W uznaniu zasług bohatera Polski i Ameryki. Bankiet wydziału stanowego KPA

DSC_5150

Laureaci trzech pierwszych miejsc konkursu plastycznego od prawej: Adrian Cichowski, Kinga Kamińska i Nicole Kazanecka

Uroczystości obchodów Dnia Pułaskiego w Illinois zakończył bankiet wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej wydany dla uczczenia pamięci i zasług generała w walce o wolność Stanów Zjednoczonych.   

– Nasz bankiet wszedł już na stałe do kalendarza imprez związanych z obchodami Dnia Pułaskiego w stanie Illinois. Rano wszyscy spotykamy się w Muzeum Polskim, a wieczorem jest nasz bankiet. Każdego roku staramy się inicjować nowe formy promowania pamięci o generale Kazimierzu Pułaskim. W tym roku był to konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej. Dzisiaj wręczamy laureatom nagrody ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową – powiedziała witając gości prezes wydziału Anna Wierzbicka.

Lauratami tegorocznego konkursu zostali: Adrian Cichowski ze szkoły im. gen. Władysława Andersa, Kinga Kamińska ze szkoły Fryderyka Chopina oraz uczennica szkoły im. Mikołaja Kopernika – Nicole Kazanecka, a także Damian Kaczor, który otrzymał wyróżnienie.

O zasługach generała Pułaskiego w walce o wolność Stanów Zjednoczonych mówili goście honorowi: kongresman Dan Lipiński, skarbnik stanu Illinois Michael W. Frerichs oraz prezes krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula.

W swoim wystąpieniu Frank Spula nawiązał do apelu ks. biskupa Andrzeja Wypycha, który podczas porannych uroczystości w Muzeum Polskim mówił o potrzebie jednorodnego działania wśród Polonii oraz korzystania z przywileju głosowania, bo tylko wtedy nasza grupa będzie się liczyła w polityce amerykańskiej. O korzystaniu z tego przywileju i prawa mówił także kongresman Dan Lipiński, który przypominając zasługi gen. Kazimierza Pułaskiego powiedział, że pomimo iż Polacy mają swoje chwalebne miejsce w historii amerykańskiego społeczeństwa, to jednak powinni starać się mieć swoją reprezentację we władzach różnych szczebli. Kongresman zaapelował także o liczny udział Polaków w marcowych prawyborach.

Uroczystość w sali Mayfield rozpoczęło odśpiewanie hymnów narodowych. Ich wykonanie powierzono Aleksandrze Podowskiej i Josephowi Drobotowi. Wartę honorową zaciągnięli żołnierze Gwardii Narodowej Illinois oraz poczet sztandarowy SWAP. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił o. Wacław Lech, proboszcz parafii św. Kamila. W części artystycznej wystąpił zespół Polonia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*