W hołdzie Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, Jan Matejko fot.Wikipedia

Konstytucja 3 Maja, Jan Matejko fot.Wikipedia

Polacy na całym świecie obchodzą uroczyście 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Polsce odprawiono msze w intencji ojczyzny, odbyły się apele pamięci i barwne parady oraz rekonstrukcje historyczne. Chicagowska Polonia świętować będzie rocznicę w najbliższy weekend.

W Warszawie uroczyste obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Nabożeństwo zostało odprawione w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.

Zgodnie z doroczną tradycja prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe i wyróżnienia na Zamku Królewskim działaczom zasłużonym dla Polski i Polonii. W ceremonii uczestniczyła także prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

Przed gmachem Sejmu odbył się briefing prasowy organizacji Obywatele RP dotyczący działań w obronie konstytucyjnie gwarantowanych praw obywatelskich.

Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwsza demokratyczna konstytucja w Europie była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów. Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.

Chicagowska Polonia uczci w najbliższą sobotę doroczną paradą zarówno rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak i swoje święto. Szczegółowy harmonogram obchodów znajdą czytelnicy na str. 9 dzisiejszego wydania, a w najbliższym weekendowym wydaniu – rozkład grup marszowych i wszystkie praktyczne informacje: trasę przemarszu, jak najlepiej dojechać do centrum, gdzie niedrogo zaparkować. „Dziennik Związkowy” w tym roku idzie z numerem 35. Dołączcie do nas!

(PAP, tz, ao)

Categories: Polonia, Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*