Święto Polski na festiwalu Neighborhoods of the World. Już 19 lutego na Navy Pier!

PACC_NavyPier2

Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) ma wielką przyjemność poinformować, że z zaszczytem przyjęła ponowne zaproszenie Navy Pier zorganizowania festiwalu „Celebrate Poland”. „Celebrate Poland” jest dorocznym festiwalem świętującym i promującym Polskę i polską kulturę, który w tym roku odbędzie się w niedzielę 19 lutego 2017 r., w godz. od 12.00 do 16.00, w przepięknej scenerii Crystal Gardens na Navy Pier w Chicago. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

W dniu 19 lutego Crystal Gardens na kilka godzin wypełnią się żywą polską muzyką, tańcem, barwnymi kostiumami, charakterystycznymi dla polskiej kultury, zapachem polskiej kuchni, a zebrana publiczność będzie miała okazję poznać polską historię, podziwiać nowoczesną sztukę i fotografię oraz pokazy współczesnej mody polskiej, a to wszystko w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w Chicago. Będzie to również niepowtarzalna szansa na obejrzenie występów wielu grup artystycznych zebranych na ten dzień pod jednym dachem: Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”, Polonii, Wesołego Ludu, Zespołu Związku Podhalan, Warsztatów Teatralnych Little Stars oraz Agnieszki Iwańskiej z zespołem Antykwariat. Na scenie zaprezentowane zostaną także pokaz mody Agnieszki Kulon oraz kolekcja „Orient of Pearl” Baczynskiej & Czamary. A poza sceną podziwiać będziemy piękną instalację Agnieszki Podczaszy wraz z modelką na żywo.

W tym dniu zostaną też zaprezentowane wyroby sztuki ludowej przygotowane przez Związek Podhalan w Ameryce Północnej, w tym ubrania ludowe szyte przez Bożenę Kowaczyk i Stanisława Mąkę, wyrób serów podhalańskich braci Grzegorza i Stanisława Sarnów oraz Wojciecha Jędrola, a lutnik Bogdan Pawlikowski zaprezentuje sztukę wyrobu znakomitych instrumentów smyczkowych. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja serii polskich ciekawostek historycznych na transparentach zaprojektowanych przez Gosię Kościelak, kolekcja dzwonów nagradzanego Stanisława Kujawiaka, rzeźb Krzysztofa Kałaty, dekoracje wnętrz prezentowanych przez firmę Dom,itp. oraz wyroby ceramiczne zgromadzone przez More Polish Pottery.

Oprócz rękodzieł w tradycyjnym stylu Crystal Gardens ozdobią dzieła współczesnych artystów malarzy, grafików i fotografów: Lidii Wylangowskiej, Jadwigi Kapturskiej, Jana Młynarskiego i Kasi Derdy.

„To już po raz drugi nasza Izba ma okazję partnerować Navy Pier przy organizacji polskiego święta, będącego częścią festiwalowego cyklu Neighborhoods of the World” – powiedział Stanisław Skoczeń, prezes PACC. „To również dzięki kilku pokoleniom imigrantów z Polski, które pomagały budować to miasto, Chicago jest teraz światową metropolią, dlatego jest nam niezmiernie miło móc po raz kolejny promować Polskę oraz polską kulturę w tak prestiżowym miejscu jakim jest Navy Pier”.

W czasie gdy wystawy będą prezentowały różnorodność i bogactwo polsko-amerykańskiego środowiska artystycznego i biznesowego, goście festiwalu będą mieli okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć z debiutantkami Legionu Młodych Polek i innymi gośćmi specjalnymi imprezy. Szczególnym występem, zwłaszcza przy okazji niedawnych obchodów 1050-lecia Państwa Polskiego, będą krótkie referaty historyczne wygłaszane przez Mike’a Sieczkowskiego, który będzie przechadzać się wśród zgromadzonych tłumów w przebraniu polskiego husarza.

(Inf. org.)

PACC_NavyPier

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*