Szkoła Karskiego dla Niepodległej

Szkoła Karskiego dla Niepodległej

Wszędzie tam gdzie biją polskie serca czczono 100. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Niepodległą uhonorowano również w Szkole im. Jana Karskiego w Palos Heights na południowych przedmieściach Chicago.

Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się u Karskiego na długo przed 11 listopada. Obchody zainaugurowało posadzenie „dębu niepodległości” we wrześniu w ośrodku PNA w Yorkville. Szkoła dołączyła tym samym do znakomitego projektu Dębowa Aleja Niepodległości.

Październik również upłynął pod znakiem świętowania. Uczniowie klasy pierwszej liceum wcieli się w rolę sławnych Polaków, m.in. Piłsudskiego, Skłodowskiej i Konopackiej. Przebrani za postacie historyczne wizytowali młodsze klasy, opowiadając o dokonaniach naszych wielkich rodaków. Była to część obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, w dużej części poświęconych rocznicy odzyskania niepodległości.

Na koniec miesiąca szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Z warszawskiego oddziału IPN-u przyjechała Barbara Pamrów, zastępca naczelnika Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki. Pani Pamrów przeprowadziła dla uczniów Karskiego warsztaty edukacyjne poświęcone Baśce Murmańskiej, ulubionej żołnierce Piłsudskiego oraz Leopoldowi Lisie-Kuli, najmłodszemu pułkownikowi Niepodległej. Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony uczniów i w znakomity sposób poszerzyły ich wiedzę o historii Polski.

Do Szkoły im. Jana Karskiego zawitał 3 listopada 10. Pułk Dragonów, grupa rekonstrukcji historycznych. Jego przedstawiciele, na czele z Markiem Rowickim prezentowali wyposażenie żołnierzy polskich z czasów I i II wojny światowej, w tym Błękitnej Armii, w której służyło przecież wielu ochotników z Chicago. Dzieci były zachwycone prezentacją, a pytaniom nie było końca.
Narodowe Święto Niepodległości to oczywiście uroczysta akademia, oddająca hołd tym, którzy wywalczyli nam niezależność. Z powagą i wzruszeniem odśpiewany został hymn narodowy oraz pieśni niepodległościowe.

Po przedstawieniu wręczono nagrody finalistom konkursu plastycznego „Moja Niepodległa”, poświęconego oczywiście 100-leciu odzyskania niepodległości. Na szkolnym korytarzu uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z wystawą „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycją Instytutu Pamięci Narodowej, udostępnionej przez Przystanek Historia IPN Chicago.

Szkoła im. Jana Karskiego godnie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Wszystkie wydarzenia związane z tą piękną datą na długo pozostaną w pamięci społeczności Karskiego, przyczyniając się do rozbudzania i umacniania patriotycznych postaw wśród uczniów i rodziców.

Tekst i zdjęcia: Marek Adamczyk

 • 10. Pułk Dragonów podczas wykładu i prezentacji wyposażenia.
 • Barbara Pamrów z IPN prowadzi zajęcia o Leopoldzie Lisie-Kuli.
 • Dąb Niepodległości zasadzony przez przedstawicieli Szkoły im. Jana Karskiego w ośrodku PNA w Yorkville.
 • Klasa dwujęzyczna dla Niepodległej.
 • Marek Rowicki z 10. Pułku Dragonów przedstawia uczniom Karskiego mundur i pamiątki Błekitnej Armii.
 • Na fladze uczniowie zapisywali hasła kojarzace się z Polską.
 • Podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości wystąpili uczniowie klas trzecich i pierwszej liceum.
 • Przedszkolaki zawiedzają wystawę prac plastycznych z konkursu Moja Niepodległa.
 • Uczniowie Karskiego z edukatorką z IPN Barbarą Pamrów, która poprowadziła zajęcia o Baśce Murmańskiej.
 • Uczniowie klasy 1 liceum przebrani za sławnych Polaków, opowiadali o ich działalności młodszym kolegom.
 • Wystawa Przystanku Historia IPN Chicago - Ojcowie Niepodległości.
 • Z okazji Świeta Niepodległości uczniowie Karskiego zakładali również stroje regionalne. Na zdjęciu Sara Adamczyk z klasy 4 w stroju rzeszowskim.
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*