Wici po Festidanza Arequipa 2018 czekają na nowych członków

Wici po Festidanza Arequipa 2018 czekają na nowych członków

Członkostwo w CIOFF to prestiżowa sprawa. Aby zostać członkiem tej ekskluzywnej grupy trzeba było przejść bardzo poważną weryfikację, a Wici pokazały wysoki poziom tańców, piękne kostiumy, profesjonalizm. Dzięki temu od wielu lat biorą udział w festiwalach folklorystycznych na całym świecie, promowanych i finansowanych przez CIOFF. W tym roku było to Peru i Arequipa, które od ponad dziesięciu lat przeżywają ogromny napływ turystów, ponieważ to święte miejsce Inków Machu Picchu jest uważane za jeden z siedmiu cudów świata.

Dlatego tym większa była radość członków zespołu, kiedy Wici otrzymały zaproszenie na festiwal właśnie do Peru. Wizyta zaczęła się od zwiedzania Cuzco i Machu Picchu, a po tygodniu pełnym turystycznych wrażeń, zespół udał się do Arequipy na koncerty artystyczne. Arequipa, zwana też Białym Miastem, w okresie festiwalu tańczy i śpiewa. Festidanza Arequipa zaczyna się od ogromnej parady: zespoły maszerują, tańczą i śpiewają od godziny 10 rano do 3 po południu. Mieszkańcy miasta i okolic siedzą lub stoją wzdłuż trasy, wybiegając co chwilę do tancerzy, aby zrobić sobie i swoim dzieciom pamiątkowe zdjęcia z artystami.

Dyrektorka artystyczna Wici Song & Dance Theater Magdalena Solarz, która przygotowała choreografię, a później długo pracowała z tancerzami, aby wykonanie było perfekcyjne, oraz para tancerzy Johanna Wawro i Paweł Szeliga uczestniczyli w spotkaniu z władzami miasta, dyrektorami festiwalu i mediami.

Codzienność festiwalowa to koncerty dla młodzieży szkolnej, która zapełniała w południe wielotysięczną widownię. Wieczorem na koncertach galowych widownię zapełniały zaś tysiące mieszkańców i turystów. Wici, jak zwykle na festiwalach CIOFF-u, pokazywały repertuar amerykański, a więc clogging, taniec kowbojski męski, szalone tancerki, taniec z lassem, walc w tawernie oraz piękny energetyczny taniec z końca XIX wieku z figurami zmieniającymi się jak w kalejdoskopie.

Amerykański folklor nie jest znany na świecie, toteż ilekroć Wici tańczyły, widownia zapełniała się, a żywiołowe i szybkie tańce zachwycały. Publiczność biła brawa po wykonaniu jakichś trudniejszych lub bardziej spektakularnych figur w trakcie tańców i na końcu. Bardzo podobały się tancerki Wici, wiele osób podchodziło, aby zrobić sobie z nimi zdjęcia, pytając z jakiego kraju przyjechały. Bardzo udana była też integracja zespołów, w sumie istotna część festiwalu, młodzież spędzała razem wieczory po koncertach, poznając zabawy z poszczególnych krajów i poznając się wzajemnie. Teatr Pieśni i Tańca Wici został oceniony bardzo wysoko zarówno przez publiczność, jak i przez zarząd festiwalu i przez CIOF. Dzięki temu podpisaliśmy już kilka kontraktów festiwalowych, zarówno dla dorosłych tancerzy, jak i naszych młodzieżowych grup. Que Viva Peru, que viva Arequipa.

Trwa nabór do Wici Song & Dance Theater, reprezentacyjnego zespołu Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) W celu uzyskania informacji o zapisach należy skontaktować się z kierownikiem zespołu Justyną Leszczyńską, tel.: (630) 935-8065. Zapraszamy w nasze szeregi dzieci i młodzież zainteresowaną tańcem, kulturą, folklorem i podróżami. Czeka na Was artystyczna przygoda z Wiciami.

Łucja Szeliga

 

Zdjęcia: Archiwum Wici

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*