Szefowa „Dziennika Związkowego”: dzięki zniesieniu wiz Polacy unikną upokorzeń

Szefowa „Dziennika Związkowego”: dzięki zniesieniu wiz Polacy unikną upokorzeń

Alicja Otap, redaktor naczelna wydawanego w Chicago od 111 lat po polsku „Dziennika Związkowego”, powiedziała PAP, że „dzięki zniesieniu wiz Polacy unikną upokorzeń, z jakimi były związane starania o uzyskanie wizy amerykańskiej”.

Alicja Otap, redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” fot.Peter Serocki

Powołując się na swoje rozmowy z rodziną w Polsce, ze znajomymi i współpracownikami, Otap wskazała, że największą przeszkodą w odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych wymienianą przez wszystkich jej rozmówców była obawa przed odmowną decyzją w staraniach o wizę amerykańską.

„Po długim staniu w kolejce, (jest) upokorzenie i odmowa (…) Z jakichś niewiadomych powodów, bo czasem w ogóle nie podano powodów, dlaczego ktoś nie dostał promesy wizowej. Gdy podano, były to powody upokarzające. Często przybyli z Polski byli upokarzani także na lotniskach (po przylocie do Stanów Zjednoczonych). Myślę, że tego się ludzie obawiali. Wielu z nich nie miało ochoty, aby tutaj przyjechać, z obawy przed tym upokorzeniem” – przekonywała rozmówczyni PAP.

„Kwestia zniesienia wiz, dla Polaków mieszkających tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest sprawą ważną i symboliczną, bo wywalczoną przez organizacje polonijne razem z rodakami w Polsce” – podkreśliła.

Zdaniem naczelnej „Dziennika Związkowego” wywalczenie zniesienia wiz osiągnięto w dużej mierze „(…) dzięki akcjom organizacji polonijnych na czele z Kongresem Polonii Amerykańskiej i dzięki osobistemu zaangażowaniu Franka Spuli – prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej”. „Było pisanie listów do kongresmenów, zebrania, długie rozmowy z politykami. Prezes Spula i inni przedstawiciele Polonii wielokrotnie spotykali się z politykami amerykańskimi, podróżowali do Waszyngtonu, spotykali się z ustawodawcami amerykańskimi tutaj, w Chicago, i w swoich stanach” – wyliczała Otap.

„Polonia próbowała doprowadzić do zniesienia wiz, ale za każdym razem wszelkie projekty ustawodawcze upadały, były gdzieś blokowane. To były bardzo długie starania z obu stron oceanu” – dodała dziennikarka. Zastrzegła, że „nie wypowiada się w imieniu całej Polonii czy jako szefowa +Dziennika Związkowego+, ale jako polska imigrantka z długoletnim stażem w Stanach Zjednoczonych”.

„Dziennik Związkowy” to najstarsza na świecie gazeta wydawana po polsku i obecnie jedyna gazeta codzienna wydawana w języku polskim w Stanach Zjednoczonych. Wydawany jest przez Związek Narodowy Polski, działającą od roku 1880 największą i najbogatszą organizację polonijną w USA.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.Depositphotos.com

Categories: Polonia

Comments

 1. Anonim
  Anonim 8 listopada, 2019, 12:44

  no to teraz sie najedzie

  Reply this comment
 2. AMBER
  AMBER 9 listopada, 2019, 08:49

  i zacznie sie zlatywac tysiace cwaniakow ,kombinowac i prowadzic lewe interesy , kobiety na sprzedaz tez widza swoje dolary
  NIC dobrego z tego nie bedzie .

  Reply this comment
 3. Paweł
  Paweł 12 listopada, 2019, 10:27

  Ale pieprza głupoty – tyle lat się o tym mówiło, żadne listy czy gadki prezydentów i innych nic tu nie dały. Jedyna rzecz co spowodowola zniesienie wiz to ilość odmów o wizę spadły poniżej 3%. Teraz wszyscy przypisują sobie jak to oni się starali, a to g* prawda. I możemy wrócić do wiz jeśli dużo ludzi (powyżej 3%) dostanie odmowy na lotnisku w Stanach…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*