Wakacje po polsku dla uczniów polonijnych szkół

Polonia amerykańska bardzo chętnie spędza lato w Polsce, czemu sprzyjają oferty edukacyjnych wakacji w ojczyźnie. Jedną z nich był wyjazd zorganizowany przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, które po raz kolejny przedstawiło chicagowskiej społeczności bardzo atrakcyjną letnią propozycję.

Młodzież miała okazję wyjechać między innymi do Warszawy. Fundacja Nauki Języków Obcych „Linguae Mundi” od lat organizuje obóz językowy – Wakacje po polsku adresując go do młodzieży dwujęzycznej.

Ofertą fundacji był atrakcyjny obóz poprawiający sprawność językową uczestników. Młodzież miała również okazję zwiedzić Warszawę. Niezmiernie bogaty program wycieczek zawierał zwiedzanie Starego Miasta, Wilanowa, Łazienek, a nawet Belwederu. Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszyło się Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego oraz Centrum Nauki Kopernika. A na koniec wielka atrakcja dla młodych sportowców – Stadion Narodowy. A do tego przejażdżka promem po Wiśle, wyjazdy na basen i do kina – dopełniły listę atrakcji.

W ciągu dwutygodniowego pobytu nauczyciele języka polskiego jako obcego przeprowadzili 40 zajęć. Uczestnikami była młodzież nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Białorusi, a grupa z Polski rozwijała swe umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego. Korzyścią z pobytu była również wymiana kulturowa.

Codziennie uczestnicy obozu mogli delektować się polską kuchnią, a ukoronowaniem przygody z polskością były warsztaty kulinarne, w czasie których uczestnicy wykonali własnoręcznie… pierogi!

Wspólne wieczory z piosenką, konkursy, redagowanie gazetki, wycieczki, gotowanie, gry sportowe, dyskoteki, prace plastyczne i zawieranie wielokulturowych znajomości – uatrakcyjniały naukę języka polskiego.

Jeden z uczestników obozu Piotr Staszel, na co dzień mieszkaniec podchicagowskiego Niles, powiedział: „Zawsze chciałem zwiedzić Warszawę. Z obozem „Wakacje po Polsku” zobaczyłem wiele zabytków Warszawy oraz muzea. Najbardziej mi się podobało Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ interesuję się historią. Na obozie poznałem kolegów z różnych miejsc świata. Z wakacji jestem bardzo zadowolony i w przyszłym roku też chciałbym pojechać”.

Daniel Adamski ze Streamwood potwierdza: „Jestem bardzo zadowolony z obozu w Warszawie. Każdemu, kto chciałby poprawić swój język polski, bardzo go polecam!

Moja rodzina po moim powrocie od razu zauważyła, że mówię po polsku zdecydowanie płynniej i odważniej! Podczas obozu poznałem też wielu przyjaciół z Polski, USA i Litwy. Byłem w Warszawie po raz pierwszy i na pewno wrócę tam jeszcze!”

To wspaniałe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy polsko-amerykańskiej. Szczególne podziękowania należą się Urszuli Sajkowskiej z Fundacji Nauki Języków Obcych „Linguae Mundi” oraz Ewie Koch ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Z roku na rok oferta nauki języka polskiego w Polsce dla dzieci i młodzieży polonijnej rozszerza się i jest coraz atrakcyjniejsza! Dzięki porozumieniu międzynarodowemu i coraz większemu zainteresowaniu edukacją językową ze strony władz polskich i działaczy polonijnych takie inicjatywy stają się możliwe. Planując kolejne wakacje weźmy pod uwagę wyjazd do Polski i spotkanie z przygodą pod nazwą „Wakacje po polsku”.

Tekst i zdjęcia: Bożena Matson, wychowawca

  • 2 P1060044
  • 1 P1060079
  • 4 P1050507
  • 3 P1050623
  • 5 P1050589
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*