Wakacji nadszedł czas

Uczniowie jednej z najmłodszych polonijnych szkół zakończyli rok szkolny

Dla blisko 20 tys. uczniów polskich szkół sobotnich z terenu aglomeracji chicagowskiej nadszedł czas wakacji. W Akademii Języka Polskiego im. Wandy Rutkiewicz rozdanie świadectw miało bardzo podniosły i uroczysty charakter. Druga w historii szkoły ceremonia zakończenia roku szkolnego przebiegła pod znakiem prezentacji nabytych umiejętności i wiedzy przez najmłodszych uczniów. 

“Zerówka” kończy pierwszy etap nauki w szkole im. Wandy Rutkiewicz

“Zerówka” kończy pierwszy etap nauki w szkole im. Wandy Rutkiewicz

Ubrani w niebieskie togi absolwenci “zerówki” zajęli miejsce w centralnym punkcie sceny, by zaprezentować swoje umiejętności deklamując wierszyki i śpiewając piosenki. Otuchy dodawali im członkowie szkolnego zespołu tanecznego i uczniowskiej grupy kabaretowej zapraszającej na wakacje oraz do szkolnego laboratorium, gdzie po wypowiedzeniu magicznej formułki bez większego wysiłku można zlikwidować braki w nauce i zwiększyć stan posiadania uczniowskiej wiedzy.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odebranie świadectw i dyplomów nadanych przyszłym pierwszoklasistom przez Konsulat Generalny RP. W imieniu konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej wręczał je wicekonsul Konrad Zieliński w asyście dyrektor placówki Jolanty Głuch. Były zdjęcia, gratulacje i okolicznościowe upominki.

Działająca od dwóch lat szkoła podwoiła liczbę uczniów. W 2011 roku wystartowała z grupą 89 dzieci. Po drugim roku nauczania liczba uczniów sięgnęła 220.

– W tym roku uruchomiliśmy też liceum. Za dwa lata będziemy mieli pierwszych maturzystów. Powstały dwa koła zainteresowań. W jednym uczniowie mają okazję rozwijać swoje umiejętności plastyczne, a w drugim tańca i śpiewu, o czym mogli się przekonać uczestnicy dzisiejszej ceremonii zakończenia roku – podkreśliła Jolanta Głuch.

– To bardzo cieszy, że w Chicago, domu tak licznej społeczności polskiej powstają nowe szkoły – mówił podczas uroczystości wicekonsul Konrad Zieliński. – W metropolii chicagowskiej mamy placówki, które co roku celebrują kolejne dekady swojego istnienia, a dzisiaj jesteśmy w szkole, która istnieje dopiero drugi rok, ale radzi sobie bardzo dobrze.

Końcowym akordem uroczystości były spotkania w klasach, podczas których uczniowie odbierali świadectwa. Były kwiaty i życzenia dla nauczycielek. W klasie licealnej Lucyny Ziarko, nie obyło się bez łez wzruszenia. Uczniowie w obecności swoich mam mieli okazję odczytać fragmenty wypracowań im poświęcone.

– Wiem, że kiedyś częściej cię przytulałam, siadałam na kolanach i więcej rozmawiałyśmy. Postaram się jednak, aby to wszysto powróciło i żebyśmy żyły jak kiedyś, a te wszystkie problemy, które nas w tym roku dotknęły, zniknęły na zawsze. Kocham cię i życzę tobie mamo, żebyś była szczęśliwa przez całe życie – napisała w swojej pracy Karolina.

Patronką szkoły jest Wanda Rutkiewicz, himalaistka, zdobywczyni ośmiotysięczników. Jej życie i osiągnięcia są przykładem godnym do naśladowania przez uczniów. – Tak jak ona chcemy zdobywać szczyty, na razie w nauce – mówili uczniowie szkoły jej imienia w Mt. Prospect.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSR

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*