Wieczerza wigilijna Związku Klubów Polskich

Wieczerza wigilijna Związku Klubów Polskich

Ponad dwustu uczestników spotkania opłatkowego Związku Klubów Polskich w świąteczny nastrój wprowadzili uczniowie szkoły im. Jana Kochanowskiego, którzy przygotowali i wystawili przepiękny spektakl bożonarodzeniowy.

DSC_4593

Ksiądz biskup Andrzej Wypych rozmawiał z uczestnikami wieczerzy

Święcąc opłatek i składając życzenia uczestnikom związkowej wigilii, ks. bp Andrzej Wypych zaapelował, aby czas świętowania był czasem wzajemnej miłości i umiejętności dzielenia się nią z innymi.

– Pochylmy głowy przed tym pięknym zdarzeniem, które nas tutaj zgromadziło, bo świętujemy czas szczególny, dlatego też módlmy się do Tego, który przyjął ciało z Maryi Dziewicy i narodził się w Betlejem, aby przyszedł do naszych serc i zamieszkał w nich oraz sprawił, abyśmy ogarnięci Jego miłością, umieli dzielić się nią z naszymi braćmi i siostrami – apelował w modlitwie duchowny, przypominając o potrzebie odnowienia ducha jedności narodowej i odpowiedzialności za dobro naszej ojczyzny Polski i dobro drugiej naszej ojczyzny – Stanów Zjednoczonych.

Uczestników tegorocznej wigilii powitali gospodarze Maria Boduch i Mirosław Pieronek. Do wspólnego kolędowania zaprosili gości członkowie teatru ludowego „Rzepicha”.  Po spożyciu smacznej, złożonej z dwunastu postnych dań kolacji życzenia świąteczne zgromadzonym składali goście honorowi.

_DSC0879

Podczas łamania się opłatkiem od lewej: prezes ZKP Tadeusz Czajkowski, Helena Studencka i Józef Cikowski ze Związku Podhalan

Zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki dziękował organizacjom polonijnym za promowanie polskości na obczyźnie poprzez kultywowanie w rodzinach języka polskiego, wysyłanie dzieci do polskich szkół, gdzie uczą się języka, historii i przywiązania do naszego dziedzictwa.

– Bardzo serdecznie dziękuję za to, że w polskich szkołach, polskich parafiach, polskich rodzinach są dzieci tak kształtowane – mówił konsul Rusiecki, przekazując życzenia w imieniu konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej, własnym oraz wszystkich pracowników Konsulatu Generalnego.

Życzenia składali także: radny Ariel Reboyras, prezeska wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Irena Moskal, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Joseph Drobot, wiceprezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Józef Cikowski oraz przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

DSC_4639-2

Spektakl bożonarodzeniowy wystawiły dzieci ze szkoły im. J. Kochanowskiego

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*