Święto Niepodległości Polski w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Święto Niepodległości Polski w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

– Dbajmy o naszą wolność, dbajmy o niepodległość, dbajmy o demokrację i szanujmy te wartości. Walczmy o nie wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Róbmy to wszystko z największym poszanowaniem i umiłowaniem pokoju, bo to dla nas jest wartość najważniejsza i dla niej musimy wytężyć wszystkie nasze siły, żeby trwać dalej i żyć w pokojowych czasach – powiedział pełniący obowiązki konsula generalnego Robert Rusiecki podczas chicagowskich obchodów Święta Niepodległości Polski, które 10 listopada odbyły się w Konsulacie Generalnym RP.

Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości stały się okazją do wręczenia wysokich odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi z Gwiazdą Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została profesor Anna Maria Cienciała, wykładowczyni historii na University of Kansas, autorka książki o zbrodni katyńskiej. Krzyżami Oficerskimi Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali współtwórcy powojennego polonijnego szkolnictwa w Wietrznym Mieście – Zofia Barczyk i jej śp. mąż Wiktor Barczyk. Pośmiertnie Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali także Jerzy Stadnicki i Józef Ciurkot.

– Jestem szczęśliwy, że państwo polskie przypomina sobie o takich ludziach jak mój ojciec, którzy wcześniej nie mogli być pamiętani, bo walczyli z komunizmem – powiedział wzruszony Janusz Ciurkot.

Uroczystości rocznicowe, w których między innymi uczestniczyli konsulowie generalni Niemiec i Rumunii oraz przedstawicielka biura burmistrza Rahma Emanuela, zakończył koncert fortepianowy utalentowanej pianistki młodego pokolenia Katarzyny Wieczorek, która grała utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara. Hymny śpiewała Mirosława Sojka-Topór.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

  • DSC_4259
  • DSC_4155
  • DSC_4139
  • DSC_4136
  • DSC_4109
  • DSC_4091
  • DSC_4089
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*