0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaTy będziesz znów wolny”. Wieczór poezji Tow. Giewont

Ty będziesz znów wolny”. Wieczór poezji Tow. Giewont

-

Od lewej: muzyk Jurek Jabłoński, Michał Niemkiewicz, prezes Grupy 2514 ZNP Tow. Giewont, Bogdan Łańko- aktor Kabaretu BOCIAN, Piotr Psuja, aktor amator i pomysłodawca wieczoru poezji , dr fizyki oraz Władysław Byrdy, aktor scen polskich i polonijnych.

W piątek 30 listopada, w dniu wybuchu powstania listopadowego, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) odbył się wieczór poezji patriotycznej pt. ,,Ty bedziesz znów wolny” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Większość deklamujących poezję reprezentowała Tow. Giewont i ZNP-PNA.

W programie poetycko-muzycznym zorganizowanym zarówno dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i upamiętnienia wybuchu, powstania listopadowego, usłyszeliśmy fragmenty III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, wierszy m.in.: Juliusza Słowackiego, Jana Lechonia, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Stanisława Balińskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Jurek Jabłoński, nagłośnienie Krzysztof Ługowski, utwory poetyckie interpretowali znani aktorzy Bogdan Łańko i Władysław Byrdy. Na scenie wystąpił też aktor amator z doktoratem z fizyki, Piotr Psuja, który dokonał wyboru poezji i większość tekstów recytował z pamięci z wielkim wyczuciem aktorskim. Wieczór był niezwykle interesujący, bardzo dobrze opracowany i wykonany. Publiczność biła brawo na stojąco.
W części towarzyskiej przybyli przy kawie i pączkach mogli porozmawiać z wykonawcami i realizatorem wieczoru poezji Piotrem Psują. – „Dziady”, motyw przewodni wieczoru, nasz dramat narodowy, jest utworem wielowątkowym. W tekstach na plan pierwszy wysuwa się wątek nostalgii za Ojczyzną, potrzeba walki o utraconą wolność, bezsilność człowieka wobec okrucieństwa losu. Ale najważniejszy wątek pozostaje ukryty między wierszami, a wątkiem tym jest walka o nieśmiertelną ludzką duszę, walka, jaką musi stoczyć każdy z nas, mówiąc w uproszczeniu – pomiędzy dobrem a złem. (…) Polacy są narodem romantycznym, a wyraża się to w trudności zrozumienia nas przez innych z uwagi na zawiłość naszych narodowych dziejów. Jak bowiem wytłumaczyć np. sens powstania listopadowego (1830-1831)? Ale jeśli weźmie się pod uwagę, że Plan Bitwy Warszawskiej w roku 1920, bitwy, która zadecydowała o ocaleniu dopiero co zdobytej niepodległości, opierał się na zarysie wykonanym przez gen. Prądzyńskiego w roku 1831, sprawa nabiera sensu metafizycznego. Wszystko, nawet porażka, cierpienie i śmierć, ma sens i rodzi nadzieję na przyszłość – mówił Piotr Psuja.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Grupę ZNP 2514 Towarzystwo Giewont, które wspiera zainteresowania i działalność swoich członków.
Prezesem Towarzystwa Giewont jest Michał Niemkiewicz, wiceprezesem Marek Duszczyk, wiceprezeską Anna Wińska-Bajena, sekr. finansową Elżbieta Cimochowicz, sekr. korespondencyjnym Jarosław Gołembiowski, marszałkiem Tomasz Dąbrowski i żyjącym honorowym prezesem Stanisława Rawicka.

REKLAMA

(Komunikat prasowy Tow. Giewont)

zdj. arch. Tow. Giewont

REKLAMA

2091335658 views

REKLAMA

2091335957 views

REKLAMA

2093132416 views

REKLAMA

2091336238 views

REKLAMA

2091336384 views

REKLAMA

2091336528 views