Sukcesy młodego polonijnego lekarza

Sukcesy młodego polonijnego lekarza

Dr Gregory „Grześ” Leya ze znanej polonijnej rodziny lekarskiej mimo młodego wieku odniósł już wiele sukcesów przysparzając dumy nie tylko swoim bliskim ale też polsko-amerykańskiej społeczności. O sukcesach młodego lekarza opowiada nam jego starsza siostra dr Marysia Leya.

Dr Gregory „Grześ” Leya urodził się w Chicago w rodzinie lekarzy polskiego pochodzenia: ojciec, dr Fred Leya jest dyrektorem kardiologii interwencyjnej w szpitalu Loyola i matka, dr Krystyna Leya, anestezjologiem.

Gregory „Grześ” Leya ukończył prywatną szkołę podstawową Avery Coonley w Downers Grove. Od najmłodszych lat interesowała go matematyka, przedmioty ścisłe, sztuki plastyczne, języki obce oraz sport, a szczególnie tenis, w którym odnosił sukcesy w skali krajowej.

Jest absolwentem Polskiej Szkoły im. św. Faustyny w Lombard oraz znanego jezuickiego liceum St. Ignatius College Prep, które ukończył w 2008 r. jako najlepszy uczeń (ang. valedictorian.)

Następnie studiował biologię na słynnym Uniwersytecie Harvarda, gdzie był wybitnym studentem i kapitanem reprezentacji tenisowej. Prestiżową uczelnię ukończył z najwyższym wyróżnieniem (łac. summa cum laude). Podczas studiów pracował w laboratorium kierowanym przez dr Joan Brugge, które badało mechanizmy raka piersi.

Następnie w 2012 r., rozpoczął studia medyczne na Harvardzie oraz na tej samej uczelni – drugi fakultet na wydziale biznesu. Dużo pracował społecznie, m.in. był prezesem kliniki dla ubogich w Bostonie, a także brał udział w projektach badawczych analizujących koszty finansowe w opiece medycznej.

Po ukończeniu medycyny wybrał specjalizację w chirurgii sercowo-naczyniowej i w czerwcu br. odniósł kolejny sukces, gdy został przyjęty na staż zawodowy w Massachusetts General Hospital w Bostonie, jednym z najlepszych szpitali na świecie, gdzie będzie pracował przez najbliższych 9 lat.

Rodzina młodego lekarza jest bardzo dumna z jego sukcesów i przepowiada, że będzie wybitnym chirurgiem. Za pośrednictwem naszej gazety, w imieniu całej rodziny dr Marysia Leya przesyła bratu życzenia zdrowia i błogosławieństwa Bożego. (ao)

Zdjęcia z archiwum rodzinnego

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*