W przyszłym tygodniu spotkanie szefa MSZ i marszałka Senatu z Polonią

fot.Olek Remesz/Wikipedia

fot.Olek Remesz/Wikipedia

W przyszłym tygodniu szef MSZ Grzegorz Schetyna i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkają się w Warszawie z przedstawicielami największych organizacji polonijnych. Zaplanowane są seminaria poświęcone m.in. ochronie polskiego dziedzictwa oraz współpracy z Polonią.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe MSZ spotkanie odbędzie się w związku z przypadającym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Ponad 40 przedstawicieli największych organizacji polonijnych z całego świata oraz osoby polskiego pochodzenia odgrywające w swoich krajach rolę opiniotwórczą, uczestniczyć będzie w przyszłą środę i czwartek (29-30 kwietnia) w dyskusjach seminaryjnych i wydarzeniach kulturalnych.

Program obchodów obejmuje m.in. spotkanie z szefem MSZ, a także marszałkiem Senatu.

Jak informuje PAP biuro prasowe MSZ przygotowywane jest też seminarium poświęcone polskiej polityce zagranicznej, edukacji dla Polonii, promocji Polski, ochronie polskiego dziedzictwa za granicą oraz współpracy Polonii i Polaków za granicą. Program uroczystości przewiduje również wizytę w powstającym Muzeum Emigracji w Gdyni oraz wspólne oglądanie spektaklu w Teatrze Polskim w Warszawie „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Seweryna.

Święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą obchodzone jest od 2002 roku. Z inicjatywy Senatu RP ustanowił je Sejm RP – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy krajowi w najtrudniejszych momentach.

Poza Polską żyje 18-20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia – wynika z danych MSZ. Ponad 2 miliony osób opuściły nasz kraj w ostatnim dziesięcioleciu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*