

fot.Tomasz Dziedzic

– Przede wszystkim marzy mi się to, żeby Polonia zaczęła sobie nawzajem pomagać. Chcielibyśmy tu zrobić Szlachetną Paczkę i pomagać najbardziej potrzebującym. Widzimy trzy grupy najbardziej zagrożone w tym pracowitym kraju. Pierwsza to jest samotny rodzic, druga to są osoby chore w rodzinie, a trzecia to są ludzie starsi, którzy często całe życie wysyłali pieniądze do Polski, a teraz są tutaj sami. Chciałbym połączyć i bogatych, i biednych w jedno, i wierzę w to, że jako Polonia jesteśmy w stanie budować nowy rodzaj jedności narodowej, wspierającej się. To jest moje marzenie. Od dawna chciałem, żeby to się wydarzyło w Chicago ‒ mówił ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek w siedzibie Związku Narodu Polskiego.

Czym jest Szlachetna Paczka?

Szlachetna Paczka jest projektem organizowanym w Polsce przez Stowarzyszenie WIOSNA od 2001 roku. Jej celem jest łączyć ludzi: biednych i bogatych, słabych i silnych, nieporadnych i samodzielnych, biernych i aktywnych; by poprzez wspieranie tych pierwszych i motywowanie ich do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie wspólnie budowali nowy obraz Polski, w której nie ma ani biednych, ani bogatych, w którym wszyscy sobie radzą w życiu, a kiedy ktoś ma kryzys, to inni mu pomagają, a potem wszyscy znów sobie dają radę.

W praktyce projekt polega na tym, że wolontariusze spotykają się z rodzinami, poznają ich aktualną sytuację, wspólnie wypracowują to, co byłoby dla rodziny największą pomocą, a następnie umieszczają historie rodzin razem z ich potrzebami w internetowej bazie, za pośrednictwem której potencjalni darczyńcy zapoznają się rodzinami i przygotowują dla nich pomoc. Takie wsparcie jest impulsem do zmiany, która zaowocowała już w życiu wielu polskich rodzin poszkodowanych przez los.

Co robi Spring Foundation?

Spring Foundation powstała w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działań Stowarzyszenia WIOSNA i promowania wśród amerykańskiej Polonii ideałów WIOSNY. Dotychczas działalność Spring Foundation ograniczała się do organizowania różnorakich zbiórek, z których dochód był przeznaczany na wsparcie dla organizacji macierzystej. Jak mówi Piotr Oczkowicz, jeden z siedmiu założycieli Spring Foundation, „Spring jest WIOSNĄ w Stanach. Istniejemy, bo istnieje WIOSNA”.

W tym roku Spring Foundation planuje poszerzyć swoją działalność i przy wsparciu WIOSNY zorganizować Szlachetną Paczkę w Chicago. „Polonia dla Polonii” jest hasłem księdza Jacka Stryczka, który w czasie swojej wrześniowej wizyty w Chicago mówił, że Szlachetna Paczka ma być impulsem do budowania nowego rodzaju jedności narodowej.

Włącz się do projektu. Wejdź na www.springfoundation.com i zostań darczyńcą!

fot.Adrian Zarzycki

fot.Adrian Zarzycki

Categories: Polonia

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 19 listopada, 2016, 13:48

  Kolejna kontrrinicjatywa w celu zwalczenia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  Krk nie może ścierpieć jakiegokolwiek przejawu samoorganizacji świeckiego społeczeństwa.

  Reply this comment
  • diwron
   diwron 19 listopada, 2016, 14:51

   Szlachetna paczka nie jest konkurencją dla WOŚP (przynajmniej w Polsce). Mają całkiem inny cel i Owsiak napewno nie uważa ich za konkurencję. Jesteś tak zaślepiony nienawiścią do wszystkiego co organizują księża, że zaczynasz pisać od rzeczy. Jest to inicjatywa ks. Stryczka i setki innych osób i od lat organizowana w okresie przedświątecznym.

   Reply this comment
   • zza kałuży
    zza kałuży 19 listopada, 2016, 16:04

    ” Jest to inicjatywa ks. Stryczka”
    *
    Gdybym chciał używać katobolszewickiej retoryki to bym powiedział, że ks.Stryczek został postawiony na odcinku sabotowania WOŚP.

    Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 19 listopada, 2016, 18:33

  LOL
  Najbogatsza na SWIECIE organizacja (czytaj: Kosciol Katolicki) robi „cos” dla najbiedniejszych -WOW!!!
  I co robia, to jeszcze wiecej kasy zbieraja, aby „pomoc” jednej rodzince – BRAWO….
  I to trafilo na pierwsze strony DZ. Tu trzeba sie modlic….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*