Wici gorąco oklaskiwane, solistka wybrana Miss Festiwalu

1

Polonijny Teatr Pieśni i Tańca “Wici” z Chicago wziął tego lata udział w kilku festiwalach folklorystycznych w Europie południowo-wschodniej, gdzie został entuzjastycznie przyjęty i gdzie był gorąco oklaskiwany. Zespół z radością i dumą przyjął wybór jego solistki i choreografki Becky Lenart na Miss XVIII Międzynarodowego Festiwalu w Veliko Tarnovo w Bułgarii.

Jako pierwszy na trasie letniego turnee Wici był 45. Festiwal Inimi w Timisoara w Rumunii, na którym wystąpiły zespoły lokalne oraz zagraniczne, w tym Wici reprezentujące folklor amerykański. Widzów porwała żywiołowość i radość płynąca z tańców prezentowanych przez Wici, w układach choreograficznych Magdaleny Solarz i Anny Strojny. Polonijnych tancerzy najbardziej zachwyciły natomiast tańce gruzińskie oraz zespoły rumuńskie, które popisały się doskonałą stroną muzyczną; ich kapele, liczące po kilkunastu muzyków i mające bogatą sekcję dętą, brzmiały pięknie i donośnie.

Następne dwa festiwale odbywały się w Serbii. Pierwszy w miejscowości Vrsac, a drugi w Majdanpek. Ponownie, publiczność była mile zaskoczona żywiołowym folklorem amerykańskim i urodą polonijnych tancerek. Były też parady, koncerty, nagrody, pamiątkowe zdjęcia i wspólna zabawa.

Kolejny etap wizyty Wici to zabytkowe Veliko Tarnovo w Bułgarii. Doroczny, osiemnasty z kolei, międzynarodowy festiwal folklorystyczny to wielkie wydarzenie kulturalne w tym mieście, do którego ściąga wiele zespołów z różnych zakątków świata. Stąd Wici udały się koncertować do miast Primorje, Nesebar, Razgrad i Trjawna. Dwa pierwsze położone są nad Morzem Czarnym, a więc zmęczeni artyści mogli nieco odpocząć na plaży.

Powrót do Veliko Tarnovo przyniósł następne atrakcje turystyczne, m.in. wycieczkę na Carevic, najwyższe wzgórze z cerkwią z VI wieku i średniowiecznymi murami na szczycie oraz pokaz światło i dźwięk opowiadający o historii Bułgarii.

Sobota 26 lipca była ostatnim dniem festiwalowych emocji z wyborami miss festiwalu. W konkursie udział brały piękne dziewczyny i znakomite tancerki. Mimo ostrej konkurencji wygrała Becky Lenart, solistka Wici, choreografka najmłodszej grupy, przyszła nauczycielka. Wici z radością i dumą świętowały sukces swej członkini, wybranej na Miss XVIII Międzynarodowego Festiwalu w Veliko Tarnovo.

Podczas pożegnania z grupami tanecznymi z różnych stron świata, polonijny zespół otrzymał oficjalne zaproszenia na festiwale do Brazylii, Korei Południowej i Indonezji oraz wspaniałe rekomendacje od przedstawicieli Międzynarodowej Rady Organizacji Festiwali Folklorystycznych i Szuki Ludowej (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts, CIOFF).

Trzy tygodnie minęły zespołowi Wici szybko, pełne wrażeń, pracy, ale również wielu przyjemnych doznań, a wśród nich owacje na stojąco. Głównym choreografem na tegorocznych festiwalach była Anna Strojny, opiekunkami: Małgorzata Jacyniuk i Łucja Szeliga, kierownik administracyjny festiwalu. Teatr Tańca “Wici”, działający pod egidą Związku Narodowego Polskiego, promuje ZNP podróżując po całym świecie ze sztandarmi, na których widnieją emblematy organizacji. Po letnich występach, Wici wznawiają we wrześniu swe normalne zajęcia w grupach wiekowych − dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Łucja Szeliga

Zdjęcia: archiwum Wici

  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • 6
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Categories: Polonia
Tags: Polonia, Wici

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*