Waszczykowski o wpisach Schnepfa: przesadził, nie ma antysemickiej nagonki

Ambasador Ryszard Schnepf i zamieszony przez niego komentarz na Facebooku fot.Dariusz Lachowski

Ambasador Ryszard Schnepf i zamieszony przez niego komentarz na Facebooku fot.Dariusz Lachowski

Szef MSZ Witold Waszczykowski krytycznie ocenił internetowe wpisy polskiego ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa. Myślę, że przesadził, ponieważ dzisiejsza Polska nie przypomina Polski z ’68 roku, nie ma antysemickiej nagonki – mówił w poniedziałek minister.

Przed kilkoma dniami w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazał się artykuł, w którym wskazano m.in. że w latach 50. ubiegłego wieku Maksymilian Sznepf, ojciec obecnego ambasadora Polski w USA, został przez GRU skierowany do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie.

W odpowiedzi na ten artykuł oraz na pojawiające się komentarze publicystów i internautów Ryszard Schnepf na jednym z portali społecznościowych napisał m.in.: „W całej tej hecy przypominającej najgorsze momenty w przedwojennej i powojennej historii Polski idzie o odwołanie mnie z funkcji ambasadora w USA”. Wskazał też, że burzony jest wizerunek Polski tolerancyjnej, bez rasizmu i antysemityzmu.

O sprawę wpisów Schnepfa i ewentualną reakcję „na nagonkę na polskiego ambasadora” dziennikarze pytali też w poniedziałek w Szczecinie premier Beatę Szydło.

„Pan ambasador musi pamiętać, że ambasadorowie nie są politykami. Pan ambasador nie jest politykiem; jest urzędnikiem państwowym, który powinien o tym pamiętać również w swojej aktywności na portalach społecznościowych i w swoich wypowiedziach” – powiedziała szefowa rządu.

Do wypowiedzi Schnepfa odniósł się również w poniedziałek – w rozmowie z Programem I Polskiego Radia – szef biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski. Dyrektor biura prasowego KPRP określił sytuację wokół ambasadora jako „niezręczną” i powiedział, że – jego zdaniem – posiada ona „dwie płaszczyzny”.

„Po pierwsze, chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że z ubolewaniem patrzę na rzeczywiście bardzo obraźliwe sformułowania, które w ostatnich dniach padały pod adresem pana ambasadora Schnepfa. Rzeczywiście niektóre z nich zawierały wątki antysemickie. (…) Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego typu zachowań, dla tego typu słów” – podkreślił. „Mówię tu o anonimowym tzw. hejcie, anonimowych trollach, którzy nagle wypłynęli i zaczęli sobie, mówiąc brzydko, używać na ambasadorze” – zastrzegł Magierowski.

„Druga strona medalu jest taka, że mam też poczucie, że pan ambasador nie powinien wykorzystywać mediów społecznościowych dla obrony własnego imienia, szczególnie, kiedy zajmuje tak eksponowane stanowisko” – dodał.

Pytany, czy jego zdaniem może dojść do wymiany na stanowisku szefa placówki w Waszyngtonie, Magierowski podkreślił, że ocena działań ambasadora Schnepfa należy do szefa MSZ. „Jak rozumiem, zadeklarował on, że na pewno do takiej wymiany przed szczytem NATO nie dojdzie” – dodał.

Wcześniej, w poniedziałkowej audycji w Radiu Dla Ciebie Waszczykowski krytycznie ocenił internetowe wpisy ambasadora. „Myślę, że przesadził, ponieważ dzisiejsza Polska nie przypomina Polski z ’68 roku, nie ma antysemickiej nagonki, chociaż są ludzie, którzy hejtują” – mówił. Jak podkreślił minister, „trzeba będzie poważnie porozmawiać z ambasadorem, że jednak przesadził”.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że na początku roku Schnepf otrzymał powiadomienie, że latem zakończy się jego kadencja. Pytany, czy w związku z wydarzeniami z ostatnich dni ambasador zostanie odwołany, minister odparł, że „to by wywołało pewne zamieszanie w tej chwili w naszej dyplomacji, w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i tuż przed szczytem (NATO)”.

„Ale jeśli sytuacja będzie się rozwijać w ten sposób, że z jednej strony będzie ocena ambasadora, że sytuacja wygląda jak przed II wojną światową, jak w ’68 roku, z drugiej strony będzie kontynuowana dyskusja przez jego krytyków, dziennikarzy, (…) to być może trzeba będzie to rozstrzygnąć wcześniej” – podkreślił minister SZ. Zastrzegł jednocześnie, że taka decyzja nie może być pochopna i wymaga zastanowienia.

Schnepf jest ambasadorem Polski w USA od września 2012 r., wcześniej był m.in. ambasadorem w Hiszpanii. W latach 2007-2008 był wiceministrem spraw zagranicznych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*