Sztuka dla serca na rzecz niepełnosprawnych dzieci

ARTP6022

Dzięki zaangażowaniu grupy młodych wolontariuszy został zorganizowany już po raz piąty wernisaż prac polonijnych artystów plastyków na rzecz fundacji Dar Serca, pomagającej niepełnosprawnym dzieciom z Polski oraz na Muzeum Polskie w Ameryce. Wystawa zatytułowana „Art for Heart” (Sztuka dla serca) została otwarta w sobotę 19 września, a prace można będzie podziwiać przez kilka najbliższych tygodni w Muzeum Polskim w Chicago.

Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania. Na sobotni wernisaż przybyło kilkuset gości. Wielu z nich postanowiło wesprzeć przedsięwzięcie kupując wystawione prace. 50 proc. z każdej sprzedaży zostanie przeznaczone na Muzeum Polskie i Dar Serca. Wszyscy artyści biorący udział w wernisażu zasługują na słowa uznania nie tylko za warsztat, ale także za chęć niesienia pomocy dzieciom przyjeżdżającym z Polski na leczenie do USA.

Chęć wystawienia swoich prac wyraziła grupa ponad 30 polonijnych twórców, ale niestety, ze względu na ograniczone możliwości lokalowe organizatorzy zostali zmuszeni do wyboru mniejszego grona uczestników. Powołana komisja wyłoniła i zakwalifikowała prace 14 artystów.

Spośród uczestniczących twórców wymieńmy choćby Voytka Glinkowskiego, człowieka o wielu zainteresowaniach i pasjach, który w tym roku prezentował swoje malarstwo. Teresa Chabczyk przedstawiła biżuterię ręcznego wyrobu, a Grace Federighi niezwykłe fotografie.

Pomysłodawcami i organizatorami kolejnej wystawy na rzecz fundacji Dar Serca i Muzeum Polskiego są młodzi, pełni entuzjazmu działacze z rady młodzieżowej fundacji. Zorganizowane przez nich wydarzenie można śmiało uznać za sukces.

Fundacja Dar Serca, z siedzibą w Schiller Park k. Chicago, jest organizacją charytatywną, umożliwiającą leczenie w USA ciężko chorym i niepełnosprawnym dzieciom z Polski i innych krajów Europy. W ciągu ponad dwudziestu lat swej działalności fundacja przyjęła i zaopiekowała się kilkuset dziećmi, niemającymi szans na nowoczesną pomoc medyczną w swoim rodzinnym kraju. Dzięki fundacji odbyły one leczenie w klinikach amerykańskich.

Muzeum Polskie w Ameryce, znajdujące się w Chicago, jest jednym z najstarszych i największych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Posiada bogatą kolekcję sztuki, pamiątek historycznych i dokumentów oraz przechowuje bezcenny księgozbiór. Bibliotekę i archiwum odwiedza wielu historyków, naukowców, studentów i genealogów. MPA prowadzi działalność na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

  • ARTP5997
  • ARTP5999
  • ARTP6014
  • ARTP6017
  • ARTP6020
  • ARTP6022
  • ARTP6025
  • ARTP6033
  • ARTP6048
  • ARTP6054
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*