Wiceprezydent Joe Biden pisze do Polonii

Wiceprezydent Joe Biden fot.Michael Reynolds/EPA

Wiceprezydent Joe Biden fot.Michael Reynolds/EPA

List skierowany do Kongresu Polonii Amerykańskiej przez wiceprezydenta Joe Bidena z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego

Drodzy Przyjaciele,

chciałbym skorzystać z okazji i wyrazić uznanie dla Kongresu Polonii Amerykańskiej za ogrom pracy, jaki wkłada, by upamiętnić Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.

To dziedzictwo związane z rodziną, wartościami takimi jak wolność i równość, które ma historię dłuższą niż sama Ameryka. Polacy znajdowali się wśród pierwszych imigrantów, którzy przybyli do nowego świata ponad 400 lat temu. Zaliczali się do pierwszych wykwalifikowanych pracowników w Ameryce i przewodzili jednym z najważniejszych związków zawodowych w naszym kraju. Studiowali prawo i literaturę, wiedli prym w branży biznesowej i rozrywkowej, mogli pochwalić się osiągnięciami w sporcie. Pamiętamy, jak „Stan the Man” zdobywał bazy, mamy w pamięci poruszające opisy Miłosza z czasów stalinizmu i nie przestajemy podziwiać człowieka, który unormował stosunki z Chinami, pośrednicząc jednocześnie w wynegocjowaniu historycznego porozumienia pokojowego w Camp David. To przywódcy w każdym tego słowa znaczeniu.

Amerykanie polskiego pochodzenia dzielnie walczyli za nasz kraj i swobody, które cenimy, a wielu oddało za nie życie. Od Kościuszki do Shalikashvilego, od Pułaskiego do Krzyżanowskiego, Amerykanie polskiego pochodzenia pozostawili po sobie spuściznę, dając przykład życia w służbie i poświęceniu. Są naszą niezaprzeczalną dumą, a ich heroizm jest nie tylko warty uwagi, ale godny podziwu. Mamy wobec nich dług wdzięczności.

Siła naszego kraju leży w nieustannym ulepszaniu go o nowe pomysły, kultury i tradycje. To nasza charakterystyczna cecha będąca podstawą naszej tożsamości. Dziękuję za pomoc w uczczeniu naszej historii i dziedzictwa. Oby tak dalej.

Z poważaniem

Joseph R. Biden, Jr.

Wiceprezydent

Waszyngton

9 października 2015 r.

2015PolishHeritageMonth

Categories: Polonia

Comments

  1. zza kałuży
    zza kałuży 18 października, 2015, 03:12

    No z tym Szalikaszwilim to się zaraz zacznie. Prawdziwie katolicka Polonia zaraz się dokopie, że on był dzieckiem esesmana. 😉
    Jak kopią w życiorysach wszystkich osób publicznych w Polsce to i jemu nie darują. A poza tym, co to za Polak? To nie Polak tylko jakiś mieszaniec rusków czy Gruzinów ze szwabami. To jeszcze gorzej niż Stalin!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*