Wiceszef MSZ do Polonii: jesteście ważnym partnerem Polski

Jan Dziedziczak fot.Adrian Grycuk/Wikipedia

Jan Dziedziczak fot.Adrian Grycuk/Wikipedia

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak spotkał się w niedzielę w Nowym Jorku z szefami polonijnych organizacji, szkół i biznesów. Podkreślił, że są oni dla Polski ważnymi partnerami i apelował, aby stali się jej ambasadorami i lobbystami.

W swym wystąpieniu Dziedziczak zauważył, że Polska liczy na rodaków mieszkających za granicą, pamięta i będzie o nich dbać. „Partnerstwo polega na tym, że także druga strona coś z siebie daje, bo i tu, i w Polsce mamy jeden cel: dobro kraju, patriotyzm, dawanie z siebie wszystkiego dla dobra wspólnego” – wskazał.

Dziedziczak, który wcześniej w pracy parlamentarnej zajmował się m.in. sprawami polonijnymi oraz budową wizerunku kraju za granicą, wzywał zebranych, by stali się ambasadorami Polski i prostowali nieprawdziwe informacje, jakie rozpowszechnia się o Polsce zarówno w kontekście przeszłości, w tym II wojny światowej, jak też obecnej sytuacji po wyborach.

Wiceminister sugerował, by przedstawiciele Polonii robili to niezależnie od upodobań politycznych jako liderzy organizacji i instytucji oraz w prywatnych rozmowach z Amerykanami. Opinie o braku demokracji w Polsce uznał za mało odpowiedzialne, szkodliwe dla wizerunku Polski. Może to – jak zaznaczył – przynieść w przyszłości negatywne skutki.

„Pamiętajmy, że polskość to wybór naszego serca, przynależenia do wspólnoty, którą łączy historia, język, tradycja i kultura. Warto te cztery cechy rozwijać u osób, które są w organizacjach Polaków” – podkreślił Dziedziczak. Za szczególnie istotne uznał nauczanie najmłodszych języka polskiego.

W późniejszej rozmowie z PAP wiceszef MSZ podkreślił wagę partnerskich relacji Polaków w kraju z Polonią i potrzebę wzajemnego wspierania się. „Na pewno nie będziemy traktować Polonii jako kłopotu, petentów. Bardzo prosimy wszystkich naszych rodaków o obronę dobrego imienia Polski, jeśli chodzi o wydarzenia drugiej wojny światowej, a jesteśmy świadkami powtarzających się kłamliwych oskarżeń jakoby Polska była współodpowiedzialna za Holokaust i źle zachowała się podczas II wojny światowej. Jest to wierutne kłamstwo” – zaakcentował.

Przypomniał, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który powiedział „nie” Hitlerowi i próbował zatrzymać ekspansję niemiecką. Nie było też żadnego rządu kolaboracyjnego w przeciwieństwie do niektórych innych okupowanych krajów – dodał Dziedziczak.

„Pamiętajmy, że Polacy uratowali najwięcej Żydów na świecie, pomimo że w przeciwieństwie do innych krajów u nas kara za ratowanie Żydów była najwyższa – śmierć ratującego i jego najbliższych. Polska miała ogromny wkład w zwycięstwo aliantów. Polacy uczestniczyli w wielu ważnych bataliach II wojny światowej, złamali szyfr Enigmy. Możemy być z tego dumni, a postawa Polaków może być pozytywną lekcją dla innych” – przekonywał wiceminister.

„Chciałbym prosić naszych rodaków za granicą, by byli polskimi lobbystami. Polonia amerykańska ma w tej dziedzinie piękne doświadczenia, uczestniczyła aktywnie we wsparciu idei wstąpienia Polski do NATO i chcemy, żeby nadal była tak dobrym ambasadorem, lobbystą polskich interesów za granicą” – mówił wiceszef MSZ, nawiązując do lipcowego szczytu NATO w Warszawie i polskich postulatów wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Z Nowego Jorku Dziedziczak udaje się do Waszyngtonu, gdzie spotka się ze swoją amerykańską odpowiedniczką w Departamencie Stanu, kongresmanami oraz ekspertami z czołowych think tanków. W tej części wizyty dołączy do niego doradca ministra spraw zagranicznych Przemysław Żurawski vel Grajewski. Pobyt Dziedziczaka w USA zakończą spotkania z Polonią w Chicago oraz władzami tego miasta i stanu Illinois.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*