Tańczą od 30 lat. Bal urodzinowy Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia”

Bywają na Polonii zabawy i bale, ale takiego, jaki odbył się 18 listopada w Crystal Palace nie da się zapomnieć. Urodziwa, wystrojona w bajecznie kolorowe stroje regionalne młodzież urzekała na parkiecie elegancją i kunsztem tanecznym. Honorowymi gośćmi były delegacje Kongresu Polonii Amerykańskiej, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Legionu Młodych Polek, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Centrum Kopernikowskiego oraz wicekonsul Piotr Semeniuk i proboszcz parafii św Ferdynanda ks. Zdzisław Torba.

Program wieczoru prowadziła Anna Krysinska. W czasie występu artystycznego za konsolą zasiadła młoda i utalentowana choreograf Jaclyn Krysinski. Porywające pasaże ludowe wygrywał Mieczysław Dziś. Tancerze młodszej i starszej Polonii w brawurowym tempie i z prawdziwą pasją wykonali suity tańców lubelskich, opoczyńskich i śląskich. Burze oklasków wywołały scenki baletowe w wykonaniu najmłodszych tancerzy z Krasnoludków. Tańce warmińskie urzekły widzów techniką młodych tancerzy. Miejski folklor lat 30. zaprezentowała Grupa Reprezentacyjna Polonii, a wzruszającą piosenkę z okazji jubileuszu, kompozycji Mieczysława Dziś, do słów Marianny Dziś, odśpiewali wszyscy artyści Polonii przy burzliwych oklaskach.

Trudno uwierzyć, że minęło już 30 lat od momentu, kiedy Cecylia Rożnowska (założyciel, dyrektor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie) i jej córka Anna Krysińska, rozpoczęły organizowanie zespołów pieśni i tańca ludowego dla dzieci i młodzieży w Chicago. Początkiem dzisiejszego 120-osobowego zespołu Polonia było Jackowo i Mała Polonia, utworzone przy parafii św. Jacka w Chicago. Dziś w skład zespołu wchodzą grupy: Polonia, Młoda Polonia, Mała Polonia, i Krasnoludki, działające przy parafii św. Ferdynanda w Chicago i przy parafii św.T. Becketta w Mt. Prospect oraz w Copernicus Center. W ciągu 30-letniej działalności, dzieci i młodzież brały aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym środowiska polonijnego i amerykańskiego. Choreograf Jaclyn Krysinski reprezentuje już trzecie pokolenie założycielskiej rodziny zespołu Polonia. Z zespołem obecnie współpracują: choreograf Barbara Kulesza, Iwona Puc, asystentkami są tancerki: Niki Romek, Emilka Wojciak, Kasia Szwedo i Lidia Ramotowski. Barwność i autentyzm układów choreograficznych oraz wysoki poziom wykonania to walory, dzięki którym zespół Polonia odnosi przez ostatnie 30 lat sukcesy nie tylko w USA, ale i w 22 krajach świata.

Jolanta Dylewska

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*