W Chicago obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Katastrofa, do której doszło sześć lat temu, ta wielka narodowa tragedia, powinna nas wszystkich łączyć – powiedział w Chicago wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Przedstawiciel rządu RP wziął udział w polonijnych uroczystościach upamiętniających 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

W Chicago rocznica ma szczególny wymiar bo, na pokładzie Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, zginął działacz polonijny Wojciech Seweryn, twórca i inicjator powstania chicagowskiego pomnika ofiar Katynia.

Bartosz Kownacki w przemówieniu do Polonii wygłoszonym na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod Chicago, gdzie znajduje się pomnik ofiar Katynia oraz tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, powiedział, że jego obecność na rocznicowych uroczystościach w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że „państwo polskie wreszcie pamięta o swoich najwybitniejszych przedstawicielach, zarówno o tych sprzed 76 lat, jak również o elicie, która sześć lat temu oddała swoje życie podążając do Smoleńska”.

„Są bowiem takie wydarzenia w historii każdego narodu, czasem wzniosłe i zwycięskie, a czasem smutne, trudne i tragiczne, które łączą ten naród, które budują jego tożsamość bez względu na to, czy dzieje się to w Warszawie, Brukseli, Chicago czy w Ameryce Południowej. To łączy nas wszystkich. I chciałbym powiedzieć jasno, że dzisiaj wszyscy wobec tej katastrofy musimy być zjednoczeni.

Kownacki podkreślił, że zbrodnią jest robienie wszystkiego, by podzielić naród polski. „Zbrodnią jest, co niestety działo się przez ostatnie lata, zdanie na zapomnienie tego wielkiego i tragicznego wydarzenia w naszej historii” – dodał.

Wiceminister obrony narodowej wyraził nadzieję, że po zmianach, które nastąpiły w Polsce „wielkie trudne wydarzenia w historii naszego narodu będą nas jednoczyły tu w Chicago, w Warszawie i na całym świecie”

Kownacki przypomniał, że przez ostatnich sześć lat był pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i miał zaszczyt reprezentowania rodziny śp. Wojciecha Seweryna z Chicago. Artysta plastyk, twórca Pomnika Ofiar Katynia, został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Córka Seweryna, Anna Wójtowicz, powiedziała w rozmowie z PAP, że od sześciu lat 10 kwietnia jest dniem żałoby dla jej rodziny. „Z każdym rokiem jest jakoś trudniej, z drugiej strona jest ta ulga, ta nadzieja, że jesteśmy coraz bliżej prawdy i odpowiedzi a pytanie: co naprawdę stało się w Smoleńsku” – zaznaczyła.

Wójtowicz odnosząc się z radością do wznowienia przez MON badania katastrofy smoleńskiej, wyraziła także nadzieję, że zostanie powołana niezależna międzynarodowa komisja i uda się doprowadzić do przesłuchania w tej sprawie w Kongresie USA.

W niedzielę na cmentarzu św. Wojciecha w Niles pod pomnikiem ofiar Katynia i tablicą upamiętniającą ofiary smoleńskie przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów; zapalili znicze. W polskich parafiach w Chicago odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny, ofiar smoleńskich i katyńskich.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Fotoreportaż z obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej ukaże się w najbliższym weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Comments

 1. Normals
  Normals 11 kwietnia, 2016, 18:11

  Wszystkim fanom PIS i zwolennikom bzdur o zamachu i winie Tuska wklejam kilka faktow.

  Warszawa, 5 marca 2010
  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP
  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”
  I jeszcze kilka cytatów:
  „Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy.”
  Jarosław Kaczyński
  I przyszedł marzec 2010r, I w TVP pojawił się prezydent RP z wystąpieniem.
  Do sprawdzenia w archiwach TVP.
  Oto co powiedział:
  Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
  Lech Kaczyński

  Reply this comment
 2. zza kałuży
  zza kałuży 11 kwietnia, 2016, 23:08

  I kto mówił, że pisdzielce i mohery to durnie bez piątej klepki? Że oszuści?
  Proszę bardzo! Nieznany nikomu szczyl a jaką piękną karierę zrobił na smoleńskich trupach! Wręcz modelowy przykład! Niby zwykły kauzyperda a jak ślicznie zakwitł nam ministrem!
  Będę teraz spał spokojnie bo wiem, że moją rodziną w Polsce opiekuje się smoleński karierowicz. Żadna wojna rodzinie nie grozi! Szczyl – obrońca zna się na armii i na sprzęcie i na polityce i już się raduję na myśl o tym, jak wybitny umysł specjalisty te setki miliardów złotych przeznaczonych na wojsko wydawać będzie!

  Reply this comment
 3. Normals
  Normals 12 kwietnia, 2016, 18:52

  Wszyscy ” inteligentni inaczej” sluchajacy bajek Macierwicza o zamachu ,morderstwie smolenskim ,wybuchach itd maja teraz powazny problem po tym jak na swiat wyszlo nagranie z kokpitu ostatnich 38 minut lotu .Jest nawet nagrany moment uderzenia samolotu w ziemie i jak ktos przeklina sekunde przed uderzeniem.I co PIS-owskie przyglupy ,kto mial racje jak mowilem ,ze Klamczynski robi kariere polityczna na grobie brata i innych ,ktorzy zgineli w tej tragicznej katastrofie ?I jeszcze PIS chce kary smierci dla Tuska ……

  http://www.fakt.pl/politycy/nowe-zapisy-z-kokpitu-tupolewa,artykuly,624750.html
  http://natemat.pl/176857,dyrektor-telewizji-republika-chce-kary-smierci-dla-tuska-ewa-stankiewicz-chcialabym-moc-realizowac-sie-zawodowo

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*