Uratujmy kościół św. Wojciecha

Uratujmy kościół św. Wojciecha

Akcja na rzecz uratowania kościoła św. Wojciecha trwa. Nowo powstała organizacja Save St. Adalbert Church organizuje zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół. We mszy inaugurującej zbiórkę wzięli udział lokalni politycy.

Informacja o zalegalizowaniu działalności organizacji Save St. Adalbert Church (Uratujmy Kościół Świętego Wojciecha), założonej przez Komitet Obrony Kościoła św. Wojciecha, działający przy Kongresie Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowym Polskim oraz uczestnictwo w polskiej mszy świętej lokalnych polityków: Christophera ,,Chrisa” Kennedy’ego – demokraty ubiegającego się o nominację na urząd gubernatora Illinois w 2018 roku oraz Fritza Kaegi’ego, kandydata na asesora powiatu Cook – również z ramienia partii demokratycznej, były istotnymi akcentami towarzyszącymi niedzielnej Eucharystii w kościele św. Wojciecha.
– Mamy nadzieję, że kościół będzie uratowany – powiedział przed mszą świętą w kościele św. Wojciecha w Chicago prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula. Prezes Spula potwierdził, że w ubiegłym tygodniu Komitet Obrony Kościoła św. Wojciecha, którego jest założycielem i prezesem, zalegalizował działalność organizacji o nazwie Save St. Adalbert Church i już wkrótce na jej konto będzie można wpłacać donacje niezbędne, aby uratować zabytkowy kościół wybudowany w Chicago przez polskich emigrantów.

Wpłaty prosimy przesyłać na konto: Polish & Slavic Federal Credit Union #1345983

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 4 marca wierni polskiej wspólnoty kościoła św. Wojciecha modlili się z obecnymi na mszy politykami i przedstawicielami organizacji polonijnych “za polityków, aby byli zainteresowani dobrem wszystkich ludzi”. Nie zabrakło podziękowania skierowanego do Chrisa Kennedy’ego “za popieranie polskich kościołów i za uczestnictwo w niedzielnej mszy w kościele św. Wojciecha w Chicago. ”

Mszę świętą odprawił ksiądz Michał Lewoń. Homilię wygłosił ks. dr hab. Władysław Zarębczan, od kilkudziesięciu lat pełniący misję w Watykanie, gdzie pracuje w Kongregacji Nauki Wiary.

Ksiądz Zarębczan podziękował, że “już po raz drugi mógł się wspólnie z Polakami modlić w przepięknym kościele na Wojciechowie”.

– Pierwsza rzecz, która uderza, kiedy wchodzi się do waszej przepięknej świątyni to Bogurodzica. To wszystko świadczy o wielkiej wierze naszych przodków, tych Polaków, którzy wybudowali tą przepiękną świątynię. Trzeba prosić Matkę Przenajświętszą, żeby wysłuchała naszych wszystkich modlitw, żeby to piękne dzieło trwało nadal, aby w tym pięknym kościele była głoszona chwała Boża i chwała Maryi – powiedział podczas homilii ksiądz Zarębczan, który zapewnił o swojej modlitwie we wszystkich intencjach Polonii na świecie.

Aby włączyć się w akcję ratowania kościoła św. Wojciecha w Chicago, donacje można wpłacać na konto Save St. Adalbert Church, którego numer publikujemy. Prosimy o wsparcie całą Polonię, wszystkich, którym leży na sercu idea ocalenia pięknej polonijnej świątyni – kościoła św. Wojciecha w Chicago.

Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • 1 DAR_2205
 • 2 DAR_2167
 • 3 DAR_2168
 • 4 DAR_2182
 • 5 DAR_2189
 • 6 DAR_2195
 • DAR_2164
 • DAR_2165
 • DAR_2173
 • DAR_2176
 • DAR_2177
 • DAR_2179
 • DAR_2180
 • DAR_2185
 • DAR_2191
 • DAR_2193
 • DAR_2198
 • DAR_2208
 • DAR_2214
 • DAR_2215
 • DAR_2220
 • DAR_2222
 • DAR_2227
 • DAR_2236
 • DAR_2246
 • DAR_2259
 • DAR_2264
 • DAR_2267
 • DAR_2270
 • DAR_2271
 • DAR_2272
 • DAR_2275
 • DAR_2280
 • DAR_2285
 • DAR_2295
 • DAR_2296
Categories: Polonia

Comments

 1. diwron
  diwron 11 marca, 2018, 14:51

  Ciekaw jestem, czy uczestniczący we mszy Chris Kennedy (kandydat na gubernatora IL i demokrata) jest przeciwnikiem czy zwolennikiem aborcji? Jeżeli jest przeciwnikiem, to powinien dać sobie spokój i dalej być „businessmanem”. Przecież ekstrema demokratyczna odmówiła poparcia dla pana Lipińskiego, która jako jeden z nielicznych w „elitach” demokratycznych jest przeciwnikiem aborcji.

  Reply this comment
 2. Michal
  Michal 12 marca, 2018, 02:33

  Cieszę się, że nasza największa polonijna instytucja wkracza do akcji z prawnym i finansowym aspektem rozwiązanie tego problemu, myślę że warto ponad podziałami poprzeć tę inicjatywę w końcu nasze dziedzictwo jest wspólne dla każdego, brawo!

  Reply this comment
 3. niklot
  niklot 12 marca, 2018, 02:39

  Dwiron nie o tym pisze Dziennik Związkowy – a swoje obsesje zostaw dla siebie. Tu mówimy o ratowaniu polskiego zabytku. Trudno pojąć ? Czy też zaślepienie i chęć wymądrzania się, przesłania prawdziwy temat i cel tego artykułu, nota bene – napisanego przez panią Jolantę Plesiewicz. .

  Reply this comment
 4. Stefan
  Stefan 12 marca, 2018, 15:13

  Diwron ma mozg wyprany przez Fox News i Rzepkowskiego popiera pisiorow i Trumpa nie ma wlasnego zdania tylko powtarza to co mu wbili do chorej glowy

  Reply this comment
 5. diwron
  diwron 12 marca, 2018, 22:16

  @niklot, @Stefan
  Pewno tacy „światli mędrcy” jak wy nie zauważyli na zdjęciach siedzącego w pierwszej ławce Chrisa Kennedy. Uczestniczył także w procesji z darami. Wiem, że pochodzi z rodziny katolickiej, ale jeżeli popiera mordowanie dzieci nienarodzonych to co tam robił. Jest to wykorzystywanie naiwności polonijnych „elit” do swoich politykierskich celów. Wy zagłosujecie na mnie, a ja w przyszłości pomogę wam ocalić kościół św. Wojciecha. Natomiast jeżeli jest pro-life, to jak napisałem nie ma szans na uzyskanie nominacji demokratów. Zresztą w IL jest więcej takich niby katolików, którzy popierają barbarzyńskie prawo USA dopuszczające aborcję przez 9 mcy (np. osławiony senator Durbin). Jeszcze jedna uwaga do was facetów z ptasimi mózgami. PiS to prawie 100% odpowiednik amerykańskiej partii demokratycznej. Ta sama głupota i ciemnota liderów i podobne sposoby tumanienia ludzi, czego wy jesteście najlepszym przykładem.

  Reply this comment
 6. niklot
  niklot 13 marca, 2018, 02:32

  Gdzie jest młodzież?

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 13 marca, 2018, 19:10

   Młodzież pieprzy się.
   Korzysta z okazji, że starzy poszli do kościoła i że chata wolna. 😉

   Reply this comment
   • niklot
    niklot 14 marca, 2018, 01:19

    To miało być śmieszne? A wyszło głupie i chamskie !

    Reply this comment
    • zza kałuży
     zza kałuży 14 marca, 2018, 11:54

     Napisałem sądząc po sobie. Może nie mam racji. Dzisiejsza młodzież pewnie siedzi na internecie i zamiast pieprzyć się w realu, tak jak ja w ich wieku, robi to wirtualnie, czyli ogląda pornosy. Biedne dziatki, nie wiedzą co tracą! 😉
     *
     Niech będzie pochylony!

     Reply this comment
 7. niklot
  niklot 13 marca, 2018, 02:34

  Dwiron -nie mieszaj polityki i nie obrażaj mnie, bo to świadczy o twoim zaślepieniu i prymitywizmie.

  Reply this comment
 8. Yankes
  Yankes 14 marca, 2018, 13:09

  zza kaluzy…..z ta roznica ze nie ty pieprzyles tylko ciebie pieprzono…a to zostawia slady

  Reply this comment
 9. Jozek
  Jozek 14 marca, 2018, 17:02

  Kochani co Wy wypisujecie? Temat był o ratowaniu kościoła Sw. Wojciecha i tego się trzymajmy .
  Bardzo dobrze, ze jest komitet, który działa i pomaga aby zachować ten piękny zabytek. Dobrze też, ze są osoby, które piszą i przekazuja informacje na bieżąco. Tym osobom należy się podziękowanie.
  Ps. nie piszcie głupot lepiej odwiedzić kościół Św. Wojciecha.

  Reply this comment
 10. Anonim
  Anonim 15 marca, 2018, 15:24

  Chaplin z głow dla tych krörzy przygotowuja do comiesiecznej mszy Chaplin’s z głow dla pans Prezesa Spuli ze jest otwarte konto I za legacies up Komitet. To jest nasz Kosciöł I jestem dumna z niejo I Pani Asiuni
  Cecilia I Rodzina Wietrzak

  Reply this comment
 11. zza kałuży
  zza kałuży 16 marca, 2018, 01:01

  Ratowanie tego kościoła jest dla mnie ciekawym przypadkiem. Przypadkiem zderzenia się kiełkujących w głowach niezdyscyplinowanych wiernych przebiśniegów oddolnej demokracji z uświęconym tradycją zamordyzmem instytucji Kościoła katolickiego.
  *
  Tak oto po latach owocują zdradziecko posiane przez niedobrych komunistów w chłopskich głowinkach polskiego wieśniactwa – demokratyczne idee!
  *
  Kościół katolicki nie ma w sobie ani jednego demokratycznego źdźbła, co oczywiście nie przeszkadza mu mleć ozorem pouczając świeckich jak mają organizować swoje życie.
  *
  W archidiecezji chicagowskiej mamy tego świetny przykład. Kardynał Cupich wyraźnie powiedział, że muzeum jest mu niepotrzebne. Wyraźnie poinformował o swoich planach co do organizacji administracji kościelnej czyli ilości kościołów i podziału na parafie w tamtej okolicy.
  *
  Ale polskie, wyedukowane przez komunistów chłopstwo ma gdzieś decyzje arcybiskupa. Ma gdzieś kościelna dyscyplinę. Polskie tradycyjne warcholstwo, jakże ośmielone przez wetkniętą im do łebków przez komunistów bajkę o „przodującej roli klasy robotniczo-chłopskiej” nie ma zamiaru słuchać kościelnej hierarchii.
  *
  Rogate, uparte chłopskie dusze wbite w pychę przez komunistyczne slogany w dawnym peerelu, nakarmione ukradzioną prawowitym właścicielom przez komunistów ziemią z tzw. „reformy rolnej” ani myśli się poddawać.
  *
  A ja siedzę w pierwszym rzędzie tego teatrum i ubaw mam po pachy.
  *
  Do boju, pani Asieńko! Do boju!
  Nie będzie jakiś tam Arab nam polskiego kościoła na muzyczną szkołę zabierał!
  (Tak, tak, pamietam jak pani się ten „Arab” wymsknął z katolickiej buzi 😉 )
  Do boju Polonio!
  Pogońcie kota arcybiskupowi!
  *
  Lepszego kina dawno nie oglądałem… 😉

  Reply this comment
 12. niklot
  niklot 16 marca, 2018, 02:33

  „Zza kałuży” nie napisałeś ani jednego mądrego zdania. Napisałeś, że kościół katolicki jest niedemokratyczny. I co z tego? A poza tym, na czym miałaby polegać demokracja w kościele? Wojsko tez jest niedemokratyczne…dlatego funkcjonuje. Dlaczego ciągle obrażasz ludzi, cyt:”Rogate, uparte chłopskie dusze wbite w pychę…” Ty jesteś książę, mama z domu Poniatowska, a ojciec Sapieha czy Koniecpolski? Oczywiście skończyłeś Oxford, a potem Harvard albo Stanford. Więc nie rzucaj się łyczku i nie wymądrzaj się kmiotku, bo nic nie znaczysz – a na forum leczysz swoje kompleksy.

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 17 marca, 2018, 01:19

   „A poza tym, na czym miałaby polegać demokracja w kościele?”
   *
   Brawo! Nie spodziewałem się tego po tobie, ale jednak wykazujesz oznaki zdolności do samodzielnego myślenia! Keep thinking!
   Na początek podsunę ci kilka pomysłów:
   *
   1/ Wierni mający wpływ na wybór ich proboszcza a może nawet (nie bójmy się tego słowa!) biskupa.
   *
   Ja wiem, że dla wychowanych w komunie absolwentów Wyższej Szkoły Pegeerowania zjawisko przywożenia wszelkich kierowników i pierwszych sekretarzy w teczkach z centrali (lub ze zjednoczenia) jest bardzo naturalne.
   *
   Dlatego też przywieziony w teczce proboszcz ich nie dziwi. Daj sobie jednak trochę czasu, tak ze sto lat, a zapewniam cię (a raczej wnuki twoich wnuków), że kiedyś w dalekiej przyszłości twoim potomkom spadna łuski z oczu i poważą się na pomyslkenie o sobie jako o podmiotach a nie przedmiotach do zarządzania.
   *
   2/ parafianie mający rzeczywisty wpływ na zarządzanie parafialną kasą. Pełna jawność dochodów i wydatków.
   Na razie to dla ciebie czysta abstrakcja ale skoro nie zabito u ciebie zdolności do zadawania pytań to jest nadzieja!
   *
   3/ Kobieta traktowana na równi z mężczyzną. Zamiast bajdurzenia na sto i jeden sposobów tych dobrze znanych księżowskich bajek – rzeczywista równość we wszystkich kościelnych funkcjach. Wyobraź sobie – Kościół katolicki BEZ PEDOFILÓW! Bez konieczności wypłacania milionowych odszkodowań!
   *
   Zbyt piekny obraz abyś to mógł na razie objąć umysłem, ale wnuki twoich wnuków? Kto wie? Modlę się za ciebie. Do samej Fruwającej Panienki i do Tańczącego Słoneczka!

   Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 25 marca, 2018, 02:39

   Niklot
   Brawo!!!

   Reply this comment
   • niklot
    niklot 25 marca, 2018, 15:17

    Tłuku-nieuku, tzw. postempowcu” , przecież kościół katolicki opart jest od samego początku na hierarchii. Ab owo. Pana Jezusa nie wybierał tłum w wolnych i niezależnych wyborach! Pan Jezus wybrał apostołów, a nie ludzie w demokratycznych wyborach ! Parafianie mogą odwołać proboszcza poprzez biskupa. W moim kościele ksiądz pił i został karnie odwołany i przeniesiony do „pustelni”. Kobieta w kościele katolickim nie może być na równi traktowana z mężczyzną -bo taka jest idea (filozofia kościoła katolickiego. Jezus Chrystus też nie miał apostolic …”zza kałuży”-ty bałwanie, nieuku, bezmyślny naśladowco feministek. Pomyśl, zastanów się, a potem ujadaj !

    Reply this comment
 13. Stasiu
  Stasiu 16 marca, 2018, 08:55

  Ja zapraszam do kosciola Sw. Jozefa w Chicago , na 48th i Hermitage. Msza w niedziele jest o 10:30. przychodzi okolo 50 osob. To bedzie nastepny kosciol do zamkniecia. Przychodzcie poki czas by przeciez go zamkna.

  Reply this comment
 14. Stasiu
  Stasiu 16 marca, 2018, 08:56

  Ja zapraszam do kosciola Sw. Jozefa w Chicago , na 48th i Hermitage. Msza w niedziele jest o 10:30. przychodzi okolo 50 osob. To bedzie nastepny kosciol do zamkniecia. Przychodzcie poki czas by przeciez go zamkna.

  Reply this comment
 15. Piotr-elder
  Piotr-elder 16 marca, 2018, 13:53

  Nie ma też dopływu „świeżej krwi” z Polski i to wynik starzenia się Polonii Chicagowskiej.

  Reply this comment
 16. Ewa
  Ewa 16 marca, 2018, 13:57

  Dla mnie to dar, z którego oby jak najdłużej człowiek mógł korzystać.
  Wiele rzeczy możemy uznawać za ważnie, nieważne, potrzebne, niepotrzebne, ale wcześniej czy później każdy doświadczy jakiegoś kryzysu i skarbem będzie miejsce, gdzie jest Bóg, który nie patrzy na to robiłem, a na to, że jestem przed NIM.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 16 marca, 2018, 15:33

   Grzeszysz niewiasto i o tym nie wiesz…..

   Pierwsze przykazanie Boże

   Wyjścia 20:1-5

   „Wtedy wypowiedział Bóg wszystkie te słowa: «Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.”

   „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy Mnie nienawidzą.”
   Księga Powtórzonego Prawa 27:15

   „Przeklęty każdy kto wykona posąg rzeźbiony lub z lanego metalu – rzecz obrzydliwą dla Pana dzieło rąk rzemieślnika i postawi w miejscu ukrytym. A w odpowiedzi cały lud powie Amen.”

   Izajasza 44:9-20

   „9 Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. 10 Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć korzyści ? 11 Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi. Wszyscy oni niechaj się zbiorą i niech staną! Razem się przestraszą i wstydem okryją.

   15 ………z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony 17robi swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i przed którym pada na twarz, i modli się, mówiąc: „Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!” 18 [Tacy] nie mają świadomości ani zrozumienia, gdyż [mgłą] przesłonięte są ich oczy, tak iż nie widzą, i serca ich, tak iż nie rozumieją. 19Taki się nie zastanawia; nie ma wiedzy ani zrozumienia, żeby sobie powiedzieć: „Jedną połowę spaliłem w ogniu, nawet chleb upiekłem na rozżarzonych węglach, i upiekłem mięso, które zajadam, a z reszty zrobię rzecz obrzydliwą. Będę oddawał pokłon kawałkowi drzewa”

   Rzymian 1:22-23 (bwp)

   „I tak podając się za mądrych, stali się głupimi. Majestat nieprzemijającego Boga zamienili na obrazy przedstawiające zniszczalnego człowieka, ptaki, zwierzęta czworonożne i płazy”.

   Reply this comment
 17. Swan
  Swan 16 marca, 2018, 16:39

  moje pytanie ile to jest Bogow i ile z nich jest do kupienia?????????????
  co tak dokladnie oznacza wiara w BogA??????????????????????
  TO PRZYNOSZENIE DOLAROW DLA UPADLEGO KLERU CO GUSTUJE W PEDOFILII?????????????????????
  JAKA GWARANCJA DAJE WAM KLER ????? ZE BEDZIECIE W NIEBIE ???????????? ZADNEJ ,KAZDE ZYCIE NA ZIEMI KONCZY SIE SMIERCIA I ROZKLADEM CIALA ZIEMSKIEGO A TU JACYS CZAROWNICY W CZARNYCH SUTANNACH OBIECUJA NIEBIESKIE ZYCIE ZA KASE I MODLITWA , TO SA BAJKI I OSZUSTWO ,KLER HULA I SIE SMIEJE Z NAIWNYCH OWIECZEK

  Reply this comment
 18. niklot
  niklot 17 marca, 2018, 01:20

  Tu chodzi o ratowanie polskiego kościoła, wspólnoty, czegoś, co nas jednoczy – a nie spór natury teologicznej. Nie chcesz nie przychodź, nikt ci nie każe, nie zmusza …i nie narzekaj.

  Reply this comment
  • AMBER
   AMBER 17 marca, 2018, 12:49

   absurdem jest wspolnota kosciola, ,to wlasnie katole sieja nienawisc podlosc i pruderie , bo uwazaja sie za lepszy sort
   dlaczego ci chodzacy do kosciolow NIE ZYJE PO KATOLICKU I NAGMINNIE LAMIA BOSKIE PRZYKAZANIA????
   NIE MOZNA WIERZYC PRAKTYKUJACYM KATOLOM, BO SAMI W SOBIE NOSZA ZLO , KRADNA ,OSZUKUJA ,KABLUJA I KRZYWDZA INNYCH.,MODLA SIE POD FIGURA A DIABLA MAJA ZA SKORA.

   Reply this comment
   • niklot
    niklot 25 marca, 2018, 15:21

    Nic nie wspominasz o muzułmanach. Katolicy terroryzują świat i podkładają bomby ? AMBER jesteś tylko cuchnącym, moralnym ścierwem, zepsutym przez świat.

    Reply this comment
    • Yaroon
     Yaroon 25 marca, 2018, 15:28

     Ty Amber jesteś buddystą, czy islamistą ? Nie !-jesteś katolikiem najgorszego sortu, plujący na kościół! Twoja babcia w grobie się przewraca, że jej córka ma takiego skurwysyna 🙂 Rodzinne ? 🙂

     Reply this comment
 19. zza kałuży
  zza kałuży 17 marca, 2018, 12:32

  „Tu chodzi o ratowanie polskiego kościoła, wspólnoty, czegoś, co nas jednoczy – a nie spór natury teologicznej.”
  *
  Hi, hi, hi. Komentuj więcej prawdziwy polski katoliku, bardziej się obnażysz.
  *
  „Kościół to dla mnie coś w rodzaju połączenia Koła Gospodyń Wiejskich i strażackiej remizy”. Miejsce do towarzyskich spotkań, zorganizowania wesela, potańcówki, poplotkowania, znalezienia roboty…
  *
  Teologia (podobno) tej (podobno) mojej religii mnie nie interesuje. Biblii nie czytałem, nie czytam i nie będę czytał. Od religijnych pytań mam xiundza, bo tylko on w mojej wsi umie czytać. A poza tym dobrze pamietam, że „Pismo (podobno) Święte” było na indeksie i niebezpiecznie jest próbować na własną rękę, swoim mózgiem interpretować przeczytane tam teksty. A nuż xiundz mnie wyklnie i potępi jako kacerza?! A nuż mnie z naszej wsi wygna na poniewierkę i gdzie ja wtedy znajdę moją „współnotę”????!!!
  *
  Ufff, ufff, jeszcze nie przyzwyczailiśmy się do tych nowinek z Soboru Watykańskiego II, do tego okropnego odwracania ołtarzy, modlenia się w języku gminu, itd., itp.
  Nam nie czeba niczego nowego, my siem po hamerykańsku modlić nie nauczem, my nie należem do żadnego kościoła katolickiego…
  … tylko do naszej parafii z naszej wsi z naszym wsiowym, polskim xiundzem w Hameryce i żeby syćko zostało po staremu na wieki wieków ament.
  *
  I tylko tutaj za dużo tych meksyków i tych czarnuchów, co za szkaradzeństwa, lucyfery jedne…
  *
  Ale my siem zbierzemy do kupy i każemy temu małemu żydkowi z miasta zapłacić za remont naszego zabytku…
  … żeby sobie żydek nie myślał, że z nami może wygrać!

  Reply this comment
  • Yaroon
   Yaroon 25 marca, 2018, 15:25

   „Zza kałuży” jesteś śmieciem i to nie jest obraza a stwierdzenie faktu. Bez korzeni, wiary, mowy, wartości – jesteś pływającym szlamem vel gównem które dobiło do Ameryki.

   Reply this comment
 20. krzych
  krzych 17 marca, 2018, 20:43

  W Nag Hamadi, w 1945r. odkryto zwój, wręcz całą bibliotekę (ponad 50 tekstów), w która jak twierdzą najwybitniejsi uczeni, jest możliwym najdokładniejszym zapisem słów Jezusa. Zwój opisano jako ‚Sekretne kazania żyjącego Chrystusa’, a zawierał on tekst: ‚Królestwo Boże jest w was i wokół was… nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was… nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam’; To są ukryte prawdy, wypowiedziane przez żyjącego Jezusa. Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd… nie zazna śmierci. Jednak Watykan odmawia uznania tej ewangelii, za to uznał ją za herezję.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 18 marca, 2018, 15:19

   O tym wlasnie pisalem. To ze kosciol katolicki szczegolnie ten polski nie ma wiele wspolnego z Bogiem widzi kazdy inteligentny czlowiek. Duchowosc i wyzsze wartosci nie maja nic wspolnego z mafia, ktora oglupia i niewoli ludzi swoja doktryna, ograbiajac ich z wartosci intelektualnych i ich majatkow oraz hamujaca rozwoj.Bo niby za co ludzkosc ma byc wdzieczna klechom w czarnych sukienkach? Za wyprawy krzyzowe i mordowanie w imie krzyza? Za inkwizycje i terror? Czy moze za to ze zorganizowali Targowice sprzedajac Polske Rosji czy tez za to ze wiedzac o planach Hitlera dali im cicha aprobate? A moze Boga powinno sie szukac u pewnego biznesmena z Torunia, co tu mu bezdomni auta funduja a potem umieraja czy tez u pedofili gwalcacych nasze dzieci?

   Reply this comment
 21. Yaroon
  Yaroon 18 marca, 2018, 01:36

  Widzisz „zza kałuży” że wylazł z ciebie cham typu wschodni czerwonoarmiejec. To, że jesteś degenerat z przeżartym mózgiem od tanich trunków-to pewne „a i w swoim czasie twoja matka puszczała się”… ty syfilistyczne dziecko. Byłeś, jesteś i będziesz tylko śmieciem wywianym z Polski „białym murzynem znad Wisły”, nic nie znaczącym gnojem.

  Reply this comment
 22. zza kałuży
  zza kałuży 25 marca, 2018, 16:55

  Przykro mi, ze jestem „wschodnim czerwonoarmiejcem”. Liczyłem na zachodniego czerwonoarmiejca. Wszystko lepsze od prawdziwego, polskiego katolika pierwszego, rydzykowego sortu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*