Srebrny jubileusz szkoły na Trójcowie

1015

„Ta szkoła da się kochać/Ta szkoła da się lubić/Tutaj szczęście można znaleźć/Tutaj serce można zgubić/Wiadoma rzecz Trójcowo/I wszystkie słowa zbędne/I w ogóle i w szczególe/I pod każdym innym względem”

Te słowa to fragment piosenki z części artystycznej przedstawionej przez uczniów i absolwentów Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago na bankiecie z okazji 25-lecia istnienia, który odbył się 29 kwietnia 2017 r. w sali bankietowej Avalon w Elk Grove Village. W sobotni wieczór zgromadziło się ponad 300 osób, by świętować srebrny jubileusz szkoły. Uroczystość prowadzili: Małgorzata Kot – dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, była nauczycielka z Trójcowa, a obecnie rodzic związany ze szkołą oraz Krzysztof Bożek, prezes Zarządu Rodziców.

Kiedy 25 lat temu grupa rodziców przyszła do śp. ks. Władysława Gowina z propozycją zorganizowania polskiej szkoły na Trójcowie, sprawa wydawała się nierealna do realizacji… A jednak „z małego ziarnka gorczycznego wyrosło duże, wspaniałe drzewo”. Dziś placówka tętni życiem w każdą sobotę. Uczęszcza do niej około 350 uczniów. Prężnie działający zarząd stara się zapewnić uczniom i nauczycielom jak najlepsze warunki do nauki. Placówka jest wyjątkowa chociażby pod tym względem; posiada klasy przedszkolne dla dzieci już od 3 roku życia zaopatrzone w odpowiednie meble, zabawki i inne pomoce. Klasy do nauczania początkowego są wyposażone wyłącznie do nauczania języka polskiego. W szkole jest też biblioteka z kilkoma tysiącami polskich książek dla dzieci. W czasie przerwy uczniowie mogą kupić sobie drugie śniadanie w sklepiku, który prowadzą rodzice.

W ciągu 25 lat szkołę ukończyło zdaniem egzaminu maturalnego 355 absolwentów, o czym z dumą mówiła dyrektor Maria Baran podczas jubileuszowej gali. Nie zabrakło ich również wśród gości na bankiecie. To dla studiujących absolwentów Polskiej Szkoły na Trójcowie przeznaczone były 2 stypendia po 500 dolarów, wylosowane podczas uroczystości.

Na jubileusz szkoły przybyło wielu gości, a wśród nich konsul RP Małgorzata Bąk-Guzik, prezes KPA Frank Spula, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Helena Sołtys, dyrektorzy i przedstawiciele wielu innych polskich szkół i organizacji polonijnych. Uroczystość uświetnił wstęp Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”, działającego przy parafii na Trójcowie, a którego tancerze to w większości uczniowie naszej szkoły. Dyrektor Polskiej Misji, a jednocześnie prezes szkoły, ks. Andrzej Totzke, podkreślił w swoim wystąpieniu, że działające przy parafii grupy razem ze szkołą tworzą jedną Trójcowską rodzinę, zjednoczoną w krzewieniu wiary, tradycji i kultury polskiej.

Podczas uroczystości uhonorowano wielu nauczycieli, zarówno tych obecnie pracujących, jak i tych, którzy pracowali przed laty. Dyplomy uznania oraz okolicznościowe statuetki otrzymały byłe kierowniczki szkoły – Małgorzata Kusiak oraz Barbara Ignas, jak też grupa założycieli i pierwszych nauczycieli. Uhonorowano również zasłużonych w pracy społecznej rodziców, bez pomocy których żadna polonijna szkoła nie mogłaby istnieć.

„Pamiętamy o przeszłości, idziemy ku przyszłości” – to przesłanie przyświecało jubileuszowi, który połączył przeszłość z przyszłością. Na świętowanie urodzin szkoły przybyli nie tylko honorowi goście i przyjaciele, ale także szkolne rodziny. Przekonanie, że dwujęzyczność i dwukulturowość jest wielką zaletą, jasno wynikało z całej 25-letniej działalności placówki. Wiele życzeń i gratulacji na następne lata zostało nadesłanych na adres szkoły i znalazło się w okolicznościowym pamiętniku wydanym z okazji jubileuszu.

Bernadetta Manturo, wicedyrektor szkoły

Zdjęcia: Victor Studio

 • 1004
 • 1015
 • 1121
 • 1132
 • 1137
 • 1153
 • 1173
 • 1179
 • 1192
 • 1251
 • 1274
 • 1294
 • 1329
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*