Sto lat na sto lat!

#2_135504

Maria Loryś z Młodzieżą Wszechpolską

Maria Mirecka Loryś ukończyła 100 lat! Szacowna jubilatka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymała tysiące listów z życzeniami z całego świata.

7 lutego 2016 r. Maria Mirecka-Loryś skończyła sto lat. Z tej okazji w kościele parafialnym w Racławicach odprawiona została specjalna msza św. celebrowana przez biskupa Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, podczas której jej uczestnicy zapoznali się z życiorysem pani Marii Mireckiej-Loryś. Życiorysem niezmiernie bogatym.

Przed wojną, jako studentka prawa uniwersytetu we Lwowie, należała do organizacji Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną, została kapitanem Armii Krajowej. W 1943 r. na Jasnej Górze uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów akademickich. Maria Mirecka reprezentowała wtedy Lwów, a Karol Wojtyła – Kraków. Po zakończeniu wojny, już na emigracji, pomagała ludziom potrzebującym. Organizowała wysyłanie paczek do Polski, do rodzin więźniów politycznych i dla internowanych w stanie wojennym. Od lat 70. wyjeżdżała do Związku Radzieckiego z pomocą charytatywną dla tamtejszych Polaków. Nieprzerwanie, co roku jeździ do rodaków zamieszkałych na Ukrainie. Przez większość swojego życia Maria Mirecka-Loryś mieszkała w Chicago, a po przejściu na emeryturę powróciła do Polski i zamieszkała w Racławicach.
Maria Mirecka-Loryś jest autorką książki pt. “Odszukane w pamięci”, a jej kolejna książka znajdzie się wkrótce w księgarniach.

Od lewej:Jan i Carleen Loryś, Prezydent RP Andrzej Duda, Ewa i Michał Regulski, siedzi: Maria Loryś

Od lewej:Jan i Carleen Loryś, Prezydent RP Andrzej Duda, Ewa i Michał Regulski, siedzi: Maria Loryś

Uczestnicy przyjęcia, które odbyło się po uroczystościach w racławickim kościele złożyli jubilatce moc ciepłych życzeń, wręczyli kwiaty, laurki, prezenty i dyplomy. Odczytano fragmenty listów i e-maili, które zasłużona stulatka otrzymała od dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkających w rożnych zakątkach Polski i Ameryki. Ogrom z serca płynących życzeń sprawił pani Marii ogromną radość. “Jest Pani wzorem Polskiej Patriotki”, „Jest Pani moją bohaterką i mentorką” , “ Będziemy pamiętać o ludziach, którzy ryzykowali własnym życiem, byśmy mogli teraz w wolnej Polsce żyć”, “Pani poświęcenie, oddanie i waleczność na zawsze pozostaną okryte chwałą”, “Jest Pani wzorem dla nas – ludzi dla których dobro Ojczyzny jest wartością największą”. Były też życzenia bardziej osobiste: „Kochana Babciu, życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, na urodziny dużo gości”, „Kochana Pani Mario! Życzę Pani dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, na Dzień Babci dużo gości, by te chwile były miłe i krażyły jak motyle. Dziekuję, że mogę się wychowywać w wolnej Polsce”.

Obchody setnych urodzin Marii Mireckiej-Loryś przeniosły się do Warszawy. 12 lutego w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył Marii Eleonorze Mireckiej-Loryś Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odzaczenie nadane zostało postanowieniem z dnia 1 lutego 2016 r. za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie. Prezydent Duda powiedział: – Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale też o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomni.”

Maria Mirecka-Loryś twierdzi, że setne urodziny może obchodzić przez cały rok i dodała, że planuje przyjechać do Chicago jeszcze w tym roku. Jubilatce życzymy następnych stu lat, by mogła jak najdłużej przekazywać młodym pokoleniom prawdę o historii i służyć wszystkim jako wzór do naśladowania.

Grażyna Migała

Wybrane kartki z ponad 1000 nadesłanych do Pani Loryś

Wybrane kartki z ponad 1000 nadesłanych do Pani Loryś

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*