V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

„Dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń; silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie” – powiedział prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii. „Cieszy nas, że Polacy chcą wracać do ojczyzny; rząd wspiera powroty z emigracji zarobkowej” – zapewnił premier Mateusz Morawiecki uczestników V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy obraduje od czwartku do soboty w gmachu polskiego parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zjazd zainaugurowali w czwartek marszałkowie: Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatuje w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Podczas posiedzenia na Sali Plenarnej Sejmu, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odczytał list w imieniu szefa rządu. Morawiecki podkreślił w nim, że Zjazd jest ważnym dla wszystkich wydarzeniem, które potwierdza „potrzebę umacniania wspólnoty narodowej, zrzeszania się rodaków żyjących poza macierzą oraz podtrzymywania więzi z ojczyzną”.
Premier zaznaczył, że Zjazd odbywa się w szczególnym roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tworzy (to) wyjątkową okazję do dialogu na temat przyszłości i rozwoju działań służących budowaniu wspólnoty Polaków żyjących na całym świecie, w kształtowaniu narodowej tożsamości i poczucia dumy ze wspólnych korzeni” – napisał.
„Wszyscy dobrze pamiętamy i chcemy pamiętać, że to dzięki wysiłkom rodaków mieszkających w kraju i za granicą nasz naród był w stanie podjąć największe wyzwanie w swojej historii” – napisał. „Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie” – wskazał premier. Jego zdaniem niezmierną zasługą Polaków mieszkających za granicą jest „utrzymywanie polskości poprzez przekazywanie – z pokolenia na pokolenie – ojczystej tradycji, religii i języka”.
„Nasza ojczyzna głęboko osadzona w historii i kulturze, dynamicznie się rozwija. Polska jest dzisiaj państwem nowoczesnym, otwartym na świat. Świadomość, że dobrze wykorzystujemy szansę rozwoju, pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość” – zauważył Morawiecki. Jak dodał, znaczący wkład w ten proces wnosi właśnie Polonia.
„Cieszy nas to, że Polacy chcą jednak wracać do ojczyzny, że dostrzegając potencjał polskiej gospodarki, podejmują starania by znaleźć w kraju możliwość rozwijania swojej kariery” – napisał premier. Zapewnił, że rząd „wspiera i będzie wspierał powroty rodaków z emigracji zarobkowej”. Morawiecki oświadczył, że działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednym z priorytetów polityki jego rządu. „Życzę państwu inspirujących obrad, które zaowocują aktywnością dla dobra Polski i Polaków rozsianych po całym świecie” – podkreślił.
Uczestników Zjazdu powitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypomniał, że Sejm ogłosił 2018 r. rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „W tej ważnej uchwale zapisaliśmy, że odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej” – mówił Kuchciński. Zwrócił uwagę, że jedna trzecia obywateli polskich mieszka poza granicami kraju. „Ten stan wynika z dramatycznych konsekwencji i skutków II wojny światowej, ale wiąże się także z wielkimi falami emigracji politycznej i ekonomicznej, które następowały później, aż do pierwszych dekad XXI wieku” – powiedział.
„Dzisiaj polityka naszego państwa zmierza w kierunku ułatwiania powrotu rodaków z emigracji, także tych, którzy byli w czasach okupacji przymusowo wysiedlani” – oświadczył Kuchciński. Jak dodał, „Polska jest naszym wspólnym dobrem”. „Możemy powiedzieć śmiało, że w każdym pokoleniu, Polacy za granicą, na emigracji walczyli wytrwale także o zachowanie duchowego dziedzictwa naszego narodu” – stwierdził marszałek Sejmu. Nasi rodacy mają „wielkie zasługi” dla Polski – dodał. Kuchciński zaznaczył, że Polska należy do NATO i Unii Europejskiej również dzięki staraniom Polonii. „Musimy o tym pamiętać i chcemy o tym przypominać” – powiedział.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników Zjazdu słowami: Witam w domu. Polonia i Polacy za granicą współtworzą polską tożsamość. Bez was my, tu w kraju, nie bylibyśmy sobą”. „Ale i wy, w swoich krajach zamieszkania nie bylibyście sobą bez nas tu, w kraju” – dodał. „Jesteśmy jednym narodem, w którego dziejach nie tylko wspólnie się odnajdujemy, ale którego osiągnięcia są naszą wspólną dumą i satysfakcją” – oświadczył. Wspomniał też o „fundamentalnej i nie do przecenienia rola Kościoła katolickiego”. „Życie polonijne zaczyna się zwykle od kościoła parafialnego” – zauważył. Wyraził też Kościołowi „wdzięczność za dobro, które Polska i Polonia mu zawdzięcza”.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w czwartek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.
„Żyjecie państwo za granicą od wielu lat, wielu z państwa – zwłaszcza młodych – urodziło się poza granicami, a cały czas czujecie się Polakami i cały czas nimi w związku z tym jesteście” – mówił prezydent do uczestników zjazdu. „Bardzo za to dziękuję wam, bardzo za to dziękuję za to waszym najbliższym, rodzicom, którzy wychowali w polskości, szkołom, które uczyły języka polskiego, historii Polski, nauczycielom polskim, polskim duchownym” – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent dziękował także Polonii za prowadzenie polskiej i propolskiej działalności, a także za dawanie młodym polskiego świadectwa poza granicami kraju. Duda dziękował przedstawicielom Polonii za tworzenie wspólnoty oraz za to, że wystawiają Polsce swoją codzienną działalnością i swoim życiem „dobre, bardzo często doskonałe świadectwo”.
„Wielu z państwa osiągnęło w życiu zawodowym i osobistym poza granicami Polski ogromne sukcesy. Gratuluję państwu tego i dziękuję z całego serca, bo właśnie także poprzez te sukcesy reprezentujecie państwo Polskę i reprezentujecie tym samym nas wszystkich” – dodał.
Prezydent wskazywał, że zjazdy Polonii pokazują „trudną prawdę o naszym narodzie”. „Prawie 40 mln mieszkających tutaj, na polskiej ziemi, ale 20 mln poza granicami. To także świadectwo naszej niezwykle trudnej historii, bo bardzo często (Polacy) nie z własnej woli wyjeżdżali, bardzo często wygnała ich stąd wojna, prześladowania, głód, okupacja, zabory, często byli wywiezieni, często – tak jak dzieci z Pahiatua – przez Syberię poszli w świat” – mówił prezydent.
Prezydent dziękował Polonii za „trwanie przy polskości i przy Polsce” i za to, że nigdy o niej nie zapomnieli.
Duda stwierdził, że Polska ma wielkie ambicje, świadomość swojej pozycji w świecie i w światowej polityce, a także świadomość swojego potencjału. „Wierze w to, że także dzięki waszemu wsparciu zbudujemy Polskę taką, która jest Polską waszych i naszych marzeń. Silną, sprawnie działającą, bezpieczną, liczącą się w świecie, której głos jest wszędzie słyszalny. Polskę, z której będziecie mogli być dumni – mówił prezydent podczas spotkania.
Podkreślił też, ze obecności Polski w NATO jest wielka zasługą Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.
„Kto by jeszcze trzydzieści lat temu o tym pomyślał, że takie wydarzenia będą możliwe, że będą w Polsce wojska NATO, że będą w Polsce wojska amerykańskie, i że będziemy mogli śmiało rozmawiać o tym, żeby było ich więcej, że będziemy kupować sprzęt wojskowy od Stanów zjednoczonych, że będzie można w taki sposób wzmacniać polskie bezpieczeństwo, polską niepodległość, polską suwerenności” – mówił Duda. (PAP)

Na zdjęciu:

Spotkanie Pary Prezydenckiej z uczestnikami V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy  fot.Igor Smirnow/KPRP

Categories: Polonia
Tags: Polonia, polska, zjazd

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 11:14

  Znasz li ten kraj?…

  Znasz-li ten kraj, gdzie kwitną
  Nad grobami piołuny,
  Gdzie niebo twarz błękitną
  W szare kryje całuny?

  Gdzie pola kośćmi siane,
  Las szumi pieśń cmentarną,
  I rzeki łzami wezbrane
  Przez ziemię płyną czarną?

  Znasz-li ten kraj, gdzie noce
  Nie dają ukojenia,
  Gdzie w ciszy i pomroce
  Jęk słychać i westchnienia?

  Gdzie gniazd zburzonych puchy
  Północne rwą zawieje,
  Gdzie pęta noszą duchy
  A pieśń na ustach mdleje.

  Znasz-li ten kraj, gdzie dłonie
  Milczący uścisk splata,
  Gdzie tajnym żarem płonie
  Pierś z wierzchu lodowata?

  Kraj ten smutny, ubogi
  Pędzi życie tułacze
  On nam nad wszystkie drogi
  My z nim, on z nami płacze

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 22 września, 2018, 13:29

  …..a ja polecam ( YT ) ….Andrzej Rosiewicz „Pytasz mnie”

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 14:02

  …nie te czasy 🙁 dobre było w latach 80-tych. A dla ciebie Tango Zaraza, Wiera Gran (zaraza to perkal po hiszpański)

  Reply this comment
 4. Yankes
  Yankes 22 września, 2018, 23:56

  Pierwszy raz to slysze….wspanialy glos i klimat…Dzieki

  Reply this comment
  • Yaroon
   Yaroon 23 września, 2018, 01:18

   Za dobrych, dawnych czasów przy tej melodii nie można było tańczyć, bo się dostało w ryj, bo była to pieśń „Pierwszy sierpień” (Orkiestra z Chmielnej). Podobnie jak „Czerwone maki…”

   Reply this comment
 5. Yankes
  Yankes 23 września, 2018, 00:28

  PS….taniec to piekna rzecz, ale tanczaca Monica Bellucci to Poezja!!! – ( YT) – Monica Bellucci- Leonard Cohen – Dance Me The End Of Love

  Reply this comment
 6. Yaroon
  Yaroon 23 września, 2018, 01:08

  Mam 2 płyty śp. Cohena, a ten przebój był „na okrągło” puszczany w polskiej telewizji chyba 10 lat temu. Kilka lat temu za sprawą filmu „odżyła” ta piosenka. Сестры Бэрри Купите папиросы.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*