Świąteczna pomoc dotarła do Polaków na Kresach

Świąteczne paczki dotarły do Pllaków na Wileńszczyźnie fot.Rodakom na Kresach/Facebook

Świąteczne paczki dotarły do Pllaków na Wileńszczyźnie fot.Rodakom na Kresach/Facebook

Ponad 1500 świątecznych paczek z żywnością, słodyczami oraz artykułami chemicznymi trafiło przed Świętami Bożego Narodzenia do Polaków z Wileńszczyzny. Organizatorzy trzeciej edycji akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na kresach” zapowiadają dalszą pomoc.
“Ponad 15 ton pomocy udało nam się w tym roku dostarczyć dla polskich rodzin mieszkających na Wileńszczyźnie” – powiedział w rozmowie z PAP współorganizator zbiórki Łukasz Szełemej.
“Rakańce, Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Balańdziszki, Koleśniki to tylko kilka miejscowości, które odwiedziliśmy podczas podróży. Paczki w sumie trafiły do ponad 600 rodzin. Po raz pierwszy przyjechaliśmy do kombatantów w Wilnie oraz do uczniów gimnazjum w Niemenczynie” – dodał.
Podstawowe środki medyczne zostały przekazane do Hospicjum bł.ks. Sopoćki w Wilnie, gdzie dostarczono także paczkę przygotowaną przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Placówka prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Zbiórka w ramach akcji “Paczka dla Rodaka i Bohatera na kresach” prowadzona była w ponad 30 miejscowościach w całym kraju, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Lublinie, Stargardzie, Policach i Kwidzynie. Organizatorzy szacują, że wartość udzielonej pomocy wyniosła ponad 150 tys. zł.
Współorganizatorami akcji są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Fundacja Polskich Wartości. Akcję wsparła małżonka prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser-Duda. (PAP)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*