Szkolny Konkurs Ortograficzny w Polskiej Szkole im. Trójcy Św. w Chicago

Szkolny Konkurs Ortograficzny w Polskiej Szkole im. Trójcy Św. w Chicago

… W dżdżysty dzień hoży lekarz szczerząc zęby jechał rzężącym rzęchem do chorego, którego krzyk bólu przestraszył nawet kszyka polującego na dżdżownice w starorzeczu pełnym kęp turzycy …

Zmagania z polską ortografią

Zmagania z polską ortografią

Dyktando w szkole na Trójcowie nie było tak trudne jak powyższy tekst, lecz dostosowane do wieku i możliwości jego uczestników. 1 marca w szkole polskiej na Trójcowie do wyścigu o tytuł „Asa ortografii” stanęli odważni i pewni siebie uczniowie.

Na spotkanie z tą nieco łatwiejszą ortografią zaproszone zostały dzieci od klasy drugiej do ósmej, które najlepiej poradziły sobie we wcześniejszych klasowych eliminacjach. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: klasy II-III, IV-V i klasy VI-VIII. Na początek każda grupa musiała uzupełnić puste pola w dyktandzie (specjalnie przygotowanym na tę okazję) a następnie rozwiązać kilka zadań z trudnościami ortograficznymi.

Ideą przewodnią dyktanda było promowanie poprawności języka polskiego, a także zachęcenie dzieci do wspólnej zabawy w rozwiązywaniu ortograficznych łamigłówek. Nie ulega wątpliwości, że napisanie z pozoru łatwego słowa dla niejednego ucznia było niemałą zagadką. Uczniowie, posługujący się językiem polskim jako drugim, mają prawo mieć trudności z ortografią, dlatego też wszelkie reguły ortograficzne, które wcześniej były wprowadzone i ćwiczone na lekcjach, okazały się przepustką do poprawnego napisania testu.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom dyktanda, przed którymi język polski nie miał tajemnic, p. Krystynie Nestir, która była głównym koordynatorem imprezy i wszystkim nauczycielom, którzy dołożyli wszelkich starań w jego sprawny przebieg.

Panie: A. Bożek, A. Wesołowska i B. Manturo pod przewodnictwem kierownik szkoły p. Marii Baran zajęły się sprawdzeniem i oceną testu każdego ucznia. Na kilkuosobową komisję … zmęczoną długą pracą spadła wszechogarniająca radość i nierzadko uniesienie, że skądinąd mistrzem ortografii może zostać nie jeden, ale kilku uczniów. Niepodobna było powstrzymać okrzyku podziwu. Komisja powyższe spostrzeżenie uporządkowała i wszelkie wątpliwości sprawiedliwie rozstrzygnęła. Dnia 15 marca 2014 r. ogłosi wyniki. Jakkolwiekbyśmy nie myśleli z najeżoną pułapkami polszczyzną żyć nie jest łatwo …

Irena Olejniczak

nauczycielka Szkoły Polskiej im. Trójcy Św.

 

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*