Wigilia Związku Klubów Polskich

Wigilia Związku Klubów Polskich

Koncert kolęd w wykonaniu chórów im. Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego oraz jasełka przygotowane przez dzieci ze szkoły im. Jana Kochanowskiego uświetniły tegoroczną wigilię Związku Klubów Polskich. W świątecznym spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób.

Gospodarzami tegorocznej wigilii byli Ewa Rumińska i Jan Bator, którzy staropolskim zwyczajem witali zaproszonych gości. A tych nie zabrakło. Na opłatkowe spotkanie ZKP zawitali m.in.: zarząd organizacji reprezentowany przez prezesa Jana Kopcia, wicekonsul Robert Rusiecki z małżonką Moniką, radny Ariel Reboyras z żoną, ubiegający się o urząd burmistrza Chicago radny polsko-włoskiego pochodzenia Robert Fioretti, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Józef Cikowski z grupą członków zarządu, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski oraz liczne grono prezesów i członków klubów oraz organizacji wchodzących w skład ZKP.

Wspólną modlitwę przed tradycyjnymi życzeniami i łamaniem się opłatkiem odmówili kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek oraz były kapelan organizacji ks. Wojciech Kwiecień.  Opłatki poświęcił ks. biskup Andrzej Wypych, zachęcając jednocześnie do wspólnej modlitwy i refleksji nad cudem narodzenia Pana.

Podczas wigilijnego przyjęcia, które odbywało się w restauracji Jolly Inn, podano tradycyjną wieczerzę złożoną z dwunastu dań. Spotkanie uświetnił występ działającego pod egidą ZKP Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego, który zaprezentował najpiękniejszy polskie kolędy i pastorałki.

Spotkanie było również okazją do świątecznych i noworocznych refleksji. Wicekonsul Robert Rusiecki apelował o większe zjednoczenie Polonii i jednomyślność w działaniu dla wielomilionowej rzeszy Polaków w Ameryce. – Kilka milionów, to poważna siła. Cieszę się, że ta siła jest widoczna i może być widoczna jeszcze bardziej poprzez nasze wspólne wysiłki nie tylko w Chicago, ale również w innych dużych ośrodkach polonijnych na terenie Ameryki. Tego zjednoczenia i wspólnego działania na niwie polonijnej wszystkim państwu bardzo serdecznie życzę. Jeżeli chodzi o poszczególne organizacje tworzące ZKP, to życzę, żeby rozwijały się nadal tak dobrze, jak do tej pory, żeby kultywowały piękne tradycje z różnych regionów naszego kraju – mówił konsul Rusiecki.

Do wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku oraz obchodzonej w minioną sobotę 33. rocznicy wybuchu w Polsce stanu wojennego nawiązał Zygmunt Goliński, działacz opozycji solidarnościowej, komendant Placówki 90 SWAP, który życzył zgromadzonym, aby już nigdy Polska i jej mieszkańcy nie musieli cierpieć i walczyć o demokrację oraz wolność.

Do życzeń jedności, jako najskuteczniejszego narzędzia w działaniu dla wspólnego dobra Polonii dołączył także skarbnik ZNP Marian Grabowski oraz prezes ZPwAP Józef Cikowski.
Dziękując za wszystkie życzenia i dowody uznania dla ZKP prezes Jan Kopeć zadeklarował, że związek pod jego kierownictwem, które objął sześć miesięcy temu, jest otwarty dla każdego, komu na sercu leży wspólne dobro całej Polonii bez względu na poglądy czy sympatie organizacyjne lub polityczne.

Jak na tradycyjną, polską wigilię przystało spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_7620
 • DSC_7633
 • DSC_7656
 • DSC_7661
 • DSC_7667
 • DSC_7732
 • DSC_7767
 • DSC_7780
 • DSC_7800
 • DSC_7818
 • DSC_7824
 • DSC_7834
 • DSC_7873
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*